Menu

Grip nasıl geçer ?

Grip hastalığı ve Nezle nasıl tedavi edilir. Soğuk algınlığı ile aralarındaki fark nedir? Grip aşısı olmalı mıyız? Grip nasıl geçer ? Solunum yolu hastalıkları hakkında tüm bilgilere ulaşacağınız bir yazı hazırladık.

Grip hastalığına halk arasında  paçavra hastalığı da denir. Hafif ve şiddetli olanları vardır. Grip bulaşıcı bir hastalıktır. Grip hastalığı hissedilmeye başlanınca ne yapmalıyız. Gribe iyi gelen şeyler neler ? Grip nasıl geçer ?

Grip nasıl geçer ? Sağlık

gribe iyi gelen şeyler , Grip nasıl geçer ? Gribe iyi gelen şeyler neler , bitkiler ve kullanım yöntemlerini araştırıp derledik. Kimyasal olarak elde edilen ilaçların sebep olduğu yan etkiler kadar, şifalı bitkilerin yüzyıllardır sürdürdüğü etkili tedavi de bu yönelişte önemli rol oynamaktadır. Halit , Özgülen, hayatının yaklaşık 55 yılını bu konuya vermiş olan ve değişik kaynaklardan yaptığı araştırmaları tecrübeleriyle birleştiren bir ziraatçı.

Özgülen, şifalı bitkiler konusunda başvuru kaynağı arayan ve konuya ilgi duyanlar için geniş kapsamlı Ve alfabetik sıralamasıyla kolaylık sağlayan bir kitap hazırladı. Şimdi bizler de bu kitaptan yararlanarak bazı hastalıkların reçetesini sizlere sunacağız.

Boğaz Ağrısına iyi gelen bitkiler

Amberiparis bitkisinin kökü üzerindeki kabuğundan dört gram alıp bir fincan sıcak suya koyarak kaşıkla ezmeli. Kabuğun acısı suya çıkar Bu su ile sabah ve akşam gargara yapmalıdır.

Grip nasıl geçer ?

Grip nasıl geçer sorusuna cevap vermeye çalışalım.

Tedavisi: Hemen yatağa yatmalı, gereken tedaviye vakit geçirmeden başlamalı. Bu, tedavinin olumlu sonuç vermesinden başka, başkalarına da bulaştırmamak için gereklidir. Hastanın yattığı oda mümkünse aydınlık ve havadar olmalıdır.

Yiyecekler süt, yumurta, tavuk suyuna çorba, pelte ve meyve sularıdır. Boğaz ağrısına karşı ıhlamur ve çay kullanılır. İlaç ise doktorun tavsiye ve talimatına uyularak kullanılır.

Gribe iyi gelen şeyler denince ilk akla gelen Ihlamur, kekik ve adaçayı haşlayıp içmektir. Bu şekilde grip önlenebilir.
Tavuk suyu çorba, ve Paça çorbası da halk arasında gribin ilk etkilerinde başvurulması gereken yiyecekler olarak bilinir. ‘ Sarımsak veya sarımsaklı yoğurt yenirse grip mikrobunu kırar, kısa zamanda tedavi eder. Halk arasında bu şekilde grip geçer. 

Grip için faydalı kekik çayı

25 gram kekik bir litre suda kaynatılır, günde 2-3 çay bardağı içilir. ‘ Nane taze veya kuru olarak 15 gram, 2-3 adet limon, bir litre suda kaynatılır. Günde 3-4 bardak içilir.

Grip Nedir ?

Grip: Yüzyıllardır insanlığı hırpalamış bir hastalıktır. Daha çok kış aylarında salgın halinde kendini gösteren bu hastalık, bazı yıllardaki salgınlarında ölüme dahi yol açmıştır. 1918-1919 yıllarında (ispanyol nezlesi) adıyla anılan grip salgını bütün dünyayı sarmış, pek çok ve kitle halinde ölüme sebep olmuştur. Günümüzde tedavisi bulunmayan hastalıklar gibi, İnsanlar birbirine grip nasıl geçer sorusu sormaya başlamışlar. Sonunda bu hastalığa bir virüsün sebep olduğu anlaşılmıştır. Birçok bilim adamı grip virüsü üstünde tıbbi çalışma ve araştırmalar, bazı devletler ise grip mikrobunu üretme ve bunu biyolojik savaş silahı olarak kullanma çabasını göstermektedirler.

Virüsün vücuda yerleşmesinden sonra başka basil ve mikroplar da vücudu yormaktan geri kalmazlar,
Virüs bir kimseden diğerine ağız ve burundan çıkan tükürük zerrecikleriyle geçer. Belirtilerine göre sınıflandırılan başlıca üç çeşit grip vardır:

l –Katar tipi: En yaygın olan grip tipidir. Titreme ve ateş yükselmesiyle başlar, halsizlik, yorgunluk, kımıldadıkça artan baş ağrısı, kol ve bacaklarda ağrılar, iştahsızlık ve boğaz ağrısı hastalığın belirtileridir, Hasta üç dört gün süreyle yataktan kalkamaz. Mukoz iltihabı gırtlağa kadar uzanıp ses kısıklığı yapar. Eğer iltihaplanma göğüse kadar uzanırsa o vakit göğüs sıkışır, acır, öksürük başlar.

2 –Sindirim tipi: Nadir rastlanır. Belirtileri mide bulantısı, kusma, ateş yükselmesi, halsizlik, karın ağrısı ve diyaredir.

3 –Zatürre tipi: 1918 yılındaki salgında kendini göstermiştir. O zamandan beri nadiren rastlanmaktadır. Kanın lüzumlu oksijeni sağlayamaması, hastanın siyanoz belirtileri göstermesine, renginin yaramasına yol açar. Bu morarma hastalığın ciddiliğine işarettir. Burun kanaması, öksürük, özellikle gözlerin arka kısmında iltihaplanmadan ileri gelen baş ağısı, göğüs ağrısı belirtileridir.

Hafif ya da şiddetli bütün grip şekillerinde hastalığın iyileştiği zannedildiği onda gribin vücutta bıraktığı zehirlerin bünyede direnci kırması nedeniyle çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Hastalığı takiben ortaya çıkan rahatsızlıkların başlıcaları:

Sinir zayıflığı, yorgunluk ve zafiyet halleri olduğu gibi nadiren menenjit ve böbrek iltihabı, bronşit, zatürre, kalbin çalışmasında aksamalar ve orta kulak iltihabıdır.

Grip Aşısı olmalı mıyım ?

Grip nasıl geçer sorusu yerine Gribi nasıl önlerim sorusuna yönelmek daha doğru günümüzde. Grip aşısı bazı bünyelere zararlı. Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Aynur Engin, yumurtaya karşı ciddi alerjisi bulunanların, grip aşısı yaptırmasının sakıncalı olduğunu bildirdi. Engin, virüsle meydana gelen bir solunum yolu hastalığı olan gribin, yüksek ateş, kas ağrıları ve kuru öksürüğe yol açtığını söyledi. Bu hastalıktan korunmanın en önemli yollarından birinin grip aşısı olduğunu vurguladı.

​Solunum Organları Hastalıkları

Nezle: Zamanımız insanlarında en çok görülen bir hastalıktır. Uzun incelemeler sonucu bir virüsün bu hastalığa sebep olduğu ve stafilakok, pnömokok ve streptokok mikroplarının da bu virüse yardım edip, başka enfeksiyonlara yal açtıkları anlaşılmıştır. Kısaca, burun sinüslerine, östaki barusuna,, ortakulağa, gırtlağa, boğaza, solukbarusuna bazen de branş ve akciğerlere yayılır. Bazen de boğazdan başlayıp yukarı çıkar.

Nezle hastalığı belirtileri

Grip nasıl geçer ? Sağlık

Kriz, kırıklık, üşümek, ürpermekle başlar. Burun akar, tıkanır, solunum güçleşir. Bazen hafif ateş de olabilir. ilk günlerdeki burundan su gibi gelen akıntı yerini sarımtırak koyu bir salgıya bırakır: Bazen kendi kendine devresini tamamlayıp kaybolan hastalık, bazen müzminleşir, kolay kolay geçmez.
Hava sıcaklığının düşmesi nezlenin meydana gelmesine etki etmez. Bunun en güzel örneği kutuplara gidenlerde nezlenin yaygın olmadığının meydana çıkmış olmasıdır. Sanatoryumda yatan hastaların soğuk karlı havalarda yataklarıyla beraber açıkhavaya çıkarılmaları nezleye yakalanmak şöyle dursun, bilakis temiz havayla vücudun direncini artırdığı gerçeğini ortaya koymuştur. _ Bazı ailelerde nezleye yakalanma vakaları çok olur. Bu daha çok o ailede burun ve boğaz yapısındaki bazı aksaklıklardan ileri gelmektedir. ‘Bu aksaklıkların soğuk algınlığına müsait bünye yarattıkları inkar edilemez. Çacuklardaki burun etleri ve büyüklerde de burun sinüslerinde ihmal edilmiş mikraplanmalar nezleye yakalanmaya sebeptir.

Nezle hastalığı tedavisi , Nezle nasıl geçer ?

Tedavisi: Birkaç gün yatakta yatıp istirahat edilmelidir. *Besine itina edip bol bol meyve yemeli, vücudun dayanıklılığını artırıp, burun damlası, özellikle C vitamini bulunan ilaçlar ve kağıt mendil kullanılmalıdır.

 

Soğuk algınlığı nasıl geçer ?

Soğuk algınlığı için öneriler veriyor olsak ta Grip nasıl geçer sorusuna cevap olabilir bu paragraf. O sebeple Grip tedavisinde de bu önerilerden faydalanabilirsiniz. Soğuk havaların muhteşem 4 ’lüsü tabi ki de Zencefil – Bal – Portakal – Tarcındır. Havaların soğuması ile birlikte grip, soğuk algınlığı öksürük ve boğaz tahrişi gibi üst solunum yolu semptomlarının yükselmeye başladığı dönemdeyiz.Bağışıklık sistemimizin zayıfladığı bulaşıcı hastalıkların artmış olduğu bu dönem, bilinçsiz kullanılan antibiyotik kullanımı da paralel olarak artış gösterir. Antibiyotiklerin bilinçsizce kullanmasını böbrek ve karaciğerimizi yorduğunu ise unutmamız gerekir.Vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirecek ve aynı zamanda bu hava koşullarında hastalıklara karşı sizleri korumaya yardımcı olacak doğal ve bitkisel çözüm ise; Zencefil – Bal – Portakal – Tarcın karışımı!

Soğuk Algınlığına faydalı bitkiler (Üşütme):

Üzüm ve dut pekmezinden yarım bardak kadar alınır. Bunun ıçine bir kahve kaşığı karabiber konur ve yenir. Ülserliler kullanamaz.

100 gram adaçayı bir litre sudakaynatılır. Günde 3-4 bardak ılık ılık içilir.

Soğuk algınlığını tedavi için hastanın terlemesi gerekir. Bunun için hastaya ıhlamur veya 10 gram zencefil ve 20 gram tarçını bir litre suda kaynatmalı. Bir iki bardak su içirip hemen yatağına yatırmalı, üzerini örtmeli. Hasta terleyince üşütmeden çamaşırını değiştirip tekrar yatırılmalıdır.

Verem hastalığı belirtileri

Verem: Çok bulaşıcı bir hastalıktır. Hemen her yerde verem mikrobuyla karşılaşma tehlikesi vardır. Sağlam insanların vücutlarında da verem mikrobuna rastlamak mümkündür. Yalnız hastalık kendini göstermek için vücudun zayıflamasım bekler. Sağlık şartlarına uyanlar için vereme yakalanma ihtimali hemen ’hemen yok gibidir. Bu yüzden temiz hava, güneş, iyi ve bol besin almalı, ruhi bakımdan sıkıntı ve üzüntülerden kaçınılmalıdır. Çekilen sıkıntı ve üzüntüler, mahrumiyet, fakirlik, çok kalabalık bölgelerde yaşama, grip, kızamık ve şeker gibi hastalıklara yakalanma sonucu vücutlarının karşı koyma’kuvvetleri azalınca vereme yakalanabilir insanlar.  Mikrop en çok solunum yoluyla vücuda girer. Verem akciğerlerde, kemiklerde, oynak yerlerinde, deride, beyinde, bağırsaklarda yerleşip kendini gösterir, Akciğer veremi en çok rastlanan verem türüdür. Bu hastalıkta mikronlar soluk borusu yoluyla akciğere girip oraya yerleşir. Orada yara meydana getirir,
Hastalık kısa kesik öksürük ve balgam çıkarmakla kendini belli eder. Kırıklık, halsizlik, iştah kesilmesi, ağızdan kan gelmesi, akşamları ateş yükselmesi, hastanın zayıflayıp terlemesi, çabuk yorulması hastalığın tehlikeli devreye girdiğine işaret eder. Eğer gereken tedavi ve bakım yapılamazsa hasta güç soluk alır, sık sık kanlı balgam ve öksürüklerle sarsılır.

Verem hastalığı nasıl geçer ?

Tedavisi: Hastalığa yakalanmamak için önceden hazırlıklı olmalı, gereken besleyici besini alıp, bünyeyi yıpratmayacak bir hayat sürmeye gayret etmeli. Tedbir olarak muayene olup, koruyucu verem aşısı yaptırılmalı. Hastalığa yakalandıktan sonra temiz hava, bol ve besleyici besin, üzüntüden uzak doktor kontrolünde bir tedavi gereklidir. Verem basili 1882 yılında Robert Koch tarafından bulunmuştur.

Hafıza sorunu için faydalı bitkiler

Karabiber 35 gram, mürsati 35 gram, tobalak 35 gram, süzme bal 200 gram. Bu eczaları iyice dövüp eledikten sonra tartmalı, bal ile karıştırıp sabah aç karnına ve akşam yatarken ceviz kadar yemelidir Hafızayı öyle kuvvetlendirir ki kendi dahi hayret eder.

Çam fıstığı 250 gram, çekirdeksiz kara üzüm 1 kilo. Her ikisi iyice döğülüp macun haline getirilir. Sabah kahvaltısından iki saat evvel ve akşam yatarken ceviz büyüklüğünde yemelidir. Unutkanlığı giderir. Zekayı artırır.

Grip nasıl geçer ? Sağlık

One Response

Leave a Reply