Menu

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte dikkat edilmesi gerekenleri sizler için başlıklar halinde sıraladık.

Gebelikte kilo alamamak

Hamileyim Kilo Alamıyorum diyorsanız bu yazıyı dikkatle okumanızı öneriyorum. Hamilelik süreci birçok anne için zorlu geçen ve sorunlarla baş etmek zorunda oldukları bir süreçtir. Her anne adayı için aynı durum söz konusu olmasa da birden fazla etken hamilelik sırasında hayatınızı kabusa çevirebilir. Kimi anne adayları hamilelik boyunca aşırı kilo alırken, bazı anne adayları da kilo alamazlar. Her iki durumda hamilelik için istenmeyen durumlar arasında yer almaktadır. Hamileyim biraz kilo alamıyorum diyen bir anne adayının en büyük endişesi bebeğinin gelişmemesidir. Bu durumda şikayetçi olan anne adayları için hazırladığımız yazımızın detaylarında gebelikte kilo almamak normal mi sorunu hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Hamilelik Kadın hamilelikte gerekenler edilmesi dikkat

Gebelikte Kilo Alımı

Gebeliğin ilk aylarında anne adaylarının kilo almaması gayet normal bir durumdur. Hatta bu dönemde bir miktar kilo bile verebilirsiniz. Çünkü bu süreç içerisinde yaşanan bulantı, iştahsızlık, kusma, koku hassasiyetleri ve tiksinme gibi birçok şikayet sebebiyle anne adayları yemek yemede sorun yaşamaktadırlar. İlk 3 aylık dönemde yaşanabilecek -3 kilo ya da +3 kilo arasındaki rakamlar normal kabul edilmektedir.

Kilo Alma Süreci Ne Zaman Başlar?

İlk üç aylık periyodun atlatılmasıyla birlikte yaklaşık olarak on ikinci veya on beşinci gebelik haftalarında yukarıda bahsettiğimiz şikayetler azalacağından anne adayları kilo almaya başlarlar. Bu süreçte normal yeme sistemine dönen anne adayı, aş ermelerinde başlamasıyla birlikte kilo alım sürecine girecektir. Bu zaman dilimi içerisinde kilo alımı başlamazsa doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

Gebelik Esnasında Kilo Almama nedenleri

Hamilelik esnasında kilo almama nedenleri, hamilelik öncesi aşırı iştahsızlık ya da yeme bozuklukları yaşanması, anne adayının psikolojik sorunlar yaşaması ya da aşırı strese girmesi, çok kilo almaktan ve doğum sonrasında bunları verememekten endişe etmek, yemek öğünlerinin düzenli olmaması, kronik hastalıklar, diyabet, romatizmal hastalıklar, hipertroidi, böbrek hastalıkları, guatr gibi sağlık problemleri, gebeliğin ilk üç ayı bitmiş olmasına rağmen hala devam eden bulantı, iştahsızlık, kusma, ağıza mideden acı su gelmesi ve ishal gibi durumlardır. İlk üç ayı geçmiş olmanıza rağmen hala kilo alamıyorsanız, bu sebeplerden bir veya birkaç tanesini yaşıyor olmanız muhtemeldir. Bu durumda acilen doktorunuza danışmanız ve gerekli tahlilleri yaptırarak geç olmadan önlem almanızda fayda vardır.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Hamilelik Kadın hamilelikte gerekenler edilmesi dikkat

Gebelikte Kaç Kilo Almak Normaldir?

