Menu

Güney Kore Hükümeti’nden Evli Kadınlara Tavsiye: Ev İşleriyle Kilo Verin!

Seul hükümetinin hamile kadınlara 1950’ler tarzı tavsiyesi ateş altında.

Eleştirmenler, yönergeler üzerinden kamuoyundan özür isteyen bir çevrim içi imza kampanyası başlattı.
Güney Kore’deki yetkililer, modası geçmiş cinsiyetçi stereotipleri kullanmalarının ardından, hamile kadınlar için yakın zamanda yayınlanan yönergeleri geri çekti.

Seul şehir yönetiminin Hamilelik ve Doğum Bilgi Merkezi, 5 Ocak’ta kendi web sitesinde “köri, siyah fasulye ezmesi ve çorba gibi hazır yiyecekler hazırlama, böylece yemek pişirmeye aşina olmayan kocanın bunları rahatça kullanabilmesi için talimatlar yayınladı”.

Güney Kore Hükümeti'nden Evli Kadınlara Tavsiye: Ev İşleriyle Kilo Verin! Haber Sosyal Medya  seul pandemi kilo verme karantina kadın güney kore ev işi diyet

Yönergeler ayrıca hamile kadınların “Siz hastanedeyken 3 ila 7 gün boyunca kocası ve çocukları için çekmecede iç çamaşırları, çorapları, gömlekleri, mendilleri ve dışkıları hazırlamaları gerektiğini” ve bir saç bandı satın almalarını tavsiye etmelerini söyledi. Saçınızı bir süre yıkayamayacağınız için dağınık görünmüyorsunuz. ”

Kılavuzun bazı bölümleri çevrim içi kalırken, eleştiriye giren noktalar yakın zamanda silindi. Bununla birlikte, orijinal versiyonun ekran görüntüleri sosyal medyada dolaşmaya devam ediyor.
Tavsiye ayrıca kadınların bulaşık yıkamak ve temizlemek gibi ev işlerini yaparak kilo vermelerini önerdi.
Kılavuzları okuyun “Zemini silerken elinizi öne doğru uzatmak sırt, omuz ve kol kaslarınızı germenize yardımcı olacaktır.”

“Evlenmeden önce giydiğiniz kıyafetleri veya doğum yaptıktan sonra giymek istediğiniz küçük elbiseleri asın ve gereğinden fazla yemek yemek istediğinizde veya antrenmanı atlamak istediğinizde onlara bakın” diye devam ettiler.
Şok olmuş Güney Koreliler, görevden sorumlu yetkilinin cezalandırılmasını ve kamuoyunda özür dilemesini isteyen bir dilekçe başlattı.

 

Güney Kore Hükümeti'nden Evli Kadınlara Tavsiye: Ev İşleriyle Kilo Verin! Haber Sosyal Medya  seul pandemi kilo verme karantina kadın güney kore ev işi diyet  Diğerleri öfkelerini Twitter’da dile getirdi.

“Bunu yazan kişi, onu revize eden kişi, hatta onu yayınlayan Seul şehir yöneticisi bile. Hepsi deli” diye yazdı.
Bir başkası “Seul şehrinin hamile kadınlara yönelik kılavuzu iğrenç” diye yazdı. “Kadınları kurban etmeye çalıştıkları gerçeği, bir cam mermer kadar açık.”

Üçüncüsü, “Bunu yayınlayan hiçbir kişi bile değil, Seul şehrinin Hamilelik ve Doğum Bilgi Merkezi … Kadınlar ve hamile kadınlar hakkında ne düşündüklerini merak ediyorum” diye yazdı. “Bu ülkeden nefret ediyorum.”
Seul şehir yönetimi, CNN’nin yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Güney Kore Hükümeti'nden Evli Kadınlara Tavsiye: Ev İşleriyle Kilo Verin! Haber Sosyal Medya  seul pandemi kilo verme karantina kadın güney kore ev işi diyet

Leave a Reply