Menu

Düşük nedir ve neden olur?

Düşük Nedir ve Neden Olur?Düşük Nedir?Düşük, en kısa tanımıyla; hamileliğin ilk 20 haftası içinde, gebeliğin kendiliğinden sona ermesi durumudur. Düşük kelimesinin tıp bilimindeki karşılığı ‘spontan abortus’ kelimesidir. Düşüklerin büyük bir kısmı hamileliğin ilk 13 haftası içinde görülmektedir.

Düşüğün yaşanmasından sonra çiftler, bu durumda kendilerinin bir hatası olup olmadığını merak etmektedirler. Genel olarak bu sorunun cevabı hayırdır. Çünkü gebelikte düşük yaşanması durumu, çok nadir olarak çiftlerden birisinin hatasından kaynaklanmaktadır. Bazı durumlarda, hamileliğin süremeyeceği daha döllenme aşamasında ortaya çıkmaktadır.

Hamilelik süreci elbette heyecanlı bir süreçtir. Hamilelikte düşük oranlarına bakıldığı zaman yüksek seviyedeki düşük oranları baz alındığında 5 hamilelikten birinde görüldüğü sonucuna varılmaktadır. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek, anne adayları açısından daha faydalı olacaktır. En detaylı ve en doğru bilgiyi doktorunuzdan alacağınızı unutmamanız gerekir.

Düşük Neden Olur?

Düşük yaşanmasının pek çok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birkaçını başlıklar halinde işleyip aşağıda size aktaracağız.

Kromozom Bozuklukları

Düşüğün birçok farklı nedeni olmaktadır ve genellikle kesin sebebi tespit edilememektedir. Bir kereye mahsus olan veya ilk 3 aylık süreçte görülen düşüklerin sebebi, genel olarak embriyonun gelişiminde bir şeylerin ters gitmesidir. Bu ters gitmedurumu ise kromozom bozukluklarına karşılık gelmektedir. Bu nedenle düşük sebepleri, her anne adayının başına gelebilir. Kromozom bozukluklarında; ekstra kromozomlar veya eksik genler bebeğin gelişimini durdurmaktadır.

Plasenta Sorunları

Plasenta, anne adayının karnında bulunmakta olup çeşitli besin maddelerinin ve hayati önem taşımakta olan oksijenin bebeğe ulaşmasını sağlayan organdır. Şayet plasentanın gelişiminde bir sorun olursa, embriyo beslenemez ve düşüğe sebep olabilir.

Düşük nedir ve neden olur? Hamilelik Kadın Sağlık  nedir neden

Leave a Reply