Menu

Dopamin Ne işe Yarar ?

Dopamin Ne işe Yarar ? Dopamin içeren yiyecekler nelerdir ? Dopamin, vücutta nörotransmitter olarak işlev gören güçlü bir kimyasaldır. Birçok vücut işlevleri üzerinde geniş kapsamlı etkilere sahiptir ve duygu ve kognityonda önemlidir, aynı zamanda insanların zevk ve tutku hissetmelerine yardımcı olur. Belli gıdalar yemek vücudunuzun bu kritik maddenin üretimini artırabilir.

Dopamin Ne işe Yarar ? Sağlık  yarar dopamin

Dopamin içeren yiyecekler

Bazı gıdalar vücudun dopamin üretimini artırabilir ve dengeleyebilir. Aşağıdaki listede dopamin eksikliğini gidermek uygun dopamin seviyelerini sağlamak için tüketilecek en faydalı Dopamin içeren yiyecekleri paylaştık.

Dopamin eksikliği ve Proteinler

Proteinler vücuttaki dopamin ve bir çok başka maddenin öncüsüdür. Proteinlerde bulunan amino asitler, diğer kimyasalları ve sinir iletici yaratmak için yapı taşları olarak kullanılır. Dopamin eksikliğine takviye yapar.

Tavuk, sığır eti ve yumurta gibi etler vücudun dopamin üretmek için kullanabileceği eksiksiz bir protein formunu sağlar. Fermante edilmiş soya ürünleri gibi diğer et olmayan gıdalar eksik protein kaynağı olarak kabul edilir. Diğer tahıllarla yenildiğinde, dopamin üretmek için gerekli amino asit arzını sağlayabilirler.

Dopamin içeren Sebzeler

Sebzeler, güçlü antioksidan etkisine ek olarak çeşitli amino asitler sağlar. Pancar, mükemmel bir kaynaktır. Avokadolar ve enginarlar da dopamin üretimini düzenlemeye yardımcı olurlar.

Dopamin içeren Meyveler

Kuersetin, elmalarda bulunan güçlü bir antioksidandır ve dopamin üretimini stimüle ettiği ve Parkinson gibi nörodejeneratif hastalıkları önlemesine yardımcı olduğu bulunmuştur. Amino asit tirozin, olgunlaşmış muzlarda bol miktarda bulunur ve ayrıca dopamin düzeylerini uyarır ve kontrol etmeye yardımcı olur. Bu, gelişmiş hafıza ve uyanıklık ile ilişkilidir. Çilek, erik ve yaban mersini de dopamin düzeylerini artırır.

Dopamin içeren Tohumlar

Doğal besin dünyasının yapı taşları olan bu ürünler, dopamin üretimi için mükemmel bir amino asit kaynağı sağlar. Ham tuzsuz badem, kabak ve susam tohumu harika bir tadım atıştırmadır ve uygun dopamin seviyelerini korumaya yardımcı olur.

Dopamin eksikliği gideren Buğday

Fenilalanin, önemli bir amino asittir ve tirozin haline dönüştürülür. Tyrosine daha sonra beynin daha fazla dopamin salınmasını tetikler. Buğday veya glutene duyarlı olanlar bu ürünü kullanmaktan kaçınmalıdır.

Dopamin içeren Otlar

Çemen, süt devedikeni, ginseng, kırmızı yonca, ısırgan ve naneyle çay demlemek dopamin düzeylerini artıracaktır.

Diğer Gıdalar

Listelenen gıdalar tirozin bakımından zengindir ve beyninizdeki dopamin konsantrasyonlarını artırır.

Dopamin içeren Besinler Hakkında İpuçları

Belli Gıdalardan Kaçının

Her ne pahasına olursa olsun bazı gıdalardan kaçınılmalıdır. Temelde bir ambalajdaki herhangi bir şey muhtemelen rafine edilir ve beyaz un, kolestrol, şeker ve doymuş yağlarla doludur.

Takviyeler deneyin

Diyet takviyeleri, diyetten alamıyorsanız yeterli beslenme desteğini almanın hızlı bir yoludur. Ek demir takviyeleri eklemeden önce daima doktorunuza danışın ve küçük dozlarda toksik olduğu için küçük çocuklardan uzak tutun. B vitamini, C, E takviyeleri, folik asit ve tirosin dopamin salınımını uyarır. Niasin ve demir de faydalıdır.

Dopamin Ne işe Yarar ? Sağlık  yarar dopamin

Leave a Reply