Menu

Çok rastlanan kadın hastalıkları neler?

En çok rastlanan kadın hastalıkları arasında Vajinal akıntı, düzensiz adet, Pelvik sorunları ve Kısırlık gelmektedir. Şimdi Bu kadın hastalıklarını inceleyelim.

Kadın hastalıkları neler ?

Vajinal akıntı tedavisi

Sık rastlanan bir  kadın hastalığıdır Vajinal akıntı. Vajina duvarları bölgesinde ve içinde olan, rahim ağzındaki bezelerden üretilmekte olan sıvılar kadın sağlığı yönünden olması gereken ıslaklığı sağlar. Bu oluşan sıvılarda yükseliş veya değişiklik olduğunda vajinal akıntı rahatsızlığı gözükebilir. Normal vajinal akıntı belirtileri, berraktır ve sıvı beyazımsıdır, koku yapmamaktadır. Bu tarz akıntılara fizyolojik akıntılar denmektedir. Günümüzde yeni ortalığa çıkmış, kanlı, yeşil, kahverengi, koyu sarı, köpüklenen, kötü kokan, idrar yaptığımız sırada ve ilişki esnasında ağrı ve yanma hissi, normalin dışında kanama gibi belirtileri olan akıntılara enfeksiyona bağlı akıntılar adı verilmektedir. Enfeksiyonların tedavileri ilaç ve vajinal tabletlerle yapılmaktadır.

 

Çok rastlanan kadın hastalıkları neler? Kadın  rastlanan neler hastal

Adet düzensizliği neden olur ?

Düzenli adet sisteminde, beyin tarafından salgılanan hormonlarımız yumurtalıklara alarm verir ve yumurta hücresi genişlemeye başlar. Rahim içindeki dokular gebeliğe hazır hala gelmek üzere kalınlaşırlar. Kadınlar hamile olmadığı her ay belli aralıklar ile bu dokuyu kan ile birlikte olacak şekilde dışarı çıkartır. Üreme çağına gelmiş kadınlarda adet düzensizlikleri, hormonal değişimler, bozukluklar sebebiyle bu tür kadın hastalıkları yaşanabilir. Buna ek olarak miyom, kist, polip adı verilen iyi huylu oluşumların bildiricisi olabildiği gibi kötü taraftan enfeksiyon ve kanserin de habercisi olabilir. Tedavilerinde ise ilaç veya cerrahi yöntemler uygulanır.

Cinsel fonksiyon bozuklukları

Hanımlarda cinsel fonksiyon bozuklukları, cinsel arzunun düşmesi ya da yok olması, kadın ve erkeğin ilişki isteği arasında vakit olarak uyuşmazlık, orgazm aksaklıkları, vajinismus, disparoni (cinsel ilişki sırası ağrı) ve erkeğin cinsel dürtülerinden hoşnut olmama şeklinde görülebilmektedir. Ayrıca bölgede ağrıya neden olan miyom veya yaşanılmış bir doğum sonrası vajinal yara dokusuna benzer patalojik bir olgu varsa, cinsel ilişki esnasında ağrı şeklinde fonksiyon bozuklukları yapabilir. Bu unsurlar ayırt edildikten sonra anatomik bir neden bulunamaz ise, hastalar psikolojik olarak bir yardım alır. Fakat konunun iyi bir kadın hastalıkları uzmanı tarafından incelenmesi gereklidir.

Pelvik ağrıların sebepleri nelerdir ?

180 günden daha uzun zamandır var olan, sürekli ya da belli zamanlarla gelen ağrılara pelvik ağrılar denir. Pelvik ağrıların sebepleri olarak jinekolojik bazı sebepler ihtimali olduğu gibi, idrar yolları ile alakalı, bağırsaklarla ve kas-iskelet düzeni ile ilgili veya nörolojik sebeplerle ilgisi de olabilir. Tedavi yöntemi ilaçla ve akupuntur yöntemi ile yapılmaktadır. Bu tip kadın hastalıklarında bitkisel tedavilere başvurulsa da , Tıbbi bilimsel tedavi gereklidir.

Kısırlık

Kadın hastalıkları arasında üzücü ve yıpratıcı bir hastalıktır. Ancak tedavi edilebilir. Hormonal düzensizlikler ve cinsel yollar ile bulaşan hastalıklar gebe kalmayı engelleyebilir. Eşlerinizin bildiğiniz bir hastalığı yok ise en az bir yıl boyunca korunmasız birlikte olmanız tavsiye edilir. Bu geçen yılın sonunda hamilelik hala oluşmadıysa, erkekte sperm ölçümü, rahim içi filmi çekimi ayrıca hormon testi yapılır. Kısırlık tedavi yönteminde yumurtlama zamanlanıp, uygun vakitte ilişkiye girme, spermin rahim içine yerleştirilmesi (aşılama) ya da yumurta ve spermin dışarıda bir araya getirilmesi (tüp bebek) yapılır.

 

Çok rastlanan kadın hastalıkları neler? Kadın  rastlanan neler hastal

Leave a Reply