1. Eşinizin Vücudunu Övün

Cinsel ilişkinin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlamak için partnerinizin vücudunu beğendiğinizi dile getirmeniz gerekir. Bu şekilde ilişki çekinmeden sürdürülebilir.  Bu şekilde kendine olan güven artan eş, cinsellik konusunda daha rahat olabilir.

2. Evlilik Cinselliği Öldürmez!

Toplumumuzda evliliğin cinselliği öldürdüğü düşünülmektedir. Özellikle çocuklu aileler, bu konularda oldukça kapalı oldukları için ve toplumun verdiği rolleri üstlendikleri için cinselliği oldukça geri plana atarlar. Evlenmeden önce kız arkadaş rolünde olan kadın, evlenmeden sonra eş rolünü üstlenir. Bu rolün getirdiği sorumluluklar söz konusudur. Bundan dolayı da evlilik sürecinde cinsellik monotonlaşabilir. Bunun yanında kadın, eş olmanın yanında anne de olmuş ise cinsel olarak üstlendiği tüm rolleri bir kenara bırakıp, çocuğu ile ilgilenmek durumundadır.

Bu sebeple de cinsellik iyice evlilik hayatının dışında kalır. Evlilik, cinsellik ve aşk farklı kavramlar olarak algılanmaya başlar. Ancak durum böyle değildir. Eşlerin birbirine dürüst olması ve birbirlerine karşı çekiciliklerini kaybetmemeleri için uğraşmaları ve gizemlerini korumaları önemlidir. Heyecanlı bir cinsel hayat için monotonluktan uzaklaşmak ve arzulanan eylemlerin birlikte yapılmasını sağlamak gerekmektedir. Erkekler bu noktada kadınların yalnızca anne olmadıklarını, bunun yanında kadın olduğunu da unutmamaları gerekir.  İş hayatı ve gündelik yaşam stresi, cinselliği öldürmemelidir.

3. Kadınlar da orgazm olabilir!

Kadınların büyük bir kısmı cinsel yaşamlarında hiçbir zaman orgazm olamadıklarını ifade etmektedir. Ancak bunu normal olarak kabul ettikleri için eşlerine bu durumu ifade etmekten çekinmektedir. Bu durum tamamen kadının bilinçli olması ve ne istediğini bilmesi ile ilgilidir. Orgazm olmayı  kolaylaştırmak için pelvik kaslarının sıkılması gerekiyor. Kegel egzersizleri cinsel ilişki sırasında orgazm olmayı oldukça kolaylaştıran bir faktördür. Orgazmı kolaylaştıran bir diğer yol da, direkt olarak sonuca varmaya çalışmak değil, ön sevişmeyi uzatmak ve tamamen anı düşünmek.

4. Birbirinizi dinleyin!

Cinsel ilişkide birbirini tatmin edebilmek önemlidir ancak bu durumda zorla herhangi bir şey yaptırmak ya da partnerin hoşlanmadığı şeylere zorlamak oldukça olumsuz bir durumdur. Bu durumda psikolojik baskı gördüğü anlayan partner, cinsellikten uzaklaşacak ya da orgazm ile ilgili sorunlar yaşayacaktır.

5. Cinsel hayatınızla ilgili konuşun!

Partnerinize hoşlandığınız, hoşlanmadığınız her şeyi anlayışlı ve tartışmacı olmayan bir dille ifade edin. Bu sayede ortak noktayı bulabilecek ve cinsel hayatınızı renklendirebileceksiniz. Bu durumda utanmamak ve dürüst olmak, cinsel yaşamınızı oldukça olumlu bir şekilde etkileyecektir.

6. Cinsel hastalıklara karşı önleminizi alın!

Partnerinizde olan herhangi bir cinsel hastalık, korunmasız ilişki sırasında size de bulaşabilir. Şayet eşiniz ile cinsel hayatınız varsa prezervatif kullanmak istemiyorsanız, ilk olarak bir uzmana görünüp cinsel hastalıklar açısından bir tarama testine girmeniz gerekmektedir. Bulaşıcı cinsel hastalıklar ilerde çocuk sahibi olmayı dahi engelleyebilir.

7. Orgazm taklidinden kaçının!

Yalnızca eşinizi mutlu etmek için orgazm taklitlerinden kaçının. Bu durumda yapacağınız şey orgazm olamadığınızı ifade etmek ve bu durumda ne istediğinizi söylemek. İki tarafında orgazm olmaya hakkı olduğunu unutmayın.

8. Sürekli sorular sormayın!

Partnerinize devamlı olarak ‘’böyle nasıl?’’, ‘’nasıldım?’’  şeklinde sorular sormaktan vazgeçerek, gözlem yapın. Bu sorular ortamın bozulmasına yol açabilir.

9. Endişelerinizden uzaklaşın!

Özellikle evli çiftler, cinsel ilişki sırasında faturaları ya da çocukların okul durumunu düşünüp kaygılanabilir, maddi açıdan sorunları düşünebilir. Bu gibi olumsuzluklar ilişkiye doğrudan baltalayan faktörlerdir. Zamanın yalnızca cinsel ilişkiye ayrılması önemlidir.

10. Sonuca odaklanmayın!

Kadınların büyük bir kısmı, orgazm olamayacağı için endişeli ve ön yargılı olarak ilişkiye başlar. Bu önyargıları bertaraf etmek önem teşkil etmektedir. Oldukça basit önlemlerle cinsel hayatın sağlıklı ve mutlu devam etmesini sağlamak mümkündür.