Menu

Hızlı kilo Vermenin Zararları nelerdir ?

Kilo dalgalanması insan dengesine de zarar verebilir, hızlı veya ani kilo kaybı ciddi hastalıklara yol açabilir ve ciddi belirtilere neden olabilir. Mesela Tiroid hormonal dengesizliği oluşabilir.

Pekiyi hangi ilaçlar aynı şekilde tiroid hormonunun dengesini bozabilir? Zayıflama ilaçları anti depresanlar, amfetaminler ve steroidler bunlardan yalnızca bir kaçıdır.

Hızlı kilo Vermenin Zararları nelerdir ? Sağlık  zararlar vermenin nelerdir

Kilo kaybı, hızlı olursa depresyona neden olur. Yeme bozukluğu depresyona eşlik edebilir. Araştırmalar gösteriyor ki anoreksiya nervoza hastaları genellikle depresyona girmektedir. Vücut ağırlığı düşük olan hastalarda beyin oksijen ve besini yeteri kadar alamaz bu durum bile tek başına ve depresyona neden olan semptomlar oluşturur. Depresyon tedavisinde genellikle ilaç, konuşma-sohbet terapisi, egzersiz ve sağlıklı bir diyet içeren çok yönlü yaklaşımlar vardır.

Vücut ağırlığınızın 1/10 gibi kadarını hızlı bir şekilde verdiyseniz siz de risk grubunda olabilirsiniz. Durumun doktorlar tarafından kontrol edilmesi gerekir. Hızlı kilo vermek ve depresyonun yanı sıra, etkilerden bazıları kas kaybı yapısı bozulan cilt, dehidrasyon ve safra taşlarının oluşumudur. Kilo vermek kötü bir şey değildir ancak bunun da bir ölçüsü vardır.

Hızlı kilo kaybı saç döker mi?

Hızlı kilo vermek istiyor olabilirsiniz ancak hızlı kilo kaybının saç dökülmesini tetikleyebileceği ihtimalini de düşünün. Yeme bozuklukları veya kötü seçilmiş diyetler size hızlı kilo verdirebilir ancak saçlarınızın da hızlıca dökülmesine neden olabilir. Bunun sebebi saç köklerinin ve cildin yeteri kadar besin mineral vitamin su almamasıdır.

Fazla Kilolar da Başa Bela

Fazla kiloluysanız, kilo vermek, ancak sağlıklı yöntemlerle iyi bir fikir olacaktır. Örneğin haftada 1 kilo vermek normal olabilir. Ancak haftada 2 kilo ve üzeri miktarda kilo vermeniz sağlık açısından yararlı değildir.

Stres Hızla Kilo Verdirir mi?

Bir kişinin iştahını kaybetmesi, sosyal ortamlardan uzaklaşması tek başına kalma isteği ve istek ve arzularında ciddi sönümler depresyona işaret edebilir depresyon kişiye hızlı şekilde kilo verdiren faktörler arasındadır. Depresyon nasıl kilo verdiriyor? Basitçe içe kapanan ve istekleri gerçekleşmediği için hayattan soğuyan ya da hayatında çok önemli değişimler olan insanlar; depresyona girdiklerinde iştah kaybı yaşarlar. Bazen gün boyunca hiç bir şey yemedikleri de olur. Dahası yeme isteği de duymazlar. Kalori almak kesildiği için hızla kalori harcanma işlemi devam eder ve hızla kilo verirsiniz. Hastalık depresyon iştah kaybına neden olur. İştahın kesilmesi kilo kaybetmeye yol açar.

Stresi Azaltın

Stresi azaltmanın günümüzde çok kolay olduğu bir gerçektir. İnsanlar yoga meditasyon gibi uygulamalarla ve internet üzerinden depresyonla nasıl başa çıkılacağı bilgisine her an ulaşabilmenin rahatlığı içinde iken; depresyon tehlike olmaktan çıkıyor. binlerce rahatlatıcı bitkisel ilaç; sosyal ortamlarda vakit geçirme imkanı olan internet bile tek başına depresyonu alt etmenize yardım edebilir. Yoğunlaştığınız ve sizi çıkmaza sürükleyen sorunlarınla başa çıkmak için yoga ve meditasyon tekniklerini öğrenebilirsiniz. Düzgün bir biçimde -yoga nefes teknikleri ile- nefes alıp vermeyi öğrenmek bile stresi ve depresyonu kolayca azaltacaktır.

Hızlı kilo kaybı ve Safra Hastalığı

Karnın hemen altında yer alan ve sağ karnın üst kısmında armuda benzeyen bir yapı olan safra kesesi; karaciğerden gelen sıvıyı depolar ve yağların sindirilmesi için kanala boşaltır. Görevi bu açıdan çok önemlidir. Kişi hızla kilo verdiğinde safra kesesinde taş oluşumu ve kristalleşme olabilir. Bu durum kişiye ağrı vermez ne zaman ki akış kanalları tıkanmaya başlar, işte o zaman kişi sağ karın bölgesinde şiddetli ağrılar çekmeye başlar. Safra taşlarının oluşmasının en büyük nedenlerinden biri de hızlı olarak kilo vermektir.

Hızlı kilo Vermenin Zararları nelerdir ? Sağlık  zararlar vermenin nelerdir

Leave a Reply