Hamile olan her anne adayı için alması gereken kilo miktarı farklıdır. Yani hamilelikte kilo almak tamamen annenin boyu ve kilosuna oranlı olarak çıkartılan kütle endeksine göre hesaplanmaktadır. Hamilelikte alınacak kilo miktarı gebe kalmadan önceki kilo durumuna bağlı olarak belirlenmektedir. Hamilelik öncesinde anne adayının boyu ve kilosu orantılı ise 9 ile 12,5 kilo arasında alması uygun görülmektedir. Eğer anne adayının kilosu normalin altındaysa 15 kiloya kadar alması önerilmektedir. Normalin üstündeki kişiler için ise maksimum 9 kilo alması uygun görülmektedir.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Hamilelik Kadın hamilelikte gerekenler edilmesi dikkat

 

Hamilelikte Kilo Almamak İçin Etkili Yollar Nelerdir?

Hamilelikte Kilo Almamak İçin ne yapılmalı… Hamilelik esnasında iştahı iyice açılan anne adaylarının hazırlanan programlara uymaları pek de kolay değildir. Özellikle çevrenizdeki herkes sizi yemek yemeğe teşvik ederken ve canınızın çektiğini düşünüp, çevredeki tüm yemekleri burnunuza dayarken bu oldukça zor olacaktır. Ancak hamilelik sırasında aşırı kilo alımı bazı riskler taşıdığı için önerilmeyen bir durumdur. Zira aşırı kilo alan anne adayları sezaryen doğum ve prematüre bebeklerle karşı karşıya kalabilirler. Hamileliğiniz aşırı kiloluyken ve obezite halinde bulunduğunuz bir süreçte başladıysa bile tavsiye edilen kilo aralığında kalmanız gebelik şekeri ve preeklempsi gibi hastalıklara yakalanma riskini büyük ölçüde azaltacaktır. Hamilelikte çok kilo almamak için etkili yollar nelerdir? Sizler için detaylı olarak inceledik.

Fazla Kilolu Hamile Kalmamaya Özen Gösterin

Eğer planlı bir hamilelik süreci geçirecekseniz kendinize ve bebeğinize yapacağınız en iyi şey kilo vermek ve sağlıklı bir kiloyla hamile kalmaktır. Çocuk düşünmeye başladığınızda doktorunuzdan ve bir diyetisyenden yardım alabilirsiniz. Bu süreçte vücut kütle endeksiniz hesaplanacak ve ideal kilonuz ortaya çıkacaktır. Eğer ideal kilonuzda değilseniz bir an evvel kilo vermeye başlamanızda fayda vardır.

Hamilelikte kilo almamak İçin en etkili yollar nelerdir ?

Hamileyken zayıflamanın yollarını madde madde sıraladık. Gebelik sırasında bu kurallara dikkat ederseniz Hamilelik sürecini en az kilo alarak geçirebilirsiniz.

 • Az ve Sık Yemek Yiyin

Bebeği beslemek için anne adayının gün içerisinde fazla kalori almasına gerek yoktur. Yapılan çalışmalarda hamileliğin 3 ile 6 aylık dönemlerinde günlük fazladan alınan 340 kalori, 6 ile 9 aylık dönemlerinde ise günlük fazladan alınan 450 kalorinin bebeğin ve annenin sağlıklı olabilmesi için yeterli olduğunu göstermektedir. Ancak aşırı kilolu veya aşırı zayıf biriyseniz bu rakamlar değişiklik gösterebilir. Bu süreç içerisinde çok yemek yemeniz değil, az az ama sağlıklı ve besleyici ürünler tüketmeniz önemlidir. Öğünlerinizin arasına ara öğünler koymanız ve üç saatte bir küçük de olsa bir şey yemeniz aşırı yemek yemenize engel olacaktır. Bu sayede bebeğinizi sağlıklı olarak beslemenin yanı sıra kan şekerinizi de belirli bir seviyede tutabileceksiniz. Ana öğünlerinizde ve ara öğünlerinizde protein, sağlıklı yağlar ve lif içeren gıdaları tüketmek faydalı olacaktır.

