Menu

Cam Nasıl Yapılır ?

Cam nasıl yapılır ? Bu soruyu herkes ömründe bir defa merak etmiştir. Cam icat edilmemiş olsaydı ne olurdu, hiç düşündünüz.mü? Cam şişelerin, kavanozların, aynaların bulunmadığı bir dünyada yaşardık. Evlerimizin cam pencereleri olmazdı. Ne otomobillerin, ne gözlüklerin, ne de ampullerin camları olurdu. Cam, insanın yaptığı en yararlı nesnelerden biridir.

Cam nasıl yapılır ?

Cam, arınmış kuma biraz soda ve kireç katıştırılarak yapılır. Yapılan camın türüne göre başka nesneler de bu karışıma eklenir. İlk camın ne zaman yapıldığını bilmiyoruz. Ancak eski Mısırlıların camın nasıl yapıldığını bildiklerine şüphemiz yoktur.

Cam üfleyicisi eline uzun bir madensel boru alır. Bu borunun ıucun/u ergimiş camın içine daldırır. Bir topak cam yapışır. O zaman üfleyici boruya üfler ve öbür uçtaki cam topak bir balon gibi şişer. Bu balona özel kalıplar için de istenilen biçim verilir. Uzun yıllar pencere camı da üfleme metoduyla yapılıyordu.

Bugün pencere camı buyük fabrikalarda yapılmaktadır Bu çeşidine de levha cam adı verilir, Şimdi levha camın nasıl yapıldığını görelim. Önce kum, soda ve kireç gerekli ölçülerde birbiriyle karıştırılır. Bu karışıma biraz kırık cam katılır. Bu kırık camlar ergimeyi kolaylaştırır. Sonra bu karışım ateş tuğlalarıyle örülmüş bir fırında ergitilir.

Gaz alevleri fırını ısıtır. Karışım bu ısıda ergir.

Ergiyen cam içine madensel bir çerçeve indirilir. Bu çerçeve çekilip çıkarıldığı zaman, ergimiş camın bir kısmını da beraber alıp çıkarır. Ondan sonra bir çeşit yanmaz taştan yapılmış silindirler bu camın etrafında yukarı doğru yuvarlandırılır.

Bu şekilde meydana gelen cam tabaka, sıcaklığı derece derece azaltılmış odalardan geçirilir.

Cam yapmanın bu evresine tavlama adı verilir. Camını fazla gevrek olup çabuk kırılmaması için yavaş yavaş soğutulması şarttır. Bu şekilde sıcak odalardan geçirilerek artık taşınması kolay biçimlerde kesilmeye elverişli şekilde soğumuş olur. Makineyle kesilmiş olan cama emici hortumu bulunan bir vinç yaklaştırılır. Hortumlar cam levhayı kendine çekerek yapıştırır ve istenilen tarafa taşır.

Camın, kalınlığı, fırından dışarı çekiliş hızına bağlı olarak belirlenir. Hızla çekilirse ince bir cam, yavaş yavaş çekilirse kalın bir cam elde edilir. Fakat bu Şekilde yapılan levha camlarda yer yer dalgalar vardır.

Vitrinler ve aynalar için yapılan kalın levha camlar daha az dalgalıdır. Kalın levha cam. fırından çıkarılınca düz yüzeyler üzerine yayılır ve 2,5 metre genişliğindeki kauçuk silindirler arasından geçirilir, Tavlamak için yavaş yavaş soğutulur. Sonra hızla dönen tekerlekler arasından geçirilir. Bu tekerleklerin cama yapışan yüzüne, sürekli olarak su ve kum püskürtülür ve bu tekerleklerin döne döne perdahladıkları cam levhaya istenilen kalınlık verilebilir.

Sonra cam levha cila silindirlerinden geçirilir.

Böylece vitrinlerde gördüğünüz şekilde pırıl pırıl parlayan ‘camlar’ elde edilir.

Levha camlar cilalandıktan sonra büyük tabakalar halinde kesilir. Bu koca cam levhalar emici hortumlarla taşınır.

Cam Nasıl Yapılır ? İlginç Bilgiler

Cam türleri ve kullanım alanları

Başka birçok çeşit cam vardır. Gözlüklerde, fotoğraf makinelerinde ve teleskoplarda kullanılan camların üzerlerinde hiç dalga bulunmaması için, çok dikkatle yapılması gerekir. Bunlara “optik camları” adı verilir. Kırılmayan, camlar da vardır.

Cam Nasıl Yapılır ? İlginç Bilgiler

Leave a Reply