Gebelikte Kalp Hastalıkları


Aralık 1, 2017

Gebelikte kalp hastalıkları konulu bir yazı hazırladık. Hamilelik; doğası gereği hem fiziksel hem de psikolojik olarak hamilelerde birçok değişikliğe yol açabilir. Bu değişiklikler genellikle vücut tarafından uyarlanır ve gebelik süresince devam eder. Vücuttaki kardiyovasküler değişiklikler en yaygın olanıdır.

Gebelikte kalp Hastalıkları

Gebelikte kalp Hastalıkları

Vücudun kan hacmi, bu periyot boyunca %  50 artıracak ve bu da kalp debisini% 30 ila% 40 artıracaktır sonuçta ise kalp atışı dakikada 10 – 15 atımla artacaktır. Bu değişiklikler bebek doğumundan sonra sık görülür ve azalır. Fakat bazı vakalarda, kardiyovasküler koşullar daha da kötüleşebilir. Gebelikte kalp hastalıkları günümüzde çok yaygınlaşmaktadır. Bu gerçeğin arkasındaki nedenler, basit bazı yollarla önlenebilir olan pek çok şeydir. Gebelikte kalp hastalıkları nelerdir sorusunun cevabına bu makalede değinmek istedik.

Gebelikte Kardiyovasküler Hastalıklar

Bazı kadınlarda daha önce kalp hastalığı varken bazıları hamilelik sırasında bu hastalıkla karşılaşabilirler. Her iki durumda da kadınlar çok dikkatli olmalılar.  Kardiyak Hastalık olarak Gebelik öncesi kalp rahatsızlığı olan birçok kadın vardır. Bu koşullar altında bir kadın hamile kalmayı planlıyorsa ekstra özen göstermelidir.

Doğuştan kalp rahatsızlıkları Olan Kadınlar

Birçok kadında atriyal septal defekt ventriküler septal defekt ve patent ductus arteriosus  gibi konjenital kalp hastalıkları görülebilir.  Bu hastalıkta, kanın sağ tarafa geri aktığı ve akciğerlere geri gönderildiği septumu  açan bir delik büyümektedir elbette ki bu durum tedavi edilebilir, ancak hamilelik için yine de doktor onayı gerekir. Bir diğer kalp hastalığı da  aort kapak stenozu ve mitral kapak stenozudur. Aort kapak stenozunda sol ventrikül ile aort arasındaki kapak daralır veya sertleşirken, mitral kapak stenozunda; sol atriyum ile sol ventrikül arasındaki kapak daralır. böylece kan hacmi arttıkça, özellikle kadınlar hamile olduğunda, kan pompalamada problem yaratabilir.

Yapay kapaklı kadınlar gebelikte bazı komplikasyonlarla karşı karşıya kalabilirler çünkü bebeğe zararlı olabilen ömür boyu antikoagülan ilaçlar gerekir. Ayrıca, çok tehlikeli olabilen kan pıhtılaşma riskini de artırır. Aritmiler veya anormal kalp atışı, gebelik sırasında komplikasyonlara neden olabilecek sorunlardan biridir. Aort anevrizması veya dilate aorta aortanın rüptüre olma riskini artırabilir ki bu da tehlikeli olabilir. Bir başka kalp hastalığı da gebeliğin beşinci ayında gözlenen nadir bir kalp rahatsızlığıdır. Semptomlar kalp yetmezliğine benzer. Ama kalp genellikle gebelikten sonra normal işleyişine geri döner.

 

Gebelikte Kalp Hastalıkları haberine benzer haberler :

"Gebelikte Kalp Hastalıkları" yazısı hakkında yorumlar

Görüşlerin bizim için çok önemli.