Hamilelikte depresyonu azaltma yolları


Ekim 27, 2017
Hamilelikte depresyonu azaltma yolları
Rate this post

Gebelik Döneminde Yaşanan depresyonu Azaltma Yolları

Hamilelikte depresyonunu azaltmak , Gebelik döneminde kadınların en çok sorun yaşadıkları konulardan bir tanesidir. Ruhsal dalgalanmalar kadınlar için problem oluşturur. Adet dönemi öncesinde yaşanan dalgalanmalara benzeyen bu dalgalanmalar kişiden kişiye değişiklik gösterse de birçok kadını etkilemektedir. Ağlama krizleri, depresyon gibi hallerin yanında aniden aşırı mutlu ve keyifli hallere geçilen manik – depresif durumlar yaşanabilir. Özellikle hamileliğin ilk dönemlerindeki hormonal değişimlerden kaynaklanan bu durumları bazı yöntemlerle azaltmanız mümkündür. Gebelik döneminde yaşanan ruhsal dalgalanmaları azaltma yolları hakkında sizin için detaylı bir incelemede bulunduk.

Hamilelikte depresyonu azaltma yolları Hamilelik Sağlık yollar hamilelikte depresyonu azaltma

Kan Şekeri Kontrolü

Hamilelik esnasında yaşanan duyusal dalgalanmaları azaltmak için ilk yapacağınız şey kan şekerinizin düşmesine izin vermemektir. Kan şekerinin düşmesi ruh haliniz üzerinde direkt etkisi olan durumlardan bir tanesidir.  Kan şekeri düşmelerinin sağlıklı bir insanda genel itibariyle öğünler arasında uzun boşluklar bırakılmasından kaynaklandığı düşünülmektedir. Bu nedenle öğünler arasında uzun boşluklar bırakmadan yemek yemeğe özen göstermeniz önemlidir. günlük üç öğünlük yeme sisteminizi altı öğüne çıkararak, az ve sık yemeklerle hem kilo kontrolü sağlayabilir, hem de kan şekerinizi dengede tutabilirsiniz. Koyacağınız ara öğünlerde protein ve karbonhidrat karışımı ürünler seçerek kan şekerinizi kontrol edebilirsiniz.

Gebelikte depresyon nasıl geçer önerileri sıralayalım:

Şeker ve Kafein Alımını Azaltın

Yiyeceğiniz tatlılar, içeceğiniz kolalı içecekler kan şekerinizi hızla yükseltip ardından hemen düşmesini sağlayacağı için ruh halinizde dalgalanmaların oluşmasına sebebiyet verecektir. Kafein de benzer bir etki yaparak duygusal istikrarsızlığı arttırabilir. Bu sebeple bu ürünlerin hamilelik boyunca azaltılmasında ruh hali kontrolü sağlamak açısından fayda vardır.

Beslenmenize Dikkat Edin

Dikkatli yapılan beslenme programı kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Depolarınızdaki vitamin ve minerallerin azalıyor olması da ruh halinizi etkileyebilecek bir durumdur. Bu sebeple özellikle içerisinde Omega – 3 yağ asitleri bulunan ve folik asit bakımından zengin ürünleri beslenme programınıza mutlaka katın.

Hareket Edin

Hareketli olmak hamile olun ya da olmayın sizi mutlu eden bir durumdur. Zira hareket ettiğinizde vücudunuz endorfin hormonu salgılamaktadır. Bu da sizin mutlu olmanıza yardımcı olacak bir hormondur. Bu nedenle hamileliğiniz boyunca daha mutlu bir ruh haline sahip olmak istiyorsanız, hayatınıza sporu mutlaka dahil edin.

Eşinizle Yakınlaşın

Bu süreçte çiftler özellikle seks yapmaktan kaçınabilirler. Ancak seks insanı mutlu edecek hormonların salınmasına yardımcı olduğu için bu süreçte size çok iyi gelecektir. Eğer durumunuzdan dolayı seks olasılığı yoksa birbirinize yakınlaşmanız, sarılmanız ve birlikte vakit geçirmeniz de ruh halini düzeltmeye yardımcı uygulamalar arasındadır.

