Menu

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ?

En kıymetli giysiniz cildinizdir. Bu nedenle cildinize iyi bakmanız gerekir. Evde cilt bakımı önemlidir.

Cilt aslında en büyük vücut organıdır. Küçük gözeneklerden, kıl foliküllerinden ve üç farklı tabakadan oluşan büyüleyici bir organdır. Bu tabakalar epidermidir(üst katman); subkutan tabaka ve dermistir. Bu katmanların her biri sağlıklı kalmak için kesinlikle önemli ve gereklidir.

Cilt dış dünyaya açık bir yüzey olduğu için gün içerisinde birçok dış etkene maruz kalır. Hava, soğuk, nem, güneş ışınları gibi birçok etmenin etkisinde kalır. Bu nedenle akşam cildi mutlaka temizlemek gerekir. Cildinize düzenli bakım yaparak cildinizdeki gözeneklerin açılmasını sağlayarak, cildinizin nefes almasını sağlayabilirsiniz.

İlk olarak cildimiz fonksiyonlarını anlatarak başlayalım.

10 önemli cilt fonksiyonu

Cilt, günün her saniyesi çok harika işlevlerde bulunur. Cildiniz sağlıklıysa, muhtemelen bu cilt fonksiyonlarını nadiren düşünürsünüz ama onlar olmadan hayatta kalamazsınız. Bu nedenle, sizler için 10 farklı ve önemli cilt fonksiyonunu anlatan bir yazı hazırladık.

Koruma

Vücut pek çok açıdan deriyle korunur. Cildin melanini zararlı UV ışınlarından korur. Keratin, deride bulunan bir protein türü, elastikiyetini artırmaya yardımcı olur ve cildi oluşturan yapıyı destekler. Cilt, organları, iç dokuları ve hatta kemikleri dış dünyaya maruz bırakmamak için korur. Daha kesin örnekler, güneş hasarına, fiziksel travmaya ve bakteri istilasına karşı koruma sağlar.

Sıcaklık düzenleme

Sıcak olduğunuzda, cildiniz soğumaya yardımcı olması için ter bezlerinden terler giderir. Cildinizdeki minik kan damarları, soğukken siz de sıcaklaştıracak şekilde kanla dolabilir. Isının bırakılması veya tutulması vücudun dışındaki sıcaklığa bağlıdır. Bu cildin önemli işlevlerinden biridir.

Dokunulmazlık

Derideki bazı hücreler bakteri, virüs ve cildinizdeki diğer kötü şeylerle savaşmak için bağışıklık sistemiyle yakından çalışır. Cilt, vücudun içine girmesini ve hasta olmasını engeller. Bu hücreler arasında epidermal dendritik hücreler, fagositik hücreler ve langerhans hücreleri bulunur.

Harekete geçme ve gelişme izni

Derinin ve altındaki dokuların elastik özellikleri vücudunuzun büyümesine ve değişmesine izin verir. Ayrıca taşımanın daha kolay olmasını sağlıyorlar. Cildin geri tepme özelliği, vücudunuza “delikler ve girintiler” bırakmadan orijinal formuna geri döndüğü anlamına gelir.

Boşaltım

Vücudunuzun bir şekilde atık maddelerden kurtulması gerekiyor. Bu atıklardan bazıları üre, su, ürik asit ve amonyak gibi deriden atılabilir. Bu durum, cildiniz dışa ağ geçidi olarak hizmet etmediği takdirde vücudunuzu hasta edecek şeylerden kurtarmaya yardımcı olur.

Endokrin

Bu fonksiyon, D Vitamininin sentezinde yatar. Cildin işlevleri listesinde, cildiniz D vitamini güneşten emerek ve vücudunuzun kullanabileceği bir şey haline getirme konusunda harika bir iş çıkarır. Cildinizdeki organik bir kimyasal güneş ışığıyla reaksiyona girer ve size bu gerekli vitamini verir. Çok fazla güneş almamaya özen gösterin, çünkü bazı zararlı ışınlar daha sonra güneş yanığı ve muhtemelen cilt kanserine neden olabilir.

Duygu

Cildiniz çok hassas olabilir ve sıcaklık, basınç ve benzerinde en ufak değişiklikleri hissetmenizi sağlar. Vücudundaki sinir uçları, cildin hissettiği hislere tepki verir ve beyne anında yeni hissi uyandırır. Bu, sıcak ya da soğuk, ağrı ya da yaralanmaya tepki gösterebileceğiniz ve hatta uygun bir şekilde dokunabildiğiniz anlamına gelir.

Emme

Cildiniz aslında “nefes alır”. Cildiniz aracılığıyla oksijen, azot ve diğer ihtiyaçları emebilir. Nefes almak için akciğerlerinize hala ihtiyacınız olsa da, bazı hayvanlarda cildiniz çok ileri olduğundan derinize ihtiyaç duydukları havayı alabilirler. Cildinizin dışındaki hücreler odadaki oksijen miktarından etkilenir; bu yüzden cildinizin pamuklu kıyafetler ve benzerleri giyerek “nefes almasını” sağlamanız tavsiye edilir.

Su direnci

Cilt, suya engel oluşturmaktadır. Bu, vücudunuzun depoladığı tüm gerekli besin maddelerini ve mineralleri kaybetmesini önlediği için önemlidir. Dış cilt, suya karşı doğal bir bariyer oluşturan yağlar ve besinler ile kaplıdır.

Diğer işlevler

Cildin daha fazla fonksiyonu bulunmaktadır. Vücutta yer alan suyun buharlaşmasını önler, içerideki her şeyi koruyan bir bariyer oluşturur. Aynı zamanda lipidler ve su için karmaşık bir depolama merkezi olarak hizmet eder; Bazen cilt vücudun içindeki suyun sonucu olarak, özellikle yaralanma döneminde şişer. Su sonunda yeniden emilir ve yalnızca cilt buharlaşmayı engeller.

Evde Cilt Bakımı Yapalım

Evde cildinize bakım nasıl yapılır, evde cilt bakımı yapmak zor mudur, evde cildinize bakım yaparken nelere dikkat etmek gerekir, evde cildinize bakım yaparken hangi malzemeler kullanılabilir merak edenler için yazmaya devam ediyoruz. Evde cilt bakımı yapmak için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Elma sirkesi cildinizin tıkanan gözeneklerini açar, siyah nokta oluşumunu önler.

Bir kasenin içine biraz elma sirkesi koyun. İçine yarım limon sıkın. İçine biraz maden suyu koyabilirsiniz. Hazırladığınız doğal tonikle cildinizi temizleyebilirsiniz.

Elma sirkesi ile cildinizi temizlemek için, elma sirkesine pamuk batırın. Batırdığınız pamukla cildinizin her tarafını güzelce silin. Silme işlemi bittikten sonra cildinize nemlendirici sürün.

Cilt Bakımında Altın Kurallar

Cilt bakımı için altın kurallarımız var. Bu kurallara uyarsak cildimiz her zaman daha sağlıklı gözükebilir.

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ? Kadın

 • 1. Mükemmel bakışlar için iyi bir makyajdan fazlası gerekir. Uyku alışkanlıkları, beslenme şekli ve kullanılan ürünlerin içerdiği bileşenler, gözlerin nasıl göründüğünde büyük rol oynar.
 • 2. Çok fazla kafein tüketmek derinin kurumasına yol açar. Ancak göz kremlerinin içeriğinde yer alan kafein, gözaltı torbalarının ve siyah halkaların azalmasına, daha açık renk bir deri oluşumuna yardımcı olur.
 • 3. Uykusuz bir gecenin ardından kullanılan poşet çaylar gözlere iyi gelir.
 • 4. Cilde nem kazandırmak, rahatlatmak ve beslemek için aloe vera içeren ürünleri tercih edebilirsiniz.
 • 5. Vitamin içeren göz kremleri kullanmak, göz altlarında oluşan siyah halkalarla savaşmak için etkili bir yol.
 • 6. Gözaltında oluşan şişlikler için papatya içeren göz kremleri kullanabilirsiniz.
 • 7. Makyaj malzemelerinin de son kullanma tarihleri var. Yüz pudrası, eyeliner, kapatıcı ve  iki yıl, maskara ve göz kremleri altı ay, fırçalar doğru muhafaza edildiği sürece 10 yıl kullanılabilir.
 • 8. Yüzünüzde biriken kirler ve ölü hücrelerden arınmak için haftada 2-3 kez peeling yaptırabilirsiniz.
 • 9. Dış etkenlerden kaynaklanan hasarı önlemek için nemlendirici kullanabilirsiniz. Ayrıca bol su içmek cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur.
 • 10. 25 ila 35 ’li yaşlardaysanız, retinol, C vitamini ve hyaluronik asit içeren cilt bakım ürünlerini tercih etmelisiniz.
 • 11. Güneş koruyucu ve nemlendirici kremleri deri yaşlanmasını engellemek için kullanabilirsiniz. Düzenli kullanım ile cilt daha sağlıklı ve genç bir görünüme kavuşur.
 • 12. Günlük cilt bakım ürünlerinin kullanımında belli bir sıra izlemelisiniz. Önce cilt temizleyici ve tonik yardımıyla temizlemeli, serum ve nemlendiriciler ile nemlendirmeli, ardından korumak için SPF içeren ürünler kullanmalısınız.
 • 13. Deride su kaybı en çok gece gerçekleştiği için gece kremi kullanmak şart!
 • 14. Yüz yogası yapmak yüz kaslarını güçlendirir, kırışıklıkları ve sarkmaları önler.
 • 15. Kışın sıcak suyla banyo yapmayın. Ilık su ile pH`ı cilde uygun sabun içermeyen temizleyiciler tercih edin. Banyoda 10 dakikadan fazla kalmamaya çalışın.
 • 16. Banyo sonrasında, nemlendirici kreminizi cildiniz tamamen kurumadan uygulayın.
 • 17. Sigara içmeyerek cildinizin daha iyi beslenmesini sağlayın.
 • 18. Selüliti önlemek için en etkili ve ucuz yöntemlerden biri, cildi kuruyken kalbe doğru fırçalamak.

 

Evde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır ? Kadın

One Response

Leave a Reply