Menu

Hamilelik belirtileri nelerdir ? ilk aylarda gebelik belirtileri

Bazı kadınlar daha test yaptırmadan önce hamile olduklarının farkına varabilirler. Elbette hamile kalındığından kesin emin olmanın tek yolu test yaptırmaktır. Gebelik testlerinden pozitif sonuç alınması bile her zaman hamile olunduğunu göstermez. En doğru uygulama kan testidir. Ancak vücudunuzda bazı oluşan bazı belirtiler hamile olduğunuzun sinyallerini verebilir. Vücudun gösterdiği hamilelik belirtileri nelerdir? Detaylarıyla sizin için inceledik. Bu belirtiler kesin olarak hamile olduğunuzu göstermese de size fikir vermesi açısından önemli olacaktır.

Hamilelik belirtileri nelerdir ? ilk aylarda gebelik belirtileri Hamilelik Kadın  nelerdir hamilelik gebelik belirtileri aylarda

Göğüslerde ve Göğüs Uçlarında Hassaslaşma

Adet kanamalarından önce görülen halk arasında hamilelik Belirtilerinden sayılan göğüslerde hassaslaşma hali, hamile kalındığında daha yüksek oranda ortaya çıkmaktadır. Sızlayan, ağrıyan, dolgun, hassas, şişmiş, hatta dokununca bile acıyan göğüsler birçok kadında spermin yumurtayla buluşmasından sonra yaşadığı bir durumdur. Hassas göğüler ilk hamilelik belirtilerinden birisidir. Göğüslerde yaşanan bu hassasiyet döllenmeden iki ila üç gün sonra başlayabilir. Bir hafta gibi bir sürenin sonunda iyice artan hassaslaşma, hamilelik ilerledikçe çoğalarak devam eder. Elbette bu belirti her kadında görülmeyeceği gibi bazı dönemlerde kadınların düzensiz adetleri sonucunda da beklenmeyen zamanlarda göğüsleri hassaslaşabilir.

Meme Başlarının Koyulaşması

Göğüsler sadece ağrılı olmakla kalmayarak uçlarında renk değiştirmenin görülmesi de olasıdır. Meme başlarını çevreleyen dairesel alanın hamilelik esnasında daha koyu bir renge bürünmesi, hatta döllenmeyi izleyen ilk birkaç hafta içerisinde genişlemesi normaldir.

Hamilelik belirtileri nelerdir ? ilk aylarda gebelik belirtileri Hamilelik Kadın  nelerdir hamilelik gebelik belirtileri aylarda

gebelik Belirtileri Nelerdir

Meme Başlarında Sivilce Benzeri Kabartı Oluşması

Meme başının etrafında minik kabarcıkların oluşması durumu da hamilelik belirtileri arasındadır. Bu durum o bölgede yeni bir sivilce oluşumundan kaynaklanmaz. Bölgede bulunan ve daha önce minimal olan bazı küçük kabarcıklar büyür ve sayıları artabilir. Bunlara Montgomery Tüberkülleri adı verilmektedir. Soğuktan tüyleriniz diken diken olmuş bir görüntü verebilen bu kabarcıklar aslında meme başını ve çevresini rahatlatmak için yağ üreten bezelerdir. Bebeğinizi emzirdiğiniz aşamada bu yağ bezelerinin çok faydasını göreceksiniz. Vücudunuz geleceğe şimdiden yatırım yapıyor.

Sık İdrar Yapma İsteği

Hamileliğin erken dönemlerinde genellikle iki ila üç hafta sonrasında ortaya çıkabilecek bir belirti olan sık idrara çıkma ihtiyacı korkutucu boyutlara ulaşabilir. Bunun nedenleri arasında hormonların sadece kan miktarını değil idrar miktarını da arttırması gelmektedir. Bundan başka böbreklerde verimlilik artarak atıkların bebeğinki de dahil olmak üzere dışarı atılmasını sağlamasıdır. Yani iki kişilik tuvalete çıktığınız söylenebilir.

Halsizlik

Çok şiddetli halsizlik, bitkinlik, enerjinin tamamen tükenmesi, parmağınızı kıpırdatacak halinizin kalmaması hamileliğin en sık karşılaşılan belirtileri arasında yer almaktadır. Siz uyurken bile vücudunuz bir maraton koşucusu edasında çalışmayı sürdürmektedir. Bu belirti dördüncü ay civarında ortadan büyük oranda kalkacaktır.

Mide Bulantısı

Bulantı ve kusma döllenmeden hemen sonra henüz yeni hamile kalmış bir kadını rahatsız etme olasılığı bulunsa da genel itibariyle başlaması altıncı hafta civarında olacaktır ve üçüncü ayın sonuna kadar bu süreç devam edecektir. Hamile kadınların yaklaşık olarak dörtte üçü bulantı ve kusma yaşamaktadırlar. Bulantı ve kusmanın sebepleri tam olarak bilinmese de buna kanda yükselen hamilelik hormonu HCG’nin sebep olduğu düşünülmektedir. Bunun yanında hamile kadınların koku duyularındaki hassaslaşmanın da mide bulantılarını tetiklediği varsayılmaktadır.

Koku Hassasiyeti

Koku alma duyusunda hassaslaşma hamile kadınların ilk yaşadığı belirtilerden bir tanesidir. Normalde sizi rahatsız etmeyecek kokular rahatsız etmeye başladıysa ve daha önce hiç duymadığınız kokuları duyuyorsanız muhtemelen hamilesiniz demektir.

Şişkinlik

Şişkinlik hamileliğin çok erken dönemlerinden itibaren başlayabilen belirtilerden bir tanesidir. Ancak bu durumu adet öncesi şişkinlikten ayırt etmek oldukça zor olmaktadır. Bunun sebebi de yine hormonların normalden farklı çalışmaya başlamasıdır.

Vücut Sıcaklığının Yükselmesi

Hamile kalan kadınların vücut sıcaklıkları normaldeki vücut sıcaklıklarından 1 derece kadar daha yükselir ve hamilelik boyunca bu aynı şekilde devam eder. Bu net bir belirti olmasa da hamileliğin erken dönemlerinde görülebilen belirtilerden bir tanesidir.

Adet Kanamasının Gecikmesi

Özellikle adetleri düzenli olan kadınlar için adet kanaması beklenilen zamanda başlamadıysa gebelik testinden önce bile hamile kaldığınızdan şüphelenebilirsiniz.

Hamilelik belirtileri akıntı

Hafif Kanamalar

Bazı kadınlarda embriyonun rahme yerleşmesiyle beraber hafif vajinal kanamalar görülebilir. Bu kanamalar adet döneminizden daha erken genellikle döllenmeyi takip eden beş ila on gün içerisinde ve adet kanaması gibi kırmızı değil, açık ile orta bir koyuluğa sahip pembemsi bir renkte olacaktır.

Hamilelik belirtileri nelerdir ? ilk aylarda gebelik belirtileri Hamilelik Kadın  nelerdir hamilelik gebelik belirtileri aylarda

One Response

Leave a Reply