Menu

Hamilelikte Duygusallık Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Duygusallık Ne Zaman Başlar? Hamilelik de duygusallık hamilelik belirtilerindendir. Gebelik esnasında ortaya çıkan belirtilerden bir tanesi de duygusal dalgalanmalardır. Bu duygusal dalgalanmalar anne adaylarını mutluluğun zirvesinden depresyonun dibine kadar daha önce gitmedikleri uç noktalara sürüklerler. Bu dönemler kendinizi bir anda bulutların üzerinde hissedeceğiniz, sonra bir anda pek de alakası olmayan bir reklama ağlamaya başladığınızı görebilirsiniz. Gebelikte duygusallık ne zaman başlar? Sizin için detaylı olarak inceledik.

Hamilelikte Duygusallık Ne Zaman Başlar? Hamilelik Kadın  zaman hamilelikte duygusall

 

Hamilelikte duygusallık ne zaman başlar ve biter

 

Duygusallık hamilelik belirtisi mi? Tabi ki tek başına yeterli değil. Peki hamilelikte duygusallık nedir ? Neden olur ? Hamilelikte kadınlarda yaşanan duygusallık tamamen hormonların değişiminden kaynaklanmaktadır. Özellikle hamileliğin ilk üç ayında duygusal salınmalar daha sık yaşanırlar. Hormonlarınızda meydana gelen güçlü değişimler hamileliğin bu döneminde gerçekleşmektedir.İlk üç aylık dönemden sonra hormon düzeyleri daha kontrollü hale geldiğinde ruh hallerinde meydana gelen salınmalar nispeten azalıp bitecektir.

Duygusallık ve duygusal çalkantılar genel itibariyle adet kanamasından önceki değişken ruh halleriyle benzerlik gösterebilir. Bu durum önceden istenip planlanmış olan hamileliklerde bile kaçınılmaz olarak gerçekleşebilir. Bu dönem vücudunuzun bebeğe ve sonrasında yaşanacak olanlara hazırlık aşaması olduğu için hormonlardaki bu ani ve güçlü değişimler psikolojik sorunlar meydana getirebilir.

 

Hamilelikte ağlamak bebeğe zarar verir mi ?

 

hamilelikte aglamak bebege zarar verir mi diye düşünmeden önce ağlamanın size verdiği etkinin ne olduğunu bilmek gereklidir. Duygusal hüzün dolu bir ağlama ile nefret duyguları ile dolu bir ağlama krizi birbirinden çok farklıdır. Hamilelik döneminde yaşanacak duygusal çalkantılar ve  ağlama ve sinir krizleri bebeğe herhangi bir zarar vermemektedir. Aşırı boyutlara ulaşmadığı sürece ağlamak anne adayını rahatlayacağından, kadın vücudunda oluşan streste azalma gösterir. Bu konuda annelerin endişelenmesi gereksizdir.

Ancak psikolojik sorunlarla birlikte seyreden ağlama ve sinir krizleri tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Özellikle artık anne olmayı istememe, yaşamak istememe, doğum korkusu, bebekten kurtulmak isteme, babadan nefret etme gibi aşırı belirtiler görüldüğünde doktora başvurmakta fayda vardır. İlk üç aylık dönemden sonra hormon düzeyleri daha kontrollü hale geldiğinde ruh hallerinde meydana gelen salınmalar nispeten azalacaktır.

Hamilelikte Duygusallık Ne Zaman Başlar? Hamilelik Kadın  zaman hamilelikte duygusall

Leave a Reply