Menu

Böbrek nakli nedir ? Nasıl gerçekleşir ?

Böbrek nakli, bir kişinin (verici) sağlıklı bir böbreğin, böbrek fonksiyonlarına az veya hiç sahip olmayan bir kişiye (alıcı) nakledildiği bir operasyondur.

Normal böbrekler ve fonksiyonları :

Böbrekler, vücudun her iki yanında, göğüs kafesinin hemen altında bulunan iki tane fasulye şeklindeki organlardır. Bu organlar, atık ürünlerin kandan filtrelenmesi ve atığın idrara dönüşmesi için sürekli