Menu

Hamile Kalmayı Kolaylaştıracak Bazı Yöntemler

Hamilelik planlama aşamasındasın ve “Nasıl hamile kalınır?” sorusunu kendine soruyorsun. İnternetteki onlarca bilgi içerisinde kayboldun ve aklın fazlasıyla karıştı. Merak etme, biz hamile kalmanı kolaylaştıracak yöntemleri senin için sıraladık. Hadi, bilmen gereken her şeyi okumaya başla!

Adet döngünü hesapla ve kendine hamile kalma takvimi oluştur!

Yumurtlama, genellikle adet döngüsünün ortasında gerçekleşir. Ortalama bir adet döngüsü, kanamanın ilk gününden bir sonraki kanamaya kadar 28 gün sürer. Ancak her kadının süreci farklı ilerler. 21, 28 veya 31 gün sürebilir. Öncelikle seninkinin kaç gün sürdüğünü belirlemelisin.

Adet döngünü belirlemek, yumurtlama (ovulasyon) dönemini bilmeni, hangi günlerde cinsel ilişkiye girersen hamile kalma şansının daha fazla olduğunu gösterir. Peki, hamile kalmak için adetten kaç gün sonra ilişkiye girilmeli? Regl dönemini takip eden 14. gün, hamile kalma şansının en yüksek olduğu gündür, aklında olsun.

Biyolojik yaşını geçirme!

Ve geldik en önemli soruya: Hamile kalma yaşının sınırı nedir?

Bu soruyu şöyle cevaplayalım: 35 yaşından sonra doğurganlık azalıyor, yani hamile kalma olasılığı azalıyor. Fakat herkes için “Şu yaşa kadar hamile kalınabilir.” gibi bir şey söylemek mümkün değil. Ama 35 yaşına gelmeden bebek sahibi olmaya karar verirsen hamile kalman ileriki yaşlara göre daha kolay olur.

Yüksek ısıdan uzaklaş!

Saunaya gitmeyi veya sıcak suyla banyo yapmayı seviyorsan hamilelik öncesinde bu alışkanlıklarına ara vermelisin. Eşin için de şöyle bir uyarımız var: Testislerin fazla ısınması, sperm üretimini olumsuz etkiler. Testisler vücudun diğer kısımlarına göre daha soğuk tutulmalı, aklınızda olsun.

Hamileliği kolaylaştıran cinsel ilişki pozisyonları hakkında bilgi edin!

Genel düşünce, hamile kalmak için bazı pozisyonların daha uygun olduğu yönünde. Bu haberi verdiğimiz için üzgünüz ama bu düşüncenin doğru olduğunu kanıtlayan bilimsel bir araştırma henüz yok. Cinsel ilişki sırasında seçtiğin pozisyon, gebe kalmanı engellemiyor ya da doğurganlığını arttırmıyor. Evet, bazı pozisyonlar var ancak bunlar sadece hamile kalman konusunda sana biraz yardımcı oluyor, o kadar.

Kayganlaştırıcı kullanma sakın!

Kayganlaştırıcı kullanmanın, spermlerin yumurtaya daha kolay ulaşmalarını sağladığı yönünde bir düşünce var. Ancak durum tam tersi. Kayganlaştırıcı jeller vajinanın pH değerini değiştirir ve spermler için uygun olmayan bir ortam yaratır.

Doğum kontrol hapını bırak!

Hamile kalmak için doğum kontrolü bırakman gerektiği oldukça açık. Prezervatifleri zaten çöpe attın. Ancak doğum kontrol hapını bırakır bırakmaz hemen hamile kalamazsın. Özellikle de doğum kontrol hapını çok uzun süredir kullanıyorsan. Döngülerinin yeniden normal hale gelmesi ve tekrar yumurtlamaya başlaman birkaç ay sürebilir.

Beslenme listene dikkat  et!

Bu süreçte beslenmene daha çok dikkat etmelisin. Yediklerin, içtiklerin her şeyi değiştirebilir. Özellikle folik asit, doğurganlığı arttırmakta çok etkili. Folik asit hangi besinlerde bulunur dersen, tam tahıllı ve yeşil yapraklı bitkiler ilk akla gelenler. Beslenmene ek olarak günde 400 mcg folik asit içeren bir destek hapı da alabilirsin.

Hamile Kalmayı Kolaylaştıracak Bazı Yöntemler Hamilelik  yüzde yüz hamile kalma yöntemleri yontemler kolay hamile kalma yöntemleri ibrahim saraçoğlu kolay hamile kalmanın yolları hamile kalmanın yolları video hamile kalmanın püf noktaları hamile kalmanın günleri hamile kalmamanın yolları hamile kalmak için öneriler hamile

Leave a Reply