Menu

Son dönem böbrek yetmezliği nedenleri ve tedavisi

Böbrek naklinin en yaygın sebebi, son dönem böbrek yetmezliği olarak bilinmektedir. Makalemizde, böbrek hastalığı ve böbrek nakli ile alakalı tüm detaylar mevcuttur.

Normal böbrek fonksiyonu

Böbrekler, sırtın altındaki karnın her iki yanında fasulye şeklinde iki organ olarak bulunurlar. Bu organlar, vücuttan kan getiren büyük renal kan damarlarından düzenli kan akışı alır.

Böbrekte nefron olarak bilinen milyonlarca küçük filtre var. Bunlar, zararlı atıkları ve kandaki kimyasalları filtrelemeye ve idrar oluşturmak için fazla sıvıyı filtrelemeye yardımcı olur. İdrar böbreklerden üreterler vasıtasıyla mesaneye akar ve buradan üretra vasıtasıyla vücudun dışına akar.

Böbrek hastalığı

Hastalıklarla bu nefronlar zarar görür, böbrekler filtreleme yeteneklerini kaybedebilirler. Bu, vücutta yüksek ve hayati tehlike oluşturan atık ürünlerin ve kimyasalların seviyeleri anlamına gelir. Böbrekler filtreleme yeteneklerinin yaklaşık %90’ını kaybettiklerinde, kişinin son dönem böbrek hastalığı olduğu söylenir.

Böbrek hastalığı hakkında

Son dönem böbrek yetmezliğinin (hastalığının) nedenleri

Son dönem böbrek yetmezliğinin (hastalığının) genel nedenleri şunlardır:

Diyabet:

Bu hastalarda sürekli yüksek kan şekeri söz konusudur. Bu yüksek kan şekeri, böbreklerdeki filtrelere zarar verebilir ve böylelikle uzun vadeli böbrek hasarına ve böbrek yetmezliğine neden olabilir. Buna diyabetik nefropati deniyor.

Yüksek tansiyon veya hipertansiyon:

Böbrek hastalığının ve başarısızlığın diğer yaygın bir nedeni de budur. Minik kan damarlarındaki böbrekteki yüksek kan basıncı hasara neden olur ve filtreleme işleminin düzgün çalışmasını engeller.

Zamanla böbreklere kan getiren arterlerdeki tıkanıklıklar renal arter stenozu olarak adlandırılan son dönem böbrek yetmezliğinin bir başka sebebidir

Başka bir duruma, kalıtsal bir durum olan polikistik böbrek hastalığı denir. Böbrek içinde normal işleyişini zorlaştıran birkaç büyük kist veya oyuk boşluklar vardır.

Böbrek gelişiminde doğumsal sorunlar olabilir. Bu, doğumdan önce ortaya çıkar ve böbrek fonksiyonunun %90’ından fazlası tehlikeye girdiğinde ortaya çıkar.

Son aşama böbrek yetmezliği tedavisi

Bitiş aşamasında böbrek hastalığının, yaşam kalitesini tehdit eden sonuçların oluşmasını önlemek için, komaya ve ölüme yol açan atık ürünün tedavisine ihtiyacı vardır. Bu durumlarda diyaliz bir seçenektir.

Son dönem böbrek yetmezliği nedenleri ve tedavisi Sağlık  yetmezli tedavisi nedenleri donem bobrek

Kan, içeriye doğru akarken filtrelemek için kullanılır ve daha sonra filtrelenen kan vücuda enjekte edilir. Bu, zaman alıcı ve pahalı bir prosedürdür ve birçok yan etki ve enfeksiyon riski ile ilişkilendirilmiştir.

Böbrek nakli ne zaman yapılabilir?

Böbrek nakli, kişinin yaşına bakılmaksızın (böbrek gerektiren hasta) yapılabilir.

Kimlere böbrek nakli yapılmaz?

Böbrek nakli yapılmayan hastalar şunları içerir:

  • Yaygın kanser olanları
  • Aktif enfeksiyonu olanlar
  • Karaciğer veya kalp hastalığı olanlar
  • AIDS’li olanlar

Böbrek beklemek

Böbrek nakli gerektiren hastaların bekleme listesinde ortalama iki yıla yakın beklemesi gerekebilir. Daha seyrek kan grubuna sahip olanlar, ortak bir kan grubuna sahip olanlardan daha uzun süre beklemek eğilimindedir.

Listede olanlar, operasyon için çok kısa sürede hazırlanmalıdır. Listede yer alan hastada diyaliz sırasında bakım yapılabilir, sağlıklı beslenme ve egzersiz rejimi uygulanarak olabildiğince sağlıklı kalmaya çalışılmalıdır.
Bu durumda uzun yıllar yaşayan ve tedavi olup sağlığına kavuşan birçok hasta mevcuttur.

Son dönem böbrek yetmezliği nedenleri ve tedavisi Sağlık  yetmezli tedavisi nedenleri donem bobrek

Leave a Reply