 • Bolca Sıvı Tüketin

Hamileliğiniz boyunca kendinizi susuz bırakmayın. Öğünlerinizin arasında yeterli seviyede su içerseniz daha az acıkırsınız. Hamilelikte aldığınız besinleri tam olarak öğütebilmek için sindirim sistemi yavaşlamaktadır. Bu durumda kabız olmanıza sebebiyet verebilir. Yeterli seviyede sıvı tüketmeniz kabız olmanızı da engelleyecektir. Günlük olarak 1,5 ila 2 litre civarında su tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Eğer fiziksel aktiviteniz varsa bu duruma paralel olarak su tüketme miktarınızı arttırmanız gerekecektir.

 • İsteklerinizi Kontrol Altına Alın

Elbette hamileliğin en kaçınılmaz yanlarından bir tanesi aş ermektir. Bu durumda birçok şeyi canınız çekebilir. Ancak canınızın çektiği şeyleri az yiyip nefsinizi köreltmeniz, aşırı kilo almanızı engelleyecektir.

 • Nişastalı Ürünleri Azaltın

Karbonhidrat içeren ürünleri tüketmek hamilelik sırasında mide bulantısı ve kusmaya karşı kadınların en iyi yardımcılarından bir tanesidir. Ancak makarna ve beyaz pirinç gibi nişastalı ürünler, tam tahılların size sağladığı besinleri sağlamadığı gibi kan şekerinizin aniden yükselip, aniden düşmesine sebep olur. Bu durumda daha fazla acıkmanızı sağlayacaktır. Bu ürünlerin yerine tam tahıllı ekmek, kahverengi pirinç, kepekli makarna gibi ürünler sizin için daha besleyici olmalarının yanında tokluk hissi yaratacaklardır.

 • Hafif Egzersiz Programı Uygulayın

Hamilelikte kilo almamak için ,

Hafif bir egzersiz programı özellikle ilk kez spor yapacak anne adayları için idealdir. özellikle yürüyüş yapmak hamile bir kadın için yapılacak en güzel aktivitedir. Hamilelikte kilo almamak için yapacağınız spor aktivitesini vücudunuzun zamanına göre ayarlayabilirsiniz. Rahat hissettiğiniz ve yorulmadığınız sürece yürüyüşünüze devam edebilirsiniz. Bunun yanında Yoga ve Pilates gibi uygulamalar da anne adayları için sağlıklı bir hamilelik ve doğum süreci geçirmelerine büyük oranda yardımcıdır.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Hamilelik Kadın hamilelikte gerekenler edilmesi dikkat

Hamilelikte Kilo Almak

Hareketli Hayatınızı Sürdürün

Hamile kalmadan önce eğer aşırı hareketli bir hayatınız varsa ve profesyonel olarak spor yapıyorsanız, kendinizi iyi hissettiğiniz sürece bunu devam ettirmenizde fayda vardır. Ancak, basketbol, futbol, hokey, voleybol gibi temas içeren sporlardan uzak durmanız sizin ve bebeğinizin sağlığı için önemlidir. Karnınızda büyüdükçe ve vücudunuzun ağırlık merkezi değişime uğradıkça yaptığınız hareketleri ve sporları değiştirebilirsiniz.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Hamilelik Kadın hamilelikte gerekenler edilmesi dikkat

Hamilelikte Kilo Almamak

 

Zaman Zaman Kaçamak Yapın

Kaçamak yapmak sizi tamamen kıtlık bilincinden uzakta tutacağı için önemli bir uygulamadır. Dondurma yiyip kendinizi şımartmak veya en sevdiğiniz yemeklerden oluşan bir ziyafet sofrası hazırlamak ruh halinize oldukça iyi gelecektir.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Hamilelik Kadın hamilelikte gerekenler edilmesi dikkat

Hamilelikte Kilo Kontrolü

Hamilelikte Kilo almamak İçin Doktorunuza Danışın

Hamilelikte kilo almamak ve Kilonuzu korumak için Doktorunuz ya da ebeniz ile kontrolleriniz esnasında kilonuzla ilgili görüşün. En baştan itibaren almış olduğunuz kiloları düzenli olarak takip etmenizde fayda vardır. Bunu doktorunuz sizin için yapabilir. Eğer doktorunuz ayınıza göre fazla kilo aldığınızı söylerse daha dikkatli bir yeme programı ve egzersizle kilo kontrolü sağlayabilirsiniz.

Hamilelikte Raflara Uzanmak Zararlı Mı?

Hamile olan birçok kadın bu esnada bazı hareketleri yapmaktan ciddi olarak tedirginlik duyarlar. Bu hareketlerden bir tanesi de uzanma hareketidir. Bu hareket yüksek bir yerdeki şeyi almak, raflara uzanmak veya perde asmak – takmak gibi işlemler sırasında yapılan hareketlerden bir tanesidir. Hamile olan kadınlar için düşük riski oluşturduğu söylenen ve birçok anne adayının çekindiği bu hareket, bebek katili hareketlerden birisi olarak adlandırılmaktadır.

Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde uzanma hareketinin kordon dolanması, plesenta ayrılması ve düşükle sonuçlanacağı yönünde bir sürü hikaye gebe olan kadınlara anlatılmaktadır.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Hamilelik Kadın hamilelikte gerekenler edilmesi dikkat

Hamilelik esnasında önerilen hamile yogası ve hamile pilatesi gibi sporların içerisinde ileri ve yukarı doğru uzanma hareketlerinin bolca olması ve bu sporların anne adaylarına yararlı olduğunun uzmanlar tarafından belirtilmesinden sebep, hamilelikte uzanma hareketinin sanıldığı gibi zararlı olmadığı fikri oluşmaktadır. Uzanma hareketi yapmış birçok kadının düşük yaptığıyla ilgili birçok hikaye bulunmasına rağmen, örneğin tezgahtar olarak çalışan ve raflardan sürekli uzanarak bir ürün alan birçok kişinin doğumlarının da normal bir şekilde yapıldığı görülmektedir.

Hamilelik esnasında uzanma hareketi yapmak uzmanlara göre kesinlikle bebeğe zararı olmayan bir harekettir. Ancak parmak uçlarında dengesiz bir şekilde yukarı uzanmak ya da eğilmek ister hamile olsun ister olmasın birçok kişi için zararlı olan hareketlerden bir tanesidir. Bunun yanında uzanmanın yarattığı sorunlarla ilgili olarak doktorlar bu tip durumların uzanma gibi hareketlerle bağdaştırılamayacağını ve özellikle kordon dolanması gibi sorunların birçok hastada farklı sebeplerle görülebileceğini bildiriyorlar.

Hamilelikte Merdiven Çıkmak Zararlı Mı ?

Gebelikte Merdiven Çıkmak , hareket etmek, uzanmak, vücudu esnetmek anne adayını tedirgin eden konular arasında yeralmaktadır. Gebelik esnasında anne adayları pek çok aktiviteyi yapmaktan korkmaktadırlar. Özellikle ilk hamileliği olan kişiler için bebeğin tutunması  endişesi ile gebelikte aktivitelere sınırlama getirmek normal bir durumdur.

Gebelik esnasında en merak edilen konulardan birisi de gebelikte merdiven çıkmak zararlı mı? Sorusudur. Merdiven çıkmak pek çok kulaktan dolma bilgiyle birleşince anne adaylarını korkutan durumlardan bir tanesidir.

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Hamilelik Kadın hamilelikte gerekenler edilmesi dikkat

Merdiven Çıkmak Düşüğe Sebep Olur Mu?

Genel manada egzersiz yapmak hamileler için önerilen durumlar arasında yer almaktadır. Ancak riskli

gebelikler söz konusu olduğundan merdiven çıkmak da dahil olmak üzere birçok harekette

kısıtlamaya gidilerek anne adayının dinlenmesi düşük riskinin oluşmaması için önemlidir. eğer

herhangi bir risk bulunmuyorsa anne adayları hızlı tempoda olmamak kaydıyla merdiven çıkabilirler.

Hamilelik sürecinde anne adayı normal zamandakinden daha hızlı ve daha yoğun bir yorulma süreci

geçirmektedir. Bu durumda Gebelikte merdiven çıkıldığında nefes nefes kalınmasına ve şiddetli kalp çarpıntıları

yaşanmasına sebep olabilir.

Özellikle tüp bebekte embriyonun tutunması endişesi olanlar anne adayları için bu tür konuların önemli olduğunun farkındayız.

Bu nedenle merdiven çıkılırken aralarda durup dinlenmekte fayda vardır.

Merdiven Çıkmak Bebeğin Duruşunu Etkiler Mi?

Hamilelik esnasında merdiven çıkmanın bebeğin karın içerisindeki duruşunu etkilediği de bir

söylentiden ibarettir. Bebek karnınızda ne pozisyonda olursa olsun, yapacağınız aktiviteler bu

pozisyonu değiştirmeyecektir. Ancak doğum yaklaştıysa ve hala sancılarınız gelmemiş, bebek doğum

kanalına girmemişse, yürüyüş yapmak ya da merdiven çıkmak doğumu başlatmaya ve bebeğin

doğum kanalına inmesine yardımcı olacak hareketler arasında yer almaktadır.

Hamilelikte uyku pozisyonları

Gebelikte uyku pozisyonu çok önemlidir. döneminde çok fazla uykuya ihtiyaç duyabilirsiniz. Zira artık yalnız da sayılmazsınız ve vücudunuz artık eskisinden daha çok yük taşıyor aynı zamanda daha fazla çalışıyor. Bunun sonucunda gece boyunca rahat uyku uyumaya ihtiyaç duyuyorsunuz peki özellikle gebeliğin son dönemlerinde daha da önemli olan bu uyku süreci için gebelikte uyku pozisyonu hangisidir ve uyurken nelere dikkat edilmelidir?

Gebelikte Uyku Pozisyonu Hangisidir?

Hamileliğin ilk 6 ayı boyunca çok da önemli olmayan uyku pozisyonu, son aylarda ise gittikçe önemli olmaya başlar. Çünkü çoğu zaman uyumakta zorlanacaksınız, üstelik artık rahat bir şekilde yatakta o yana bu yana dönemeyeceğiniz için çoğu zaman uygun uyku pozisyonu bulamadığınız için rahat bir uyku da uyuyamayacaksınız. Peki ne yapmalısınız?

Sırtüstü yatmak gebelikte çok ta uygun bir pozisyon değildir. Rahim bölgesine yapacağı baskılar ağrılara sebep olabilmektedir.

Gebelik, hamilelik döneminde rahat bir uyku için özel olarak tasarlanmış ürünlerden satın alabilirsiniz. Bunların pek çok çeşidi bulunuyor özellikle yaslanma yastıkları şeklinde ifade edebileceğimiz bu ürünler, gece boyunca rahat bir şekilde uyumanız açısından büyük bir fayda sağlayacaktır.

Hamileler İçin Özel Yastıklar

Hamilelere özel yastık çeşitleri doğru uyku pozisyonunuzu bulmanız konusunda en büyük yardımcınız olacaktır. Bu sayede gece boyunca daha rahat bir uyku uyurken, aynı zamanda gece boyunca aldığınız uyku sayesinde gün boyunca daha iyi hissedecek, daha enerjik olacaksınız. Bu nedenle özellikle gebeliğin son ayları yaklaşırken ya da zaten son aylarındaysanız, bir kaç uyku yastığı almanız önerilir.


 

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenleri başlıklar halinde sıralamaya çalışıyoruz. Devam edecek…

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Hamilelik Kadın hamilelikte gerekenler edilmesi dikkat

One Response

Leave a Reply