Güneşe Çıkın

Araştırmalar gün ışığının ruh halini düzeltmeye yardımcı bir etkisi olduğunu göstermektedir. Özellikle güneşli havalarda her gün biraz gün ışığı almaya çalışmanız D vitamini açısından da faydalı olacaktır. Güneşin hamilelik lekesi oluşturması olasılığına karşı dışarı çıkmadan önce koruyucu krem sürmeyi ihmal etmeyiniz.

Endişelerinizi Paylaşın

Bu süreç içerisinde birçok endişe duymanız normaldir. Bunları anlatmamanız sizde daha fazla strese yol açacaktır. Bu nedenle tüm endişelerinizi anlatarak gerginlikten kurtulabilirsiniz. Eşinizle, arkadaşlarınızla ve uzman kişilerle yapacağınız tüm konuşmalar rahatlamanıza ve ruh halinde düzelme yaşanmasına sebep olacaktır.

Yorgunsanız Dinlenin

Yorgunluk hamileliğin getirmiş olduğu normal hallerden bir tanesidir. Bu hal duygusal salınımları da tetikleyici etki yapabilir. Bu sebeple yeterince uyku uyumaya ve dinlenmeye mutlaka dikkat etmenizde fayda vardır. Ancak aşırı uyumakta bitkinliği ve duygusal istikrasızlık durumunu arttırabilir.

Gevşeyin

Stres altında olmak kesinlikle duygularınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle stresi azaltmak ve kontrol altına alabilmek için size uygun olan yöntemleri deneyebilirsiniz. Özellikle meditasyon ve yoga bu süreçte etkili stres azaltma yöntemi olarak hamilelere tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte antidepresan ilaç kullanımı

Depresyondaki çoğu kişi için antidepresan ilaçlar oldukça önemlidir. Şikayetleri azaltacak ve kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayacaktır.

Hamilelikte depresyonu azaltma yolları Hamilelik Sağlık yollar hamilelikte depresyonu azaltma

Gebelikte antidepresan ilaç kullanımı, bebeğiniz için çok riskli olabilir. Fakat ilacınızı bırakmanız sizin sağlınız açısından da sorun olacaktır.

Gebelik hormonlarının kadını, depresyondan koruduğu söylense de araştırmacılar bunun doğru olmadığını savunmaktadırlar. Gerçekten de gebelik süresince %10 kadında depresyon gelişmektedir. Her ne kadar gebelik, depresyonu daha kötüleştirmese de duygusal değişimlerden dolayı sıkıntı yaşanabilir.

Gebelik sırasında birkaç tane antidepresan ilaç güvenilirdir. Bunların kullanımı ile bebekte doğumsal defekt veya gelişim geriliği olması arasında bir ilişki bulunamamıştır. Doğumdan sonra bebekte çekilme belirtileri dediğimiz titreme, mide -bağırsak problemleri, uyku bozuklukları ve tiz sesle ağlama gibi bulgular olabilir. Ancak yine de araştırmalar devam etmektedir ve ilaç kullanımına, yarar/zarar oranına bakarak dikkatlice karar vermek gerekecektir.

İlaç içmezseniz ne olur?

Eğer gebe kaldığınızda antidepresan ilaçlarınızı bırakırsanız depresyonunuz tekrarlayabilir. İlacına devam eden gebeye göre 5 kat depresyon geçirme riski gelişir. Ayrıca antidepresan ilacı birden bırakmak, başağrısı, bulantı ve kusma, titreme, baş dönmesi, halsizlik, uykusuzluk, aşırı hassasiyet gibi şikayetlere de yol açabilir.

Eğer depresyonunuz var ve gebeyseniz ya da gebe kalmak istiyorsanız doktorunuza danışın. Bazen hafif vakalar ilaç tedavisi olmadan destekleyici yöntemler ve konuşma terapileri ile iyileşebilirler. Ancak durum daha ciddi veya önceden de depresyon geçirme hikayesi varsa ilaç kullanmak gerekecektir. Bu kararı vermek elbette ki kolay olmayacaktır. Sizin ve bebeğiniz açısından en iyi seçimin ne olacağına, doktorunuzla beraber karar vermeniz gerekecektir.

Doğum sonrası depresyon: Bir çok kadın, bebeğin doğumundan sonra, özellikle ilk doğumda, kendisini biraz güçsüz ve mutsuz hissedebilir ve bu durum, annelerin yaklaşık %80’ini etkiler. Genellikle çoğu kadın, birkaç gün sonra bu durumdan kurtulmuş olarak hayatına devam eder ve bu süreç oldukça kısa bir dönem devam eder.

