Menu

Hamilelikte yaşanan ağrı ve kaşıntılar

Birçok kadın için, 12 hafta içindeki kramplar son derece normaldir, diğer bir kesim ise gebelikte dikiş ağrısından endişe duymaktadır. Bu durum herkes için farklıdır, ancak her zaman gebeliğin erken döneminde hafif karın krampları yaşamaya hazır olmalısınız.

Hamilelikte yaşanan ağrı ve kaşıntılar Hamilelik Kadın  hamilelikte

Krampları bazı vajinal kanamalarla geçirmek normaldir, bu durum genellikle döneminizin ilk zamanlarında gerçekleşir. Kramp girme gibi durumlar yaşayabilirsiniz, çünkü rahim bebeğinize uyum sağlamak için değişmeye başlamıştır. Benzer şekilde, germe, ayağa kalkma veya bükülme gibi kasıkların her iki tarafında 12 haftalık kramplar da normaldir. Bu genellikle ligament uzanmasının sonucudur.

Hamilelikte hissedebileceğiniz diğer belirtiler nelerdir

12 hafta veya genelde rahim büyümesinin sonucu olan ve genişleyen karnınızla uyum sağlamak için uzanan kas / bağların sonucu olan krampları deneyimlemek yaygın ve tamamen normaldir. Başka bazı belirtiler de yaşayabilirsiniz.

Kasıktaki ağrılar

Hamileliğinizin ortasında keskin kasık ağrıları yaşamaya başlayabilirsiniz. Her zamanki konu, yuvarlak bağların gerilmesidir. Yürürken, hapşırırken, öksürürken veya yüzerken ağrınızı daha da fazla hissedebilirsiniz. Genellikle bu ağrılar, rahmin sol tarafını etkiler ve zaman zaman oldukça keskinleşir. Genellikle büyük bir problemi göstermez ve ağrı yaklaşık 1 saat içerisinde azalmaya başlar.

Corpus luteal kistleri

Çoğu kadın, gebelik sırasında genellikle bir korpus luteal kisti olduğunu bilmiyor. Hamile kaldıktan sonra, yumurtlama yeri sıklıkla bir corpus luteum kisti haline gelir; bu kist bazı durumlarda bir golf topu kadar büyür ve üzücü ağrılara neden olabilir. Corpus luteal kistleri 10 hafta sonra küçülmeye başlayabilir ve genellikle 16 haftalık hamilelik aşamasına geldiğinizde kaybolur. Bazı nadir durumlarda ağrı daha da kötüleşir ve ameliyat prosedürü ile giderilmesi düşünülmelidir.

Hamilelikte Karın ağrısı

Mide bulantısı olsun veya olmasın üst veya orta karında keskin, bıçaklama ağrısı yaşanması normaldir. Hazımsızlık, mide ağrıları, mide ekşimesi veya gıda zehirlenmesi nedeniyle oluşabilecek diğer sorunları da düşünebilirsiniz. Hamileliğinizin ikinci yarısında bu ağrıyı yaşıyorsanız doktorunuzu görünmeniz gerekir ve bu durum pre-eklampsi adı verilen ciddi bir belirtinin işareti olabilir.

Hamilelikte Şiddetli kaşıntı

Obstetrik kolestaz adı verilen bir rahatsızlık geliştirdiyseniz, özellikle geceleri vücudunuzun her yerinde ciddi kaşıntı yaşayabilirsiniz. Bu karaciğer hastalığı poo’yu sulanacak ve idrarın rengi biraz daha koyu hale gelecektir. Hafif kaşıntı da pek ciddi bir durum değildir ve böyle durumlarda, endişe duyulacak bir durum söz konusu olmamalıdır.

Ne zaman endişelenmelisiniz?

Vücudunuz ciddi değişiklikler geçirdiğinden genellikle ani bir ağrı ve kramp hissetmek için gebelikte abdominal kramp veya dikiş ağrısı hakkında çok fazla endişelenmeniz gerekmez. Bununla birlikte, diğer belirtileri de yaşıyorsanız doktorunuza danışın ve tıbbi yardım almak önemlidir.

Erken Düşük

Ağrınız ve kramplarınız, bebeğinizin düzgün gelişemediğinde ortaya çıkacak erken düşük nedeniyle olabilir. Genellikle hamileliğinizin ilk 12 haftasında bu duruma tanık olursunuz – vajinal kanama ile alt karnınızda kramplar, ağrılar olacaktır. Ağır kanama geçiriyorsanız derhal tıbbi yardım almalısınız.

Ektopik Gebelik

Midenizde hissettiğiniz acı, ektopik hamileliğe bağlı olabilir. Bu genellikle rahim içinde gelişmek yerine, yumurtanız rahim dışında döllenir. Midenizde genellikle karanlık ve sulu kanamalarla hassasiyet ve kramplar yaşayacaksınız. Hemen doktorunuza görünmeniz önemlidir, çünkü bu ciddi bir duruma dönüşebilir. Ne yazık ki, ektopik hamileliği kurtarmak mümkün değildir.

Hamilelikte yaşanan ağrı ve kaşıntılar Hamilelik Kadın  hamilelikte

Leave a Reply