Menu

Hamile kalmanın yolları

Adet döneminiz hakkında bilgi sahibi olduğunuzda ve gebe kalma olasılığınızın en çok olduğu dönem hakkında fikir sahibi olmanız durumunda, hamile kalmanızın en düşük ihtimalini anlamak zor değildir. Bir kadının menstrüel döngüsü, döneminin başlangıcında başlar ve bir sonraki döneme kadar sürer. Adet döngüsü sırasında seks yapmak için en güvenli günler hangileridir? Hamile kalmanız için hangi günler idealdir? Hamile kalmanın yolları nelerdir ?

Hamile kalma dönemleri

Bir kadın menstrüel siklusunun 1 ila 7 günleri, gebe kalma ihtimalinin en düşük olduğu süreyi gösterir. Bunun nedeni, menstrüel akışının bu günlerde maksimum seviyede olmasıdır. Genellikle, döneminize gelmeden 3-5 gün önce hamileliğin olması muhtemel olmadığına, çünkü bu durumda ovulasyon zaten gerçekleşmiş olduğuna ve böylece döllenmiş yumurta olmadığını düşünürsünüz.

Hamile kalmanın yolları Hamilelik Kadın  yollar kalman hamile

Hamile kalmak için en uygun zaman

Yumurtlamaya başladığında bir kadın hamile kalma olasılığı yüksektir. Döllenmemiş yumurtaların bir kadının yumurtalıklarından salınmasını gerektiren bu ovulasyon süreci, genellikle 14. günde 28 günlük bir döngüde geçen süre boyunca ortasından geçmektedir. Düzensiz rutini takip eden ve 28 gün olmayan kadınlar, düzenli bir dönem döngüsüne sahip kadınlar yerine farklı zamanlarda ovulasyona başlarlar. Bu tür kadınlar için, ovülasyon süreci, dönem döngüsü 21 gün gibi uzun bir süreç ise, 7. günde başlayabilir.

Ovulasyon uzun sürmez ve 24 saatlik gibi  kısa sürede biter. Bununla birlikte, bir kadının vücudu yaklaşık beş gün boyunca sperm canlı tutma yeteneğine sahiptir. Bu, bir kadına hamilelik döneminin 14’üncü gününün yaklaşık altı gününde kısa bir süre vermektedir.

Hamile kalma takvimi

Hamile kalmanın yolları Hamilelik Kadın  yollar kalman hamile

Takvim yöntemi, menstrüel döngü içindeki gebe kalma ihtimali yüksek olan günlerde cinsel ilişkiden kaçınmaktan ibaret. Resimde, gebe kalma ihtimali en yüksek günler (adet döneminin 8.- 19. günleri arası)  mavi renkle gösterilmiş. Hamile kalma ihtimalinin düşük olduğu günler yeşil renk ile gösterilen 20. gün sonrası ve adet kanamasının başlayıp devam ettiği kırmızı ile gösterilen ilk 7 gün. (Kaynak: Wikipedia)

 

Gebe kalmaya çalışırken yapılmaması gerekenler

 

Gebe kalmaya çalışırken yapılmaması gerekenleri sizler için alt başlıklar halinde hazırladık. Doktorunuzun da tavsiyelerine uyarak, aşağıda yer alan maddeleri de göz önünde bulundurmalı ve hamilelik sürecinde, bir takım ürünlerden ve alışkanlıklardan kaçınmalısınız.

Hamile kalmanın yolları Hamilelik Kadın  yollar kalman hamile

Gebelikte Kafeinli içecekler

Ilımlı miktarda kafein, gebe kalma yeteneğiniz üzerinde hiçbir etkiye sahip olmamalı iken, bazı çalışmalar infertilite ve büyük miktarda kafein tüketimi arasında bağlantı olduğunu düşündürmektedir. 200 mg’dan fazla kafein tüketmemelisiniz. Bu kahve, çay, çikolata, meşrubat ve neredeyse tüm enerji içecekleri gibi tüm kaynaklardan gelen kafeini içerir. Her gün bir ya da iki fincan kahvenin gebe kalma yeteneğiniz üzerinde çok az etkisi olmalı, ancak diğer kaynaklardan ne kadar kafeine girdiğinizi bilmek için etiketleri okumak önemlidir. Soda içmeyi alışkanlık haline getirmiş bir kişiliğe sahipseniz, kafein içermeyen bir içeceğe geçmeniz gerektiğini unutmayın. Gebe kaldığınızda, sağlık uzmanınız şüphesiz kafeini kesmenizi isteyecektir.

Gebelikte Alkol kullanımı zararlı mı?

Yine, aylar önce gebelik için sağlıklı yaşam tarzları uygulamaya başlamanın harika bir zamanıdır. Gelişmekte olan fetüs üzerindeki alkolün etkileri çok iyi belgelenmiştir ve genellikle, küçük miktarlarda alkolün bile, gebe kalma şansınızı azaltabileceğine, özellikle de ovülasyondan sonra içtiğinizde inanıldığı düşünülmektedir. Orta düzeyde alkol içmeniz sizi düşük yapmak gibi daha eğilimli hale getirebilir. Aşırı alkol tüketimi asla iyi bir fikir değildir  ve hamilelik dönemi boyunca mutlaka kaçınılmalıdır. Anne olma ihtimalinin yanı sıra, bebeğiniz varsa, eşinizin alkol bırakması da önemlidir.

Gebelikte Sigara içmek zararlı mı?

Sigarayla ilgili kanıtlar da oldukça nettir. Sigara içmek, daha düşük sperm sayısına neden olur, tütün veya uyuşturucu maddeler de buna dahildir. Düşük sperm sayısı, gebe kalma şansınızı azaltır. Buna ek olarak, gebe kalmaya çalışırken olabildiğince sağlıklı olmak önemlidir ve sigaranın genel sağlığınıza belgelenmiş etkileri sigarayı bırakmak için yeterli bir nedendir.

Gebelikte zararlı Bazı Kimyasallar

Hamile kalmaya çalışırken kaçınmanız gereken birçok ev temizleyicisi vardır ve sonra hamile kalırsınız. Hamilelik öncesi ve dönem sürecinde kullanacağınız temizleyici gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerde bulunan etiketleri okuyun ve bu kimyasalları içermeyen ürünleri seçin. Kullanacağınız ürünlerde bulunan kimyasalların az olması, hamileliğiniz açısından son derece önemlidir.

Parfümler, iyi kokuların yapraklarınıza ve giysilerinize bağlanmasına neden olan ftalatları içerir

Yüzey temizleyicilerinde ve halı temizleyicilerinde bulunan çözücüler, bir takım kimyasallar içerirler ve bu cilt tarafından kolayca absorbe edilebilir.

Hamilelikte balık tüketimi zararlı mı?

Civası yüksek olan balıklar

Siz ve bebeğinizin balıkta bulunan Omega-3 yağ asitlerine ihtiyaç duymaktadır ancak aynı zamanda, yediğiniz bazı balıklarda bulunan cıvalardan kaçınmak gerekmektedir. Doğru tercih, cıvada yüksek olduğu bilinen balıkların kullanılmaması ve düşük olanların yerine geçmesidir. Köpekbalığı, uskumru ve kılıç balığından kaçının.

Düşük civa ve yüksek Omega-3 yağ asitleri içeren balıklar, hamsi, alabalık, somon, beyaz balık ve sardalya içerir. Gebe kalmaya çalışırken ve hamile kaldığınızda bu balıkları tüketin.

 

Bazı Tıbbi İlaçlar

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, hangi ilaçları almaya devam etmeniz gerektiğini ve gebe kalmaya çalışırken hangilerinin durdurulabileceğini konusunda sağlık uzmanınıza danışın. Bazı ilaçlar gelişmekte olan bir fetusa zararlı olabilir ve bazıları aslında gebeliği inhibe edebilir. Ağrı için tezgah üstü non-steroid anti-inflamatuvarların birçoğu, döllenmiş bir yumurtanın implantasyonu için uterusunuzun astarını daha az hazır hale getirebilir. Gebe kalsan bile, ibuprofen içeren ilaçlar gebeliği önleyebilir.

Antibiyotik, antihipertansif ve antikoagülan gibi diğer ilaçlar doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Asla bu ilaçlardan birini kendi başınızda bırakmamalıyken, sağlık uzmanınız farklı, daha güvenli bir alternatif önerebilir.

Hamile kalmanın yolları Hamilelik Kadın  yollar kalman hamile

 

Stres hamile kalmayı engeller mi ?

Stres, gebe kalmaya çalışırken göz önüne almanız gereken en büyük faktörlerden biridir. Gebe kalmaya çalışmak ne kadar zorlaşırsa, o kadar az başarılı olacaksınız ve bu sadece daha fazla stres yaratacaktır. Artan stres düzeylerinin, hipotalamusunuzun, ovulasyona neden olan hormonlardan daha az salınmasını sağlayabileceğini gösteren çok iyi kanıtlar vardır. Yumurtalıklarınız yumurta bırakmazsa, gebe kalamazsınız. Her kadının yumurtlamanın stresten etkilendiği zamanlar vardır, ancak gebe kalmaya çalışırken mümkün olduğunca stres kontrolü önemlidir.

 

Gebe kalmaya çalışırken Hamam

Sıcaklıktaki aşırılıklar, özellikle sıcak bir hamamda bulunan sıcaklıklar, hamile kalmaya çalışırken kaçınılmalıdır. Sperm, ısıya aşırı derecede duyarlı olduğundan, bir erkeğin testisleri vücudunun dışındadır. Sperm geliştikçe, sıcak bir hamamdaki ısı ile hasar görebilir veya tahrip edilebilirler. Sperm geliştirmek için zaman ayırın, böylece bebeği düşünmeye başlamadan önce üç ila dört ay boyunca hamama gitmekten kaçınılmalıdır.

Öte yandan, bir kadının yumurtaları sıcaklıktaki değişikliklere karşı savunmasız değildir, bu nedenle hamile kalmadan hamamda uzanmak onun gebe kalma yeteneğini etkilememelidir.

Vajinal duş ürünleri

Hijyen için vajinal duş kullanma alışkanlığınız varsa, gebe kalma çabalarınız sırasında herhangi bir duş jeli kullanmamalısınız bilmelisin. Duş çözeltisinin üretiminde kullanılan kokular ve bazı kimyasal maddeler vajinanızın pH’ını değiştirecek ve spermleri öldürebilir. Sağlık uzmanınız vajinal duş kullanmanızın herhangi bir sebebi olup olmadığını belirleyebilir, ancak gebe kalmaya çalışırken uygulamayı durdurmanın iyi bir zamanıdır.

Hamile kalmanın yolları Hamilelik Kadın  yollar kalman hamile

Leave a Reply