Menu

Fotoğraf makinesi bölümleri

Bir fotoğraf makinesi kullanmak kolaydır. Ama onun nasıl işlediğini biliyor musunuz? Bu makinenin en önemli parçası, önündeki mercektir. Buna objektif denir.

Bir fotoğraf makinesinde, merceğin arkasında filim vardır. Mercek cismin görüntüsünü film üzerine düşürür. Fakat görüntü terstir, yani negatiftir. Negatif bir filimde karanlık bir şey ışıklı, ışıklı bir şey karanlık görünür.

Fotoğraf makinesi bölümleri Yemek Tarifleri  makinesi bolumleri

Bir filmin negatif hale gelebilmesi için, üzerine bir saniyeden çok daha az bir zaman ışık gelmesi yeter. Bu yüzdendir ki, her fotoğraf makinesinde bir kapak vardır. Resim çekerken düğmeye bastığınız zaman bu kapak çıt diye açılıp kapanır.

Kapak açıkken mercek, ışığı film üzerine düşürür. Film üzerine yalnızca mercekten geçen ışınlar gelmelidir. Onun için makinenin iç tarafı her zaman karanlıkta kalacak biçimde yapılmıştır.

Bir fotoğraf makinesiyle resim çekerken çok eğlenirsiniz. Ama bunlar iyi çekilmiş olmalıdır. Bulanık ya da karanlık resimlere bakmayı kimse sevmez. Onun için resimler çok dikkatli çekilmelidir. Bazı makineler, burada anlattığımız gibi, pek basit yapılır. Bazıları çok daha karmaşıktır. Her makinenin kendine göre özellikleri olur. ‘

Bütün makinelerin bir diyaframı vardır. Bu diyafram iyi resim çekmenize yardım eder. Onu makinenin içinde, merceğin tam arkasında bulursunuz. Büyüyüp küçülebilen bir deliktir. Bu delik büyüdüğü zaman içeriye çok ışık girer. Küçük olarsa, filim üzerine düşen ışınlar da az olur. Onun için bu diyafram ışığın azlığına ya da çokluğuna göre büyütülür ya da küçültülür. Hava bulutlu ve güneşsiz olduğu zaman da küçültürsünüz. Fotoğraf makinesini ilk kez yapan kişi , böyle bir diyafram kullanma fikrini, gözümüzden almışlardır.

Fotoğraf makinesi bölümleri Yemek Tarifleri  makinesi bolumleri

Leave a Reply