Menu

Diş minesindeki bozulmalar ve Diş hassasiyeti

Diş Neden Çürür ? Diş minesindeki bozulmalar nasıl başlar, ve Diş hassasiyeti neden oluşur?

Bazı hayvanlar sürekli olarak diş değiştirirler. Dişleri tam olarak gelişip kullanılınca dökülürler ve yerlerine yenisi çıkar.

Diş minesindeki bozulmalar ve Diş hassasiyeti Sağlık  minesindeki hassasiyeti bozulmalar

İnsanlar yalnızca bir kere diş değiştirirler. Çocuk 2 yaşındayken 20 diş tamamlanır. Bunlara süt dişi denir. Bunların altında altı yaşında çıkmaya başlayan ikinci bir diş dizisi bulunur. Süt dişlerinin değişimi 12 yaşında tamamlanır. Sonra toplam 32 diş oluncaya kadar ilk gençlik yıllarında diş çıkmaya devam eder. Yeni diş çıkarma şansımız olmadığı için bunları sağlıklı tutmalıyız.

Çürüme diş minesinde başlar. Diş Minesinde bir bozulma görülür. Bu hemen hemen görülmeyecek kadar küçük bir çatlaktır.  Ağzımızda her zaman bakteri bulunduğu için bu çatlağı bulur ve diş minesinin altına yerleşir.

Diş Minesine zarar veremezler fakat diş kanallarında bulunan öz suyla beslenirler. Kısa zaman sonra kanalı aşındırırlar ve oyuk diş minesinin altından ortaya çıkarlar.

Diş hassasiyeti neden olur ?

Bu bir süre için görünmez fakat bakterilerin çalışması sonucu oyuk iyice büyürse dikkatimizi çeker. Diş soğuk ve sıcağa karşı daha duyarlı olur. Buna diş hassasiyeti de denir. Dişin ortasında sinir telleri bulunur. Bu sinirler soğuk ve sıcakla uyarılır. Diş soğuk ve sıcaktan rahatsız olduğu zaman çürüme başlar. Bakteri kanallara girdiği zaman burada yaşamasına elverişli ortam bulur ve dişlerimiz ağrımaya başlar.

Diş Çürümesi devam ederken besin getiren kanallar yok olur ve diş ölür.

Diş minesindeki bozulmalar ve Diş hassasiyeti Sağlık  minesindeki hassasiyeti bozulmalar

Leave a Reply