Menu

Meyvelerin yararları nelerdir ?

Meyvelerin yararları ve zararları sürekli konuşulan konuların başında gelmekte. Özellikle Karatay ın açıklamalarından sonra Meyveye düşman gözüyle bakan olsa da, düzenli tüketildiği müddetçe Meyvelerin yararları alabildiğince fazla. Elma tüketebileceğiniz en yararlı ve en besleyici meyveler arasında ilk sıralarda geliyor. Ayrıca sonbaharda tüketeceğiniz besinlerle kış aylarında ısı değişimlerinden daha az etkilenerek hastalıklardan korunmak mümkün.

Meyvelerin yararları nelerdir ? Sağlık  yararlar nelerdir meyvelerin

Elma ve diğer meyvelerin yararları

ELMA: Kalbe yararlı flavonoidler ve antioksidan içerir.

AYVA: Bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Çekirdekleri kaynatılıp içildiğinde göğsü yumuşatır. Baş ağrısını geçirir. Brüksel lahanası: Kanser başta olmak üzere hastalıklara karşı vücudun savunma sistemini geliştirir.

TURP: Kökü iyi bir C vitamini kaynağı iken, yapraklarında fazla miktarda A, K vitamini ve folat bulunur. Kanı temizler, intestine hastalığına karşı korur.

BALIK: İçeriğindeki Omega-3, fosfor, diet ve mineraller, yaşlılarda göz, zihin, karaciğer, kalp ve damar sağlığı üzerinde oldukça önemli role sahiptir.

KARNABAHAR: İçeriğindeki fitokimyasallar sayesinde anti kanserojendir.

NAR: Vücutta damar sağlığını, özellikle de kalbi korur. Damar tıkanıklıklarına iyi gelir. Taze ceviz ve fındık: Çok iyi bir enerji kaynağıdır, vücuda güç ve enerji verir. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Her gün bir avuç tüketilmesi kalp krizi geçirme riskini azaltır.

BAL KABAĞI: Nutrition, mineral, diyet lifi, omega 3 ve antioksidan kaynağı olan bal kabağı cilde iyi gelir. Betakaroten içeren bal kabağı, akciğer, kolon, mesane, serviks, meme ve cilt kanserlerine yakalanma riskini azaltır.

Meyvelerin yararları nelerdir ? Sağlık  yararlar nelerdir meyvelerin

One Response

Leave a Reply