Menu

Hamilelikte kabus görmek normal mi?

Hamileliğiniz boyunca çok fazla fiziksel ve duygusal değişiklik yaşayacaksınız. Bazen mide bulantısı hissetmenize neden olan ya da mide büyüklüğünüzü arttırıp uterusunuza baskı uygulayacak yüksek bir koku alma hissi gibi belirli değişiklikler oldukça fazla bir şekilde ortaya çıkacaktır.

Hamilelikte kabus görmek normal mi? Hamilelik Kadın normal kabus hamilelikte gormek

Bununla birlikte, bazı değişikliklerin farkında olmayabilir ve kabus görmeniz de böyle durumlarda ortaya çıkabilir. Her hamile kadın kabus görecek diye bir durum söz konusu değil, ancak uyku düzeniniz deki ve hormon düzeylerindeki bir takım değişiklikler yüzünden bu durumu yaşamak mümkündür.

Hamilelik sırasında kabus görmek normal mi?

Çoğu sağlık uzmanı, hamilelik sırasında kabus görmenin tamamen normal olduğu görüşündedir. Eğer bu ilk hamileliğiniz ise ve gelecekte ne bekleyeceğinizden gerçekten emin değilseniz, kabus görme olasılığınız daha yüksektir. Hamile kalırken kabus görmeniz birçok faktöre katkıda bulunur. Örneğin:

 • Hamilelik boyunca yeterince uyku almayarak stresli hissedeceksin. Bu stres sizin garip rüyalar görmenize neden olabilir.
 • Hamilelik süreci ilerledikçe kabus görmeye başlayabilirsiniz. Doğum anını düşünme durumu ortaya çıktığında endişe etmek ve korkmak son derece doğaldır.
 • İlk üç aylık dönemde ciddi hormonal değişiklikler yaşayacaksınız ve bu dalgalı hormonlar rüyalarınızı da etkileyebilir. Bu rüyalar, ikinci trimesterinizde hormonlarınız daha kararlı hale geldiği için daha sık olabilir, ancak hormonal dalgalanmalar sizi tekrar etkileyecek üçüncü trimesterinize girdiğinizde işler tekrar değişir duruma gelecektir.

Hamileyken kabus görmemek için ne yapmalıyım?

Hamilelikte kabus görmenin oldukça normal olmasına rağmen, yaşam kalitenize müdahale etmemelerini sağlamak için önlem almak isteyebilirsiniz. İşte size kendinizi daha iyi hissetmeniz için bazı ipuçları:

 • Hamileyken kabus görmemek için Stresinizi kontrol altında tutmanız önemlidir. Bundan sonra ne olacağı konusunda endişelenmeyin. İşgücü ağrısı ya da korkmuş ve endişeli hissettiren herhangi konu hakkında düşünmeyi hemen bırakın. Bu durum sadece kabus görmeniz için değil, aynı zamanda bebeğinizin sağlığını da etkileyecektir.
 • Hamileyken kabus görmemek için Meditasyon deneyin ve istenmeyen stres kontrolü ve kendiniz hakkında daha iyi hissetmek için diğer rahatlama tekniklerini kullanın. Ne kadar rahat iseniz, geceleri uykuya dalmak o kadar kolaydır. Ayrıca, hayatınızdaki stres miktarını sınırlandırmak için nefes alma tekniklerini öğrenebilirsiniz.
 • Hamileyken kabus görmemek için Diyetinize dikkat edin. Dengeli bir diyet yapıyor olmalısınız ve yatmadan önce asla büyük öğünlerden kaçınmalısınız. Yatma saatine çok yakın zamanlarda yemek yemeyin çünkü bu rahatsızlığa yol açabilir ve hatta kötü rüyalar görmenize neden
 • Sağlıklı kalmak için hafif egzersizler yapın. Egzersiz, uyku kalitenizi arttıran ve stres seviyelerinizi düşüren iyi-hissi hormonların salınmasını tetikler. Yürüyüş, yüzme, vs., işinize yarayacaktır. Yeni bir egzersiz programını denemek için doktorunuz ile bu durumu görüşebilirsiniz.
 • Hayata yönelik olumlu bir bakış açısı geliştirmek için çaba sarf edin. Hamilelik ve doğum hakkında her zaman olumlu düşünmelisiniz. Bebeğinizi kolunuza alacağınız zaman yaşamanız gereken mutluluklara daha fazla odaklanın.
 • Kabuslarınızın bazen gebelik sırasında alabileceğiniz belirli arabuluculuklarla ilişkili olduğunu akılda tutmak önemlidir. Yeni bir ilacı aldıktan sonra garip rüyalar yaşamaya başladıysanız, alternatif bulmak için doktorunuzla bu durumu görüşebilirsiniz.
 • Genel olarak, hamilelik sırasında kabus görmek alışılmadık bir durum değil ve çoğu kez zararsızdırlar. Bebeğinize de zarar vermezler. Kabuslarınız sizi zihinsel veya fiziksel olarak etkiliyorsa, yine de belirli adımları atabilir ve doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Hamilelikte kabus görmek normal mi? Hamilelik Kadın normal kabus hamilelikte gormek

One Response

Leave a Reply