Doğum Sonrası Depresyon

Doğum sonrası depresyon aslında oldukça yaygındır. Her sekiz anneden birinde, ”doğum sonrası depresyon” görülmektedir.

Doğum sonrası depresyon  belirtileri, şiddette değişiklik gösterir, ancak genellikle depresyondakine benzer.

Bazı anneler doğum sonrası depresyonu olan kadınların hissettikleri yolu fazla kontrol edemeyeceklerini ve destekleyici bir doktor ya da başka bir sağlık uzmanından yardım aramaları gerektiğini anlamadan “kaçmayı” denemek isterler.

Hatırlanması gereken en önemli şey, ebeveynlere inişli çıkışlı yardım için bol miktarda destek ve kaynak olmasıdır.

Hamilelikte depresyonu azaltma yolları Hamilelik Sağlık yollar hamilelikte depresyonu azaltma

Doğum sonrası depresyon belirtileri nelerdir?

Belirtiler genellikle doğumdan dört ay sonra başlar, ancak ilk yılda herhangi bir zamanda da başlayabilir. Doğum sonrası depresyon belirtileri şunları içerebilir:

 • Sürekli düşük ruh hali
 • Değersizlik veya suçluluk duygusu ile düşük benlik saygısı
 • Bebeğinizle vakit geçirmek değil
 • Hayatında zevk alacağın başka şeyleri sevmemek
 • Ağlama
 • Uyku güçlüğü, yorgun hissi ve bebek yerleşmiş olsa bile
 • Sinirlilik
 • Panik ataklar ve / veya fobiler
 • Aşırı yorgunluk ve bebeğinizin bakımı ile başa çıkma zorluğu
 • Bebeğiniz hakkında aşırı endişe
 • İştah kaybı veya aşırı yeme

 

Umutsuzluk ve ölüm düşünceleri

Bebeğinize zarar vereceğinizden endişe edebilirsiniz, ancak doğum sonrası depresyonu olan kadınlar bunu nadiren yapar. Kadınlar genellikle kötü bir anne olarak nitelendirilme korkusu ile duygularını atlarlar, ancak erken yardım almak böyle durumlarda son derece önemlidir.

Doğum sonrası depresyon nedenleri

Doğum sonrası depresyonun kesin nedeni bilinmemektedir fakat uzmanların araştırmalarına göre bir kaç faktör göz önünde bulundurulmalıdır;

Fiziksel değişiklikler. Doğum yapmak kadın vücudu için yorucu bir deneyimdir. Doğum sonrası hormonlardaki değişim ruh halini etkileyebilir. Yeni bir anne olma isteği ezici olabilir – kırık uyku ve yorgunluk doğum sonrası depresyonda rol oynar.

Duygusal değişiklikler. Tamamen bağımlı bir bebeğe bakmanın ekstra sorumluluğuna göre ayarlama önemlidir. Eşinizinle olan ilişkiniz, enerjinizi çocuğunuzun bakımına odaklandıkça değişebilir. Doğum sonrası bir süre cinsel ilişkide bulunmaktan kaçınabilirsiniz ki bu da eşinizle olan ilişkiniz üzerinde ek bir zorlamaya neden olabilir.

Sosyal değişimler. Bebekler çok fazla zaman ve ilgi isterler; genellikle iş ya da sosyalleşme gibi şeyler için biraz vakit bırakırlar. Daha düşük bir gelirle yaşamak için çalışmayı bırakmış olabilirsiniz. Sosyal hayatınız muhtemelen daha az aktiftir. Aile içinde destek eksikliği veya zorlu ilişkiler de faktörler arasınde yer alabilir.

Genetik. Depresyon ailelerde de olabilir, ancak genetik faktörler net olarak anlaşılamamıştır. Anneniz ya da kız kardeşiniz doğum sonrası depresyona maruz kaldıysa, sizin de depresyona gireceğiniz anlamına gelmez. Doğum sonrası depresyon belirtileri ile kendinizi tanımak onları oluştuğunda ve fark etmenizde yardımcı olabilir.

Temel zihinsel sağlık durumu. Depresyon riski altında olan veya bunu daha önce yaşayan bazı kadınlar gebelik veya doğum ile ilişkili depresyona yakalanma olasılığı daha yüksek olabilir. Bu, bazı kadınlarda gebelik sırasında bazen belirtilerin neden tespit edildiğini açıklayabilir – buna antenatal depresyon denir (doğum öncesi ‘doğumdan önce’ anlamına gelir).

Doğum sonrası depresyon riskleri

Herhangi bir hamile kadın doğum sonrası depresyon riski altındadır. Bu durum düşük, ölü doğum, normal doğum veya sezaryen doğumdan sonra olabilir.

Bununla birlikte, şu durumlarda sahip olma şansınız daha yüksektir:

 • Daha önce depresyon ya da doğum sonrası depresyon yaşama
 • Diğer aile bireylerinin depresyon veya postnatal depresyona sahip olması
 • Ailenizden veya arkadaşlarınızdan fazla destek alamamak

Doğum sonrası depresyonda olduğumu düşünüyorsam ne yapmam gerekir?

Birçok kadın, doğum sonrası depresyon konusunda utanıyor ve yardım istemekten çekiniyor olabilir. Tedavi edilmediği takdirde doğum sonrası depresyon aylarca ya da yıllarca sürebilir ve ilişkilerinizi ciddi derecede etkileyebilir.

Doğum sonrası depresyona girebileceğinizi düşünüyorsanız, belirtilerinizi uzman doktorunuza mutlaka dikkatine sunun. Eşinizin veya diğer aile bireylerinin doğum sonrası depresyon yaşayacağınız konusunda endişelerini dile getiriyorsanız, bunu sağlık uzmanınızla görüşün.

Postnatal depresyon nasıl teşhis edilir?

Doktorlar ve diğer sağlık uzmanları doğum sonrası depresyon belirtilerinin farkında olmaya eğilimli olup hızlı tedavi imkanı sağlayabilir. Büyük olasılıkla sizinle nasıl hissettiğinizi tartışacaklar, size ne kadar zamandır hissettiğinizi ve yeni bir bebekle eklenen yaşam stresiyle nasıl başa çıktığınızı soracaklardır.

Postnatal depresyon babaları da etkiler mi?

Halen, yeni doğum yapan kadınların yaklaşık yüzde üç ila yüzde 10’u doğum sonrası depresyon yaşıyor. Doğum sonrası depresyondan muzdarip olan insanlara da yardım ve destek olmak gerekmektedir. Erkekler annenin depresyonuna paralel ya da bağımsız olarak postnatal depresyon yaşayabilir. Erkekler için risk faktörlerinin çoğu kadınlardakine benzer. Fakat babalara özgü depresyon belirtileri şunlardır:

 • Değişimin babaların sosyal rolü üzerindeki etkisi ve aile dinamikleri
 • Mali yük, iş ve ebeveynlik stresinden endişelenme
 • Eşleri veya partnerleri ile olan ilişkileri hakkında endişelenme

Yeni babalar, yeni annelerin yaptığı sağlık ve destek hizmetlerine düzenli olarak erişebilecek düzeyde değildir. Genel pratisyen hekimini sıklıkla görmemek eğilimindedirler ve gebelik ve bebekle ilgili sağlık hizmetlerini ziyaret etmeyebilir ve bu da sorunların daha az bir şekilde ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Eşinizin doğum sonrası depresyon yaşadığından şüpheleniyorsanız, ona yardım etmeniz önemlidir. Kadınlarda olduğu gibi, babalarda depresyonun erken tanınması ve tedavisi konusunda önemli bir birey olarak ön plana çıkar.

Postnatal depresyon nasıl tedavi edilir?

Doktorunuz, danışmanlık ve bilişsel davranış terapisi gibi diğer psikolojik tedavisi talep edebilir.

Doğum sonrası depresyonun tekrarlamasını önlemeye yardımcı olmak için, belirtiler düzeldikten sonra ilaç tedavisi genellikle bir süre sürecektir. Emzirirken alabileceğiniz bazı antidepresanlar vardır.

 

Hamilelikte depresyonu azaltma yolları Hamilelik Sağlık yollar hamilelikte depresyonu azaltma


Hamilelikte depresyonu azaltma yolları haberine benzer haberler :

"Hamilelikte depresyonu azaltma yolları" yazısı hakkında yorumlar

Görüşlerin bizim için çok önemli.