Menu

Foto yaşlanma nedir?

Foto yaşlanma herkesin vakti gelince yaşayacağı doğal bir durumdur. Ancak vaktinden önce oluşan yaşlanma etkileri oldukça rahatsız edici bir durumdur. Özellikle kadınlar için kâbus olarak adlandırılan foto yaşlanma erken yaşlarda kendini göstermektedir.  Foto yaşlanma nedir kısaca bilgi vermek gerekirse güneş ışınlarının etkisiyle cildin erken yaşlanma dönemine girmesidir.

Güneş ışınlarının zararını şüphesiz herkes bilir. Ancak güneş ışınlarının yaşlandırma etkisini pek fazla bilinmez. Dolayısıyla Foto yaşlanma nedir diyecek olursan direk cildin erken yaşlanması diyebiliriz.  Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak için güneş ışınlarında doğrudan temas etmemeye özen göstermeliyiz. Özellikle yaşın güneşin en kızgın olduğu vakitlerde güneşin altında olmamaya özen göstermeliyiz.  Günümüzde pek çok güneş kremi üretiliyor. Bütçemize en uygun güneş kremini alıp koruyuculuğundan yararlanalım ki sonra istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmayalım.

Foto yaşlanma etkileri

Güneş ışınlarının da farklı boyutları vardır.  Örneğin UV ve IR dediğimiz güneş ışınları deride kalıcı olarak tahribata neden olmaktadır.  UV ışınları genelde cilt kanserine neden olurken IR ışınları ciltte darbe vurarak yaşlanmaya çanak tutmaktadır. Gençlerde ne yazık ki ortaya çıkan kırışıklıkların ana nedeni budur.  Bu ışınlar sadece ciltte kırışıklara yol açmaz ayrıca lekelenmelere de yol açmaktadır. Bunun yanı sıra ciltte sarkmalarda görünebilmektedir. Elbette ki yaşlılık belirtilerinden olan damar genişlemesi de bu güneş ışınlarının oluşturduğu sorunlar arasındadır.

Genel olarak yapılan tüm araştırmalarda foto yaşlanmanın çocukluk döneminde başladığı görülmektedir. Anne ve babalar bazen farkına varmadan güneş ışınlarından çocuklarını koruyamıyor.  Önlem almadan güneş ışınlarına maruz kalan çocuk cildi ne yazık ki etkileri üzerine almış bulunuyor. Foto yaşlanmanın etkisi yıllar sonra 20 yaş aralığında kendini göstermeye başlıyor. Bu yüzden mutlaka koruma yapılmadan güneşle temastan kaçınılmalıdır.

Foto yaşlanma nedir? Sağlık  nedir lanma

Leave a Reply