Menu

Dolar 4 tl olur mu?

Geçen yıl yaptığımız dolar 3 tl olur mu haberimizden sonra doların adım adım 3 tl olmasını izlemiştik. Bizde aynı yazımızı güncelleyerek dolar tahminlerimizi bu yazı üzerinden devam ettirmek istiyoruz.
Geçen yıl yaptığımız yorumda şöyle demiştik hatırlayalım :

 

Dolar Ekim ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak, 3,01′i gördü. En iyi dolar tahmincilerinden biri olan Enrique Diaz-Alvarez ise konuyla ilgili bu yıl sonunda doların 3,20 TL civarında olacağını belirtti.

Business HT ’nin verilere dayandırdığı bu haberde, son dört çeyreğinin üçünde dolar/TL konusunda en doğru tahmini yapan Ebury Partners Risk Yöneticisi Enrique Diaz Alvarez 2015 yılında dolar karşısında yüzde 20 değer kaybeden Türk Lirası ’nın 2016′da kademe kademe  düşüş göstereceğini belirtti.

2016 sonunda doların 3,20 seviyesine geleceğini belirten Alvarez, yıl içinde kurdaki yükselişin önemli bölümünün yılın ikinci yarısında gerçekleşeceğini söyledi. Ebury, 2017 sonunda ise doların 3,30 seviyesine geleceğini öngördü.

 

Gördüğünüz gibi Alvarez in yaptığı 3.30 tahmini güncel dolar fiyatının hayli gerisinde kalmış.

Trump rüzgarı ile birlikte katlanarak artmaya devam eden dolar fiyatları vatandaşların alım gücünü etkilemeye başladı. İlerleyen günlerde daha da fazla etkilemesi beklenmekte.

Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch, Türkiye’nin kredi notunu spekülatif seviyeye inirmesinin ardından Standart&Poor’s da bir değerlendirme yaptı. Standart&Poor’s da Türkiye’nin kredi notunu negatife indirdi.

Bu gelişmeler 2017 yılının beklenenden daha kötü bir yıl olacağı gerçeğini görmemiz için gerekli sebeplerden sadece birkaçı.

Vatandaşı bekleyen tehlike ise dolar ve euro daki  büyük yükselişlerin , büyük zamlar olarak yansıması.

Dünya genelinde yaşanan ekonomik sorunların gelişmekte olan ülkeleri büyük oranda etkileyeceği düşünülürken, Ufukta pozitif bir değişim gözükmüyor. En azından elimizde o yönde bir veri yok.

 

Dolar 4 tl olur mu? Haber  haber

TÜRK EKONOMİSİ EUROYU TAKİP EDECEK

Alvarez, ABD ve Avrupa para politikalarının ayrışmasıyla Türk Lirası ’nın, Türk ekonomisinin Avrupa Birliği ile çok yakın ilişkileri olduğu için euroyu takip edeceğini vurguladı.

ABD ve Avrupa arasındaki ayrışmanın piyasaları tetiklemeye devam edeceğini söyleyen Alvarez, bu durumun dolarda artış olacağı anlamına geldiğini de ifade etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ’nın bu yıl para politikasında köklü bir değişiklik yapmayacağını ve herhangi bir faiz artışının ılımlı olacağını söyleyen Alvarez, Ebury ’nin tahminleri açısından en büyük riskin bankalar ve finansal kesim dışındaki şirketlerin yabancı fonlamaya bağlı olması dolayısıyla sermaye girişlerinin birden durması olduğunu belirtti.

 

Dolar 4 tl olur mu? Haber  haber

Leave a Reply