Menu

HİV nasıl bulaşır ve önlenir ? Ne zaman AİDS olur?

Hiv ve AIDS konusunda birçok yazı yazıldı çizildi. Bu sefer size HİV ne zaman AİDS olur? konusunu anlatmak istiyorum.HİV virüsü, insan bağışıklık sisteminin korunmasında ve hastalıktan korunmada önemli bir rol oynayan bir çeşit immün hücre olan CD4 pozitif (CD4 +) hücreleri infekte eder ve yok eder.

HİV nasıl bulaşır ve önlenir ? Ne zaman AİDS olur? Sağlık  zaman onlenir hıv virüsü nasıl ortaya çıktı hıv ve aıds hıv pozitif ne kadar yaşar hıv nedir nasıl bulaşır hıv bulaşma yüzdesi eis hastalığı aıds'li kadın nasıl anlaşılır aıds belirtileri resimli

T yardımcı hücreleri olarak da adlandırılan CD4 + hücreleri, bağışıklık sisteminin diğer hücrelerine belirli işlevlerini yerine getirmelerini söylemekle yükümlüdür. HİV enfeksiyonu sırasında, hasar gören CD4 + hücrelerinin sayısı ne kadar yüksek olursa, bağışıklık sistemi zayıflar ve enfeksiyon ve hastalıkla mücadele etmek o kadar düşük olur. Sonunda, bu AİDS’in gelişimine neden olur.

Çoğu HİV bulaşmış bireyler ciddi bulgular gelişmeden yıllarca virüsü taşıyabilir. Durumları tespit edilirse, antiretroviral ilaçlar vücuttaki HİV düzeylerini düşürebilir ve CD4 + hücrelerini korur ve böylece bağışıklık sisteminin yok olma hızını önemli derecede yavaşlatabilir.

Teorik olarak, bu tür ilaçların kullanımı ile HİV bulaşmış birisi AİDS’i geliştirmeden önce uzun süre yaşayabilir. Bununla birlikte, bu ilaçlar sınırlı kaynakları olan pek çok yoksul ülkede mevcut değildir ve bu alanlardan milyonlarca birey bu ilaçlara erişememesinin bir sonucu olarak yaşamını kaybetmektedir.Burada merak edilen hiv ne zaman aids olur konusudur.

HİV in AIDS e geçme süresi

Batılı ülkelerdeki epidemiyolojik araştırmalar, antiretroviral ilaçların yokluğunda bir HİV enfeksiyonunun AİDS’e geçmesi için geçen süre 10 ila 12 yıl arasında olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, bu tahmin varsayılmış sağlıklı bir diyet ve yaşam biçimine dayanmaktadır ve yine ekonomik bakımdan geri kalmış bölgelerden yetersiz beslenebilen ve bu nedenle AİDS’ten daha hızlı ölme riski taşıyan bireylere uygulanmayabilir.

Ayrıca, araştırmacılar, tedavi edilmemiş bireyler arasında hastalık ilerlemesinde geniş bir farklılık gözlemledi ve belirli bir HİV suşunun virulans seviyesi ve diğer mikroplarla ortak enfeksiyon gibi faktörlerin, hastalık ilerlemesinin hızını ve ciddiyetini etkilediği düşünülmektedir.

HİV bulaştırmayan ve genellikle sağlıklı kişiler arasında CD4 sayısı, mm3 kan başına yaklaşık 800 ila 1,200 CD4 + hücredir. Tedavi görmeyen enfekte kişiler arasında, CD4 sayısı yavaş yavaş azalmaktadır.

Bir kere 200’ün altına düştüğü zaman, bu insanlar hastalığın son aşamasını temsil eden AİDS’e özgü fırsatçı enfeksiyonlar ve kanserler geliştirmeye özellikle meyillidir. Bu nedenle, insanlar genellikle CD4 sayısı 200’ün altına düştüğünde veya AİDS belirleyici komplikasyonlardan bir tanesini geliştirdikleri zaman AİDS’e ilerlediği şeklinde tanımlanır. Bununla birlikte, bir kişinin AİDS’li olarak tanımlandığı nokta, ülkeler arasında biraz farklılık göstermektedir.

Aids belirtileri nelerdir ?

AİDS çok ciddi bir durumdur ve bu hastalığa erişmiş olan insanlar tipik olarak gözleri, akciğerleri, gastrointestinal sistemi ve diğer organları etkileyen enfeksiyonlardan muzdariptir.

Hastalığın diğer komplikasyonları arasında şiddetli kilo kaybı, ishal, nörolojik hastalıklar ve Kaposi sarkomu ve bazı lenfoma biçimleri gibi kanser gelişimidir.

HİV nasıl bulaşır ve önlenir ? Ne zaman AİDS olur? Sağlık  zaman onlenir hıv virüsü nasıl ortaya çıktı hıv ve aıds hıv pozitif ne kadar yaşar hıv nedir nasıl bulaşır hıv bulaşma yüzdesi eis hastalığı aıds'li kadın nasıl anlaşılır aıds belirtileri resimli

HİV bulaşma yolları

HİV, kan, meni, rektal sıvı, anne sütü, vajinal sıvı ve seminal sıvı dahil olmak üzere virüs bulaşmış bazı vücut sıvılarıyla temas yoluyla bulaşabilir. Korunmasız vajinal veya anal ilişki gibi bu sıvılarla temas eden veya HİV pozitif biriyle şırınga paylaşan davranışlarla uğraşmak, HİV bulaşma riskini artırır.

Korunmasız ilişki veya iğne paylaşan insanlar, yılda en az bir kez HİV testi yaptıklarından emin olmalıdırlar.

Hiv bulaşma sebepleri

HİV bulaşması için risk faktörleri herkes için aynı olmakla birlikte, belirli gruplar nüfusun geri kalanına kıyasla HİV’den daha fazla etkilenir. Bunlar aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Irk ve etnisite: Eğitim, damgalama veya ayrımcılık gibi etkenlerden dolayı belli bir ırk veya etnik toplulukta HİV oranı daha yüksek olabilir.

Cinsiyet ve cinsel yönelim: HIV bulaşma riski cinsiyete ve cinsel tercihlere göre değişebilir.

HİV nasıl bulaşır ve önlenir ?

İnsanların HİV bulaşma riskini azaltmak için alabilecekleri birkaç önlem vardır ve bunların bazıları aşağıda açıklanmıştır.

Düşük riskli cinsel davranışla meşgul olun

HİV’in yayılmasının en yaygın yolları korunmasız vajinal veya anal ilişki yoluyla geçiyor. Anal ilişki HİV bulaşma riski en yüksek ile ilişkilidir. Ortaklardan herhangi biri, bu şekilde HİV’i iletebilir, ancak virüsün bir HİV negatif kişiye geçme riski, o kişi alıcının olması durumunda çok daha yüksektir.

Prezervatif kullan

Prezervatifler sürekli ve düzgün bir şekilde kullanıldığında HİV bulaşmasına karşı oldukça koruyucu olabilirler.

Prezervatif hakkında yazdığımız geniş yazımız ilginizi çekebilir = > Prezervatif nedir ?

Cinsel partner sayısını azaltın

HİV bulaşma riski, bir kişinin cinsel partner sayısıyla birlikte artar. Kişi ne kadar çok ortağa sahip olursa, vücudunda baskılanmamış HİV seviyesine (viral yük) veya başka bir cinsel yolla bulaşan hastalığa (STD) cinsel ilişki kurma olasılığı da artar, bu da her ikisi de aktarımı için risk faktörleridir.

Maruz kalma öncesi profilaksiyi düşünün

Önceden maruz kalma profilaksisi, insanların HİV bulaştırma riski yüksek olursa, tablet formunda alabilecekleri bir tedavidir. Araştırmalar, bu tür terapilerin tutarlı ve talimat alınca oldukça etkili olduğunu göstermiştir. Bu tedaviyi reçete edebilecek kişilere örnekler şunları içerir:

 

HİV nasıl bulaşır ve önlenir ? Ne zaman AİDS olur? Sağlık  zaman onlenir hıv virüsü nasıl ortaya çıktı hıv ve aıds hıv pozitif ne kadar yaşar hıv nedir nasıl bulaşır hıv bulaşma yüzdesi eis hastalığı aıds'li kadın nasıl anlaşılır aıds belirtileri resimli

Leave a Reply