Menu

Doğum sonrası ağrılar

Doğum sonrası ağrılar… Hamile kaldıysanız, şu ana kadar hamilelik vücudunuzu hayal etmediğiniz şekilde değiştirir. Bu değişiklikler bebeğiniz doğduğunda sona ermez.

Vajinal doğum yaparsanız, doğumdan sonra kendinize çok iyi bakmanız kritik önem taşır. Ağız, doğumdan sonra normaldir, bu da diğer değişiklikler arasında şişmiş göğüsten abdominal kramplara kadar değişir. İşte, doğum sonrası ağrı hakkında bilimesi gereken detaylar.

Doğum sonrası ağrılar Hamilelik Sağlık  sonras

Doğum sonrası yaşanan ağrılar

Bütün vücutta ağrı

Doğumdan sonra vücudun farklı yerlerinde ağrı hissetmek normaldir. En yaygın alanlar kaburgalarınız, sırtınız ve karnınızdır. Bunun nedeni, doğum sırasındaki itilme ve kasılmalardan kaynaklanmaktadır. Buna rağmen, bu rahatsızlık sadece birkaç gün sürmelidir. Ayrıca karşı ilaçlarla tedavi edilebilir.

Doğum sonrası boğaz ağrısı

Doğumdan birkaç gün sonra göğsünüzün ağırlık ve şişme olacaktır. Buna engorgement denir. Rahatsizliği daha kolay hale getirmek için bebeğinizi emzirebilir veya göğüs üzerindeki baskıyı azaltmak için anne sütünü pompalayabilirsiniz. Göğüslerinize buz torbaları veya soğuk bezler de uygulayabilirsiniz. Alternatif olarak, acıyı hafifletmek için eczanede reçetesiz olarak satılan bazı ağrı kesicileri kullanabilirsiniz.

Doğum sonrası idrar sırasında ağrı

Dokuların idrarla teması nedeniyle idrar yaparken kaşıntı hissi yaşayabilirsiniz. Tuvalete otururken vulvanın üzerine soğuk su dökebilirsiniz. Üriner sistem enfeksiyonu belirtileri yaşarsanız, doktorunuza danışın. Belirtilerden bazıları sık idrara çıkma ve idrar yaparken ağrıdır

Doğum sonrası kasılmalar

Bunlar kramp şeklinde ağrılardır. Gebelik öncesi boyutlarına geri döndükleri için uterus kontraksiyonlarından kaynaklanırlar. İlk kez bir annelik duygusu yaşayacaksınız, sancı ağrıları hafiftir ve uzun süre dayanmaz. Bununla birlikte, bu ağrılar ikinci doğumdan sonra rahatsızlık veriyor ve her ardışık doğumda daha da kötüleşiyor. Bunun nedeni, uterus kaslarının sıklaşması ve sık sık rahatlama eğilimi gösterdiği için, kas tonu bozulduğundan doğum sancıları bozulur. Kramp sıkışması ilk birkaç gün boyunca yoğunlaşır.

Doğum sonrası Perineal ağrı

Perineal ağrı, vajinal açılma ve anüs arasındaki ağrıdır. Normalde acı hissi ve rahatsızlık hissi ile karakterizedir. Doğumdan sonra bir süre sürebilir. Buna, doğum sırasında vajinal duvarların gerilmesi neden olur. Bunun nedeni, doğum sırasındaki yırtılma, epizyotomi veya morarma olabilir.

Bunların hepsi doğumdan sonra normal acılardır. Bununla birlikte, altı haftadan uzun sürecek gibi görünüyorsa ya da zamanla şiddet görürlerse, doktorunuzu görmek en iyisidir.

Doğum sonrası ağrılar Hamilelik Sağlık  sonras

Doğum sonrası diğer vücut değişiklikleri

Doğum sonrası Kanama

Eğer ilk kez anne olacaksanız, doğumdan sonra kanama normaldir. Çoğu anneler ortaya çıkan kan miktarı karşısında şok yaşarlar. Kanamalar, birkaç gün sonra azaldığı halde, doğumdan sonra birkaç hafta devam edebilir. Tamponları, enfeksiyonlara neden olabileceğinden kullanmayın. Kan dökülmesi artarsa, doktorunuza danışın.

Doğum sonrası Terleme

Özellikle geceleri terleme yaşamak normaldir. Buna vücudun hormonal ayarlamasından kaynaklanmaktadır. Bu, vücudunuzu gebelikten alıkonulan akışkanlardan kurtarmaya yönelik bir girişimde bulunur. Terleme birkaç gün sonra sona ermelidir.

Doğumdan sonra Saç Dökülmesi ve Deri Değişimi

Doğumdan sonra saçlarınızı kaybetmek normaldir. Bunun nedeni vücudunuzdaki hormonal değişikliklerdir. Ortalama olarak, yeni bir anne her gün 100 saç kaybeder. Bununla birlikte, bu durum birkaç gün sonra sona erecektir. Saç dökülmesi devam ederse doktorunuza danışmanız önerilir. Cildiniz doğumdan sonra kuru olabilir. Bu bir süre sonra temizlenmelidir. Bol miktarda sıvı almak cildin yumuşamasına da yardımcı olabilir.

Ruh halleri

Yeni bir annenin ruhsal değişim geçirmesi normaldir. Yine, bunun nedeni doğumdan sonra vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Doğum sonrası depresyon açısından kontrol edilmesi gereken şiddetli ruh hali salınımlarında veya çarpık düşünceler de bir doktora gitmek önemlidir.

Doğumdan sonra zayıflama

Hamilelik bekleyen anneler çok fazla kilo verirler. Doğumdan sonra bu ağırlığın bir kısmının atılması normaldir. Bununla birlikte, çok fazla kilo verme riskli olabilir. Sağlıklı beslenmeniz ve doğumdan sonra sağlıklı kilo vermeye uygun olmanız önerilir.

Doğum sonrası ağrılar Hamilelik Sağlık  sonras

Leave a Reply