Menu

Doğum sonrası kabızlık

Doğum sonrası kabızlık

Doğum sonrası kabızlık, pek çok kadın arasında, gebelik süresince yaşanmamasına rağmen yaygın bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Annelerin yaklaşık %20’si doğumdan sonra kabızlık yaşar. Hastanede doğum yapan anneler hastanelerdeki banyoların kullanılmasını pek fazla tercih etmezler. Ayrıca, doğumdan kaynaklanan dikişler ve morarma sorunu, kadınları tuvalete gitmek için endişeli hissettirmektedir. Genel olarak, anneler doğumdan birkaç gün sonra kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalabilirler. Bu durum karşısında, annenin hemen tedavi altına alınması en iyi çözüm olmalı ve doktorun tavsiye edeceği ilaçlar yardımıyla hastanede kalmadan, ev ortamında kabızlık sorununu ortadan kaldırabilmektesiniz.

Bebeğinizde kabızlık yaşıyorsanız bebeklerde kabızlık konusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Kabızlığa neler iyi gelir konulu ayrıntılı makalemizi incelemek için tıklayınız .

Doğum sonrası kabızlık Hamilelik Sağlık  sonras

Doğum sonrası kabızlık nedenleri

Gebelik sırasında hormonal değişikliklerden kaynaklanan yüksek progesteron seviyeleri kabızlığa neden olabilir. Doğum sonrası ilaçlar da, kabızlık nedenleri arasında gösterilmektedir.

Diamorfin veya pethidin gibi doğum sırasında sağlanan ağrı kesiciler, bağırsak hareketlerini yavaşlatma ile bağlantılıdır. Aynı etki postpartum gibi ağrı kesici ilaçların alınmasında da yaşanır.

Gebelik sırasında ve doğum sırasındaki işlemler bağırsak sorunlarına da etki eder. Doğum masalarında bağırsak rahatsızlıklarını tetiklemek için forseps veya venturo kullanılır.

Demir içeren tabletler, doğum sırasında yırtılma da kabızlığa neden olur.

Hemoroid, epizyotomi veya diğer yırtılmalara bağlı perineal ağrı, vücutta dışkıları tutup tuvalete gitme hissini ortadan kaldıran farklı bir ağrıya neden olur ve kabızlık sorunu ortaya çıkar.

Doğumdan sonra kabızlık konusunda ne zaman endişelenmelisin?

Doğum sonrası kabızlıkla başa çıkma konusundaki en iyi şey hemen ele alındığında tedavi edilebilir olmasıdır. Genellikle bu durum ciddi değildir, ancak diğer tıbbi sorunların göstergesi olabilir. Örneğin, karın ağrısı başlangıcı ile şiddetli kabızlık, dönüşümlü ishal vakaları veya kan ve mukusun ortaya çıkma durumu, bir doktordan veya bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

Diğer sağlık sorunlarının bir belirtisi olmanın yanı sıra, kabızlık ve hemoroid gibi diğer sindirim sistemi sorunlarını da şiddetlendirir. Kabızlık sırasında sıkça görülen sert dışkı geçildiğinde, sorunu her zamankinden daha rahatsız ederek kötüleştirebilir. Hemoroid, gebelik sırasında yaşanan konulardan biridir ve doğumdan sonra pelvik baskı hafifledikten sonra kaybolur. Bununla birlikte, aşırı ağrı ve rektal kanama, doktorun bu meseleyi ele almak için tıbbi değerlendirmeye ihtiyaç duyan belirtileri arasında yer almaktadır.

Doğumdan sonra kabızlığı nasıl hafifletirim?

Doğumdan hemen sonra sağlıklı bir diyet, doğum sonrası kabızlığı önleyebilmektedir. Kepekli pirinç gibi lif açısından zengin gıdalar bağırsak hareketlerini iyileştirmeye yardımcı olur.

Sıvı tüketimi de dışkıları yumuşatır; bu da dışkıları geçirmeyi ve vücudun dışına atmayı kolaylaştırır. Yeni anneler çok sayıda faktöre bağlı olarak susuz kalma riski taşımaktadır. Emzirmek, bir kadını susuz hissettirmekte ve bu durum susuzluğa yol açmaktadır. İyi miktarda sıvı içmek dehidratasyon (sıvı kaybı) ve diğer sorunlarla başa çıkmada yardımcı olabilir.

Temiz bir hijyenik ped kullanarak perineyi (dış dudaklar ile anüs arasındaki alan) desteklemek kabızlığı hafifletmek adına sizlere son derece yardımcı olacaktır. Pedi, perine üzerinde yarıya katlanmış olarak yerleştirin, bu işlem dışkı atarken kadınların kendilerini daha rahat ve kendinden emin hissettirecektir. Perineye baskı uygulansa bile dikişler açılmaz.

İlaçlara dikkat edin

Uyuşturucu da bu soruna neden olur ki, doğum sonrası ağrı sırasında ağrı kesici alan kadınlarda çok daha sık görülür. Ağrı ile başa çıkmak için doktorlar, ağrı tedavisi için asetominofin veya ibuprofen gibi reçeteler tavsiye edebilir. Ağrı yönetiminin yanı sıra, değişen ilaçlar da metabolik süreci orijinal haline geri getirebilir.

Doğrum sonrası kabızlık sorununda, ilaç kullanımı tamamen doktor tavsiyesi üzerinde alınmalıdır. Herhangi bir eczaneye danışarak doğum sonrası kabızlıktan kurtulmak için rastgele ve bilinçsiz bir şekilde ilaçlar kullanılmamalıdır.

Doktorunuz, bu durumu göz önünde bulundurarak sizin için en doğru tedavi yöntemini ve en doğru ilaçları reçete edebilir. Doktorunuzun vereceği tavsiyeleri ve önerileri, her daim göz önünde bulundurarak hareket etmeniz, kabızlıktan en erken vakitte kurtulmanızı sağlayacaktır.

Her sağlık sorununda olduğu gibi, doğum sonrası kabızlık sorunu da hafife alınmaması gereken bir konudur ve sağlık sorununuzu asla hafife almadan, en kısa zamanda ilaç veya tıbbi tedavi yöntemleri için doktorunuzla görüşmenizi önermekteyiz.

Doğum sonrası kabızlık Hamilelik Sağlık  sonras

Leave a Reply