Menu

Çay nasıl ve nerede saklanır?

Ülkemizde en çok tüketilen milli içeceklerden biridir. Çay tüketimi konusunda dünya birincisi, şüphesiz ülkemizdir. Bu kadar sıklıkla tüketilen çayı, sağlıklı bir şekilde nasıl saklamalıyız? Besinlerin bozulmasına neden olan dört temel unsur vardır. Bunlar hava, nem, ısı ve ışık. Bu dört unsura dikkat ettiğiniz müddetçe besinleriniz kolay kolay bozulmayacaktır.

Çay nasıl saklanmalı

Çay nasıl ve nerede saklanır, çay hangi şartlar altında saklanırsa özelliğini yitirmez merak edenler için yazmaya devam edelim. Çayı saklamanın en güzel yollarından biri ışığı geçirmeyen cam bir kabın içine koyup ağzını hava almayacak şekilde sıkı bir şekilde kapatıp saklamaktır. Çayınızın özelliğini yitirmesini istemiyorsanız, çayı koyduğunuz yere dikkat edin.
Keskin kokulu baharatlar ile birlikte aynı yere çay koymayın. Baharatların keskin kokusu çaya geçerek çayınızın tadını bozabilir.

Çay nerede saklanır

Çayı saklarken cam kavanoz kullanın. Cam en sağlıklı mutfak kaplarından biridir. Çayı koyduğunuz kavanozun plastik olmamasına dikkat edin. Plastik kaplar ısı ve ışığı geçirdikleri için çayınız özelliğini kaybeder.
Çayı sakladığınız kavanozun kapağının daima kapalı olmasına dikkat edin. Çay hava aldığı zaman özelliğini kaybetmeye başlar. Hızlı bir şekilde bayatlar. Demlediğiniz zaman otsu bir tadı olur. Ayrıca rengi de bulanıktır. Çay kavanozunun içine demir veya plastik kaşık koymayın. Çayın içine koyduğunuz demir veya plastik kaşıklar çayın tadının bozulmasına neden olur. Çay alırken aylık ihtiyacınızdan fazlasını almayın.

Çay nasıl ve nerede saklanır? İlginç Bilgiler  saklan Çay nerede saklanır Çay nasıl saklanmalı

2 Comments

Leave a Reply