Menu

Hamile olduğum ne zaman anlaşılır ?

Hamilelik heyecan verici bir süreç olmasına rağmen, gebeliğin gerçekleşmesini beklemek kolay değildir. Aslında, bekleme süreci gerçekten bir kişinin kendi sabrını sınamasıdır diyebiliriz. Hamile olduğunuz ne zaman anlaşılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Hamile olduğum ne zaman anlaşılır ? Hamilelik Sağlık  zaman hamile

Bir yumurta bırakıldığında ve bir sperm tarafından döllendiğinde hamile kalırsınız. Bununla birlikte, gerçekleştiği andan itibaren hamile olup olmadığınızı söylemek imkansızdır. Bunun nedeni, insan koryonik gonadotropini salgıladıktan sonra hamileliğin saptanabilir olmasıdır. Bu sadece yumurta uterus duvarlarına tutturulduktan sonra olur.

Başka bir deyişle, döllenmiş yumurta kan akışına yeterli miktarlarda HCG (Human Koryonik Gonadotropin Hormon)  hormonu gönderen rahime implante edildikten sonra, hamilelik için pozitif test yapabilirsiniz. Genel olarak, kaç günlük seks sonrası gebelik tespit edilebilir? Hamile olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Gebelik kaç günden sonra tespit edilebilir?

Ailenin yeni bir üyesine hazırlanıp başlamayacağınıza karar vermeyecek en garantili yol, kan testidir.

Gebelik Kan testi

İki çeşit kan testi var. Nicel HCG ve Niteliksel HCG (Human Koryonik Gonadotropin Hormon). Kan testiyle ilgili iyi şey, korunmasız seks yapmanın ardından 7-12 gün içinde testin yapılabilmesidir. Bu idrar testinden daha etkili olduğu anlamına gelir. Ancak sonuçlar daha uzun sürer. Bunun nedeni, doktorunuzun kan numunesini test etmek için laboratuara götürmesi gerekliliğidir.

Nicel test kanınızdaki HCG (Human Koryonik Gonadotropin Hormon) hormonunun kesin miktarını ölçerken, nitel madde hormon varlığını tespit eder. Genel olarak, hamile iseniz, kan testi sonuçları, implantasyondan 3-4 gün sonra veya döllenme ve yumurtlamadan 9-10 gün sonra pozitif çıkarsa test eder.

Hamilelik testleri her zaman doğru mu?

Ev testlerinde genel olarak doğru bir tespitin tam anlamıyla ortaya çıkacağının garantisi olmadğından ötürü, bir doktor testi her zaman doğru olacaktır. Araştırmalar ayrıca gebelik testlerinin her zaman gebeliği erken farketmediğini göstermiştir.

Bununla birlikte, gebelik testlerinin yanlış pozitif ve negatif ürettiği durumlar vardır. Bu örnekler nadir de olsa, bazı durumlarda yanlış pozitif sonuçlara neden olabilirler. Örneğin

  • HCG içeren ilaçlar alındığında
  • İdrarda protein veya kan olduğunda
  • Menopozken
  • Yumurtalık kistleri veya ektopik hamilelik durumunda

Test sonuçlarını hangi faktörler etkilemektedir?

İmplantasyonun zamanlaması. Bir gebelik testi çoğunlukla HCG varlığına bağlı olsa da, implantasyonun zamanlaması, yumurtanın uterus duvarına yapışması yaklaşık bir hafta sürdüğü için negatif bir teste neden olabilir. Bu nedenle, hamilelik testinin çok erken alınması kesinlikle olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

İdrar HCG seviyesi. İdrardaki HCG düzeyleri ne kadar sıvı aldığınıza bağlı olarak değişir. Çok fazla sıvı alırsanız, muhtemelen gebelik testi için iyi olmayan seyreltilmiş idrarla sonuçlanacaktır. Daha konsantre idrarda olumlu sonuçlar ortaya çıkacaktır.

Kan HCG seviyesi. Bir kadının kanında HCG hormonunun seviyeleri düşükse, testin olumlu sonuçlar vermesi daha uzun sürebilir. Bunun nedeni, HCG düzeylerinde bir farklılık olması dolayısıyla gebelik testinin doğruluğunu etkiliyor olmasıdır.

Erken idrar HPT’sinin duyarlılığı. Farklı HPT’lerin duyarlılıkları farklıdır. Bu nedenle, kullanmadan önce duyarlılığını belirlemek için test kitinizin talimatlarını okumanız önerilir.

Hamile olduğum ne zaman anlaşılır ? Hamilelik Sağlık  zaman hamile

Leave a Reply