Menu

İnternet neden yavaş ?

İnternet neden yavaş? Nasıl düzeltebilirsiniz?

Gün geçtikçe internete o kadar fazla alıştık ki nerdeyse internet olmadan yaşamayacak hale geldik. Durum böyle olunca internette olan bir sorun baya bir tepki alıyor. Geçtiğimiz bir kaç gün içinde ülkemizde de olduğu gibi, bugün de yine olmak üzere son günlerde ülkemizdeki internet kullanıcısı, servis sağlayıcıları ayırt etmeksizin internetlerinin yavaş olduğundan bir hayli şikayetçiler.

İnternet ve sosyal medya neden yavaş?

Aslını söylemek gerekirse bu durum ile ilgili daha servis sağlayıcılardan kesin bir açıklama yapılmadı. Bu yüzden sizlere net bir cevap veremiyoruz. Ama geçtiğimiz günlerde BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan bu durum ilgili Twitter hesabından kısa bir açıklama yapmış ve Google, Youtube gibi sosyal medyada yaşanmakta olan erişim probleminin ilk sonuçlara göre yurt dışı sorunlu olduğunu tespit edildiğini bildirmişti.

Fakat bugünlerdeki  yavaşlamaların iç güvenliğimizi tehdit eden sorunların önüne geçme amacıyla yapıldığı tahmin ediliyor. Sosyal medyadan yayılan provakasyonların önüne geçme amaçlı bu tedbirler alınıyor.

İnternet neden yavaş ? Haber  nternet neden

İnternet yavaşŸlaması nasıl düzeltilir ?

Bu durum ile ilgili yapılabilecek şey ise kısa süreli için de olsa VPN kurmak gibi görünüyor. İnternet kullanıcıları VPN yani açılımı Sanal Özel Ağ kurarak erişim problemlerini aşabiliyorlar. Fakat geniş kitlelerin kullanacağı intenet ağlarında engelleri kaldırmaya çalışmanın suç olduğunu belirtmek istiyoruz.

Ücretsiz VPN uygulamaları;

  • TunnelBear: Bilgisayar Mac, Android ve Iphone’lar için kurabileceğiniz bir uygulama. TunnelBear’ın parasız ve paralı sürümleri mevcuttur. Buna ek olarak, Twitter’dan tweet atarak bedava GB da elde edebilirsiniz..
  • AirVPN: IP adresinizin gizlenip farklı bir ip ile bağlandığınız, internette hiçbir yere takılmadan gezebildiğiniz ve trafik, hız limitinin kesinlikle uygulanmadığı ücretsiz bir uygulamadır.
  • ZenMate: Chrome kullanıcıları ZenMate eklentisini de hemen şimdi indirerek kurabilir. Yurt dışı bağlantı merkezleri sebebiyle bağlantılar yavaş olabilir ve ZenMate çalışıyorken başka sitelere girmekte güçlükler çekebilirsiniz. Ama tarayıcınızın sağ üst köşesinde bulunan logosuna bir kez tıklayarak istediğiniz de kapatıp istediğiniz de açabilirsiniz
  • Hola Better: İnternette sınırsızca surf edebileceğiniz bir diğer Chrome eklentisidir Hola Better.

İnternet neden yavaş nasıl hızlandırabilirim.

Türkiyede 2017 ile birlikte  VPN kullanımı iyice zorlaştı. Bazı VPN sitelerine engelleme getirildi. Düşen internet hızını bir miktar daha iyileştirmek için farklı DNSler kullanmak denenebilir. Bu DNS adreslerini modeminize girerek hızınızı test edebilir içinden beğendiğiniz bir adresi kullanabilirsiniz.

En hızlı DNS adresleri şunlar ;

Bu dns En Hızlı bir dns adresidir, fakat arada kesintilere sebep olabiliyor.

Level 3 dns: 209.244.0.3209.244.0.4

Güvenilir bir adres olmakla birlikte hız olarak güzeldir.

Open DNS adresi: 208.67.222.222208.67.220.220

Yandex DNS benim en sevdiğim DNS lerden biri.

Yandex dns: 77.88.8.8 – 77.88.8.1

Ve karşınızda işverenimiz, gönlümüzün sultanı Google.

Google dns: 8.8.8.88.8.4.4

İnternet neden yavaş ? Haber  nternet neden

14 Comments

Leave a Reply