Menu

Doğum Zamanı Hesaplama

Doğum Zamanı Hesaplamak aslında çok zor bir işlem değildir. Doktorlar tarafından yaklaşık olarak bir doğum tarihi belirtilmektedir. Ancak söylenen bu doğum tarihi hiçbir zaman net doğum tarihiniz olmayacaktır. Yapılan araştırmalara göre bebeklerin sadece 20’de 1’i beklenen doğum tarihine uygun olarak doğacaklardır. Normal süresinde bir gebelik 38 ile 42 hafta arasında sürebileceğinden çoğu bebek verilen tarihten önceki ve sonraki iki hafta içerisinde dünyaya gelebilir. Verilen tarihe beklenen veya tahmini doğum zamanı denmesinin sebebi budur.

Doktorunuz tarafından çıkarılmış olan tarih sadece bilgiye dayalı olarak bir tahmindir ve genel itibariyle hamilelik hesaplama aşağıdaki şekilde yapılmaktadır.

Doğum Zamanı Hesaplama Hamilelik Kadın  zaman hesaplama

 

Tahmini Doğum Tarihi Gebelik Hesaplama Formülü

Ne zaman doğum yapacağım? Sorusu anne adaylarının en merak ettiği soruların başında

gelmektedir. Doğuma hazırlıklı olmak her anne ve babanın istediği bir durumdur. Ancak bebek istediği

an geleceğinden net bir doğum tarihi söylemek oldukça zordur. Doktorlar tarafından yapılan tahmini

doğum tarihi hesaplama işlemi şu şekilde yapılmaktadır. Son adetinizin ilk gününden üç ay çıkararak, bu tarihe yedi gün eklediğinizde tahmini doğum tarihinizi bulmuş olursunuz. Örnek olarak son adetinizin 29 Nisan’da olduğunuzu varsayalım. Üç ay geri gittiğinizde Ocak ayına gelmiş olursunuz.

Üzerine eklenen yedi günle birlikte tahmini doğum tarihiniz 5 Şubat olacaktır.

Doğum Zamanı Hesaplama Hamilelik Kadın  zaman hesaplama

Adetleri Düzensiz Olanlar İçin Doğum Tarihi Hesaplama

Adetleri düzenli olan kadınlar için yukarıdaki sistem oldukça net bir sonuç vermektedir. Ancak adet düzensizliği yaşayanlar için bu sistem hiçbir işe yaramayacaktır. Altı yedi haftada bir adet gören ve üç aydır adet görmemiş olan bir kadın döllenmenin ne zaman gerçekleşmiş olduğunu net olarak tespit edemez. Bu durumda olan kişiler için de bazı yardımcı ipuçları bulunmaktadır. Bunlar arasından ilki rahminizin ölçüsüdür. Bu ölçü ilk doktor kontrolünde hesaplanarak not edilir ve gebeliğin tahmini olarak gelmiş olduğu evre ile uyumlu olması beklenir. İkinci ip ucu da gebeliğin hangi aşamada olduğunu gösterebilecek erken bir ultrason kontrolüdür. Bazı doktorlar rutin olarak erken ultrason kontrolü yapıyor olsalar da birçok doktor sadece adetler düzensizse, daha önce düşük yapmışsanız, komplikasyonlu bir hamilelik geçirmişseniz ya da sona adet tarihiniz ve fiziksel muayenenize bakılarak
beklenen doğum tarihi hesaplanamıyorsa bu yola giymeyi seçmektedir.

İlerleyen süreçlerde başka belirtiler de tahmini doğum tarihiniz ortaya çıkaracaktır. Bunların başında bebeğinizin ilk kalp
atışlarınızı duyduğunuz tarih, ilk kıpırdanışı hissettiğiniz tarih ve her muayenedeki fundus yüksekliği
gibi ip uçları gelmektedir. Bunların tamamının tahmini doğum zamanını hesaplama konusunda etkisi olsa da hiçbiri kesin bir doğum tarihi vermeyecektir.

Doğum Zamanı Hesaplama Hamilelik Kadın  zaman hesaplama

Leave a Reply