Menu

Hamilelikte kanama neden olur?

Hamilelikte kanama … Gebelik kesinlikle heyecan verici bir deneyim olabilir, ancak birkaç endişe verici belirtiye rastladığınızda sizi stres altına sokabilir. Vücudunuz ciddi hormonal ve fiziksel değişiklikler geçirdiğinden, vücut ağrıları, kramplar, aşırı sabah bulantısı, siyatik, şişmiş göğüsler ve bazen kanama gibi durumlarla baş etmek gerekebilir. Çoğu kadın diğer belirtileri iyi idare ederken, Hamilelikte kanama görüldüğünde, kadınlarda korkuya sebep olur.

Hamilelikte kanama neden olur? Hamilelik Kadın  neden kanama hamilelikte

hamilelikte kanama

Kuşkusuz, 11 haftalıkken kanama başlayınca ya da hamileliğin ilk haftasında 6 hafta kanaması fark etmeniz korkutucu olabilir. Bu durum birçok farklı nedenden dolayı olabilir ve bazen de altta yatan neden oldukça ciddi olabilir – yine de bebeğinizi kaybedeceğiniz anlamına gelmez. 6 hafta veya 11 hafta beklenmedik kanamalar yaşanmayla ilgili daha fazla bilgi edinmek için yazımızın detaylarını inceleyebilirsiniz.

Hamilelikte kanama ciddi bir durum mudur?

İdeal olarak, hamile bir kadın bebeğini doğurana kadar herhangi bir kanama yaşamamalıdır, ancak gebeliğin ilk 12 haftasında kadınların kanaması çok fazla alışılmadık bir durum değildir. Tüm gebeliklerin yaklaşık %30’unda genellikle altta yatan problemleri gösteren vajinal kanamalar bulunmaktadır. Vajinal kanama sonrası, kanamayı yaşayan bu %30’luk kadının yaklaşık %50’si gebeliğiyle devam eder ve sağlıklı bir bebek doğurur. Geriye kalan %50 düşük durumuyla karşı karşıya kalmaktadır.

Hamileyken 11 haftalık kanama oranı, tuvalet kağıdında bulunan kan lekeli akıntıdan normal bir süre boyunca yaşayabileceğiniz kadar ağır kanama olabilir. Eğer bu ağır ise, bir düşük durumuna yol açabilir. Kan, pembe, parlak kırmızı veya kahverengimsi renkte olabilir; sırt ağrısı, dönem benzeri ağrı ve hafif kramp ile birlikte olabilir.

Hamilelikte kanama neden olur?

Düşük

İlk 12 haftada kanama düşük yapma belirtisi olabilir, çünkü erken gebeliklerde oldukça yaygın bir durumdur. Çoğu kez, birinci trimester kanaması düşük olduğunu gösterir, ancak bu otomatik olarak kusurluktan dolayı kayıtsız kalır ya da bebeğinizi kaybettiğiniz için otomatik olarak hak kazanmaz. Düşük abdominal kramplar ve vajinanızdan geçen dokular da dahil olmak üzere, düşükten kaynaklanan diğer belirtilere de dikkat çekebilirsiniz.

Ektopik gebelik

Döllenmiş embriyo kendini uterusun içine sokmaz ve fallop tüpüne girdiğinde buna ektopik gebelik adı verilir. Bazen embriyo büyür ve fallop tüpünü parçalayıp annenin ölümcül olabileceğini gösterir. Ektopik gebelik bu kadar yaygın değildir ve vakaların sadece %2’si bu kategoriye girer.

Molar gebelik

Bu nadir durumda, anormal, kanserli dokular rahim içinde büyümeye başlar ve bazen diğer vücut bölümlerine yayılır. Kusma, mide bulantısı ve uterusun hızlı genişlemesi molar gebeliğin en yaygın belirtileridir.

Hamilelikte Patlak kanaması

Bazen 4, 8 veya 12 haftalık gebeliklerde kanama yaşarsınız. Buna “atılım kanaması” denir ve genellikle normal dönem tarihinizde görülür. Kramplar, sırt ağrısı, şişkinlik, pelvik basınç ve karın ağrısı gibi düzenli dönem semptomlarınızla ilişkili olabilecek bazı diğer belirtilerle karşılaşacaksınız. Bu belirtileri genelde döneminizden önce yaşarsınız, ancak henüz hamile olduğunuz için bir döneme tanık olmazsınız. Temelde, vücudunuz döneminizin oluşmasını önleyen hormonları serbest bırakır, ancak hormon düzeyleri henüz bu kadar yüksek olmadığında durum böyle değildir. Bunu ilk üç ayda yaşayabilirsiniz.

Hamilelikte Seks sonrası kanama

Kadınların büyük bir çoğunluğu seks sonrası kanama yaşar ve bu durum hamilelik sırasında herhangi bir zamanda olabilir. Bununla ilgili endişelenmenize gerek yok. Serviksinizin yumuşaması ve bu bölgedeki kan akışının artması nedeniyle bu durumu yaşarsınız.  Bir ilişki yaşamakla ilgili en önem teşkil eden kişisel soruyu yanıtlamak her zaman kolay değildir, ancak öneri veren doktorun doğru teşhisi konusunda gerçekten yardımcı olacaktır. Seks yapmayı bırakmanızın gerekmediğini belirtmek gerekir, ancak biraz dikkatli olabilirsiniz ve kanamanın oluşmasını önleyebilirsiniz.

 

Hamilelikte kanama neden olur? Hamilelik Kadın  neden kanama hamilelikte

Leave a Reply