Menu

Ders Planı nasıl hazırlanır ?

+ Programınızı hazırlarken genelde çalışma saatleri olarak günün hep aynı zamanlarını belirleyebilirsiniz .

+ Yaptığımız bu program defterini ulaşabileceğiniz bir yerde tutmalı, arayınca kolayca bulmalısınız. Hiçbir zaman “Bir kâğıt parçasına yazayım, sonra program defterime eklerim” dememelisiniz.

+ Günlük çalışma süresi öğrenciden öğrenciye değişir. Bu her öğrencinin kapasitesine, öğrenme hızına, eksik olduğu konulara ve temel bilgilerine göre farklılık gösterir. İlk defa düzenli bir çahşma temposuna giriyorsanız bir anda kendinizi sıkmamıza gerek yok.

Başlangıçta az bir süre belirleyip bunu gittikçe arttırabilirsiniz. Her öğrenci günlük çalışma süresini kendi eksikliklerine göre ayarlamalıdır. Bu, duruma göre azaltılabilir ya da arttırılabilir.
* Müzik dinlemek, televizyon seyretmek, arkadaşlarınız ya da ailenizle birlikte olmak gibi sevdiğiniz faaliyetlere de zaman ayırmamız gerekir. Bu sizi rahatlatır, sıkılmanızı önler, ders stresini atmanızı sağlar.

+ Planınızı yapıp, hedeflerinizi belirledikten sonra bu plan içinde de bir program düzenlemesi yapabilirsiniz. Örneğin hangi derse çalışacağımza karar verdikten sonra o dersin hangi konusundan çalışmaya başlayacağınızı tespit edin. Bunu yapmanız, derse oturduğunuzda hangi konudan başlayacağınızı düşünerek zaman kaybetmenizi engeller.

+ Bütün günü sabahtan akşama dek ânı ânına planlamak da doğru değildir. Çünkü beklenmedik işler çıkacak ve bu da planınızı aksatacaktır. Bu nedenle günün her dakikasını dolduracak bir plan değil tüm gününüzü verimli geçireceğiniz bir program yapmalısınız.

+ Plan yaparken çok zaman kaybetmek de hatalı olacaktır. Plan yapmak çok kısa zamanınızı almalıdır. Defter üzerine yazmanızın nedeni de hem görebilmek hem de ne kadarını yaptığınızı sonradan kontrol edebilmektir. Bazı öğrenciler işin bu kısımlarıyla çok zaman kaybederler. Uzun uzun plan kâğıtları hazırlamak, bunları süslemek, bunlarla oyalanmak size çok vakit kaybettirir. Bu nedenle mutlaka plan yapın ama planlarınızı da kısa sürede yapın. Ayrıca karmaşık planlar da yapmamak gerekir. Karmaşa işleri daha da zorlaştırır. Bu nedenle yaptığınız programlar sade olsun. Yaptıklarımızı da mutlaka programınızdan silin.

Ders Planı nasıl hazırlanır ? İlginç Bilgiler

Ders planı yapmak ve Planlı olmanın yararları nelerdir ?

+ Planlı ve programlı olunca daha az zamanda daha çok iş yapabilirsiniz. Şu an belki de ders çalışmaktan arkadaşlannıza gereği gibi zaman ayıramıyorsunuz ve aklınız onlarda kalıyor. Televizyon seyretmek, bilgisayarla ilgilenmek, spor yapmak, tiyatroya gitmek ya da kitap okumak istiyorsunuz, fakat sizin hep ders çalışmanız gerekiyor. Planlı programlı olduğunuzda hem derslerinize gereği gibi çalışmış olacaksınız hem de istediğiniz etkinliklere vakit ayırabileceksiniz.

+ Planlı çalıştığınızda zamanımızı en iyi şekilde kullanmış olacaksınız. Böylece ne zaman dinlenip ne zaman çahşacağınıZı, hangi derse hangi konudan başlayacağınızı, çalışmalarınızdan verim alıp almadığımızı bileceksiniz.

+ Program yaparsanız işleriniz birbiriyle çakışmaz. Örneğin aynı güne hem bir sınavınız, hem teslim etmeniz gereken bir ödeviniz hem de sınıfta yapacağınız bir sunumunuz olduğunu düşünün. Son güne bırakırsanız ya ikisini bir yana bırakıp, bir tanesine yönelmeniz ya da hepsine üstünkörü çalışmanız gerekir ki her ikisi de istemeyeceğiniz durumlardır. Ama ödevlerini, sınavlarını ve yapacağı işleri yazılı olarak planlayan bir öğrenci önceden tedbirini alır. Bu şekilde başarılı olur.

+ Her işe daha uzun zaman ayıracak ve yapmak istediğiniz şeyleri daha huzurlu yapacaksınız. Başanlı bir öğrenci olmak, yalnızca derslerden iyi not almak demek değildir, sosyal aktivitelerde rol almak, okul içi ve dışı faaliyetlerde aktif olmaktır. Bu da zamam verimli kullanmakla, planlı hareket etmekle, her işe gereken zamam ayırabilmekle olur. Siz de planlı olduğunuzda bundan böyle sınav öncesinde sabahlamanıza gerek kalmayacak, uykusuz geceleriniz, stresli günleriniz, sınav korkularınız sona erecek. Planlı çalıştığınızda biraz disiplinli olmanız gerekecek, fakat genel olarak rahat olacaksınız, Disiplinsiz olup, son dakikaya her şeyi sığdırmaya çalışmak ve büyük bir stres yaşamaktansa biraz disiplinli olmayı tercih etmelisiniz.

Genelde pek çok öğrenci sınav öncesine kadar çalışmaz, sınavdan önce büyük bir sıkıntıya girer. Planlı olmak bu sıkıntılara ve korkulara bir son verir. Her şeyi planladığınız ve bu planlara uyduğunuz için son dakikada böyle bir sıkışıklık ve stres yaşamazsınız. Günü gününe çalıştığınız için sınav paniğine de kapılmazsınız. Tüm konuları son dakikaya bırakmak yerine uzun zamana yayarak, daha zevkli ve kalıcı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

+ Planlı, programlı hareket eder, verimli çalışırsanız vicdanınız her zaman rahat eder, kendinize veya ailenize karşı olan sorumluluklarınızdan ötürü suçluluk duygusuna kapılmazsınız. Vicdan azabı çekmeden diğer aktivitelere de zaman ayırabilirsiniz.

+ Ayrıca programlı olmak hangi dersi çalışacağınızı bilememekten ötürü zaman kaybetmenizi, bir dersi bırakıp diğerine geçmenizi önler. Her derse yeteri kadar zaman ayırmak size güven sağlar.

+ Plan yapmak disiplinli olmayı, disiplinli olmak da hayatınızın düzenli olmasını sağlayacaktır. Planlı bir hayatın getirdiği başarılar ailenizin de hoşuna gidecektir. Pek çok ailede ders çalışma konusunda çıkan sorunlar ailenizde yaşanmayacak ve dolayısıyla bu durum ailece huzurlu olmanızı sağlayacaktır.

Ders Planı nasıl hazırlanır ? İlginç Bilgiler

Leave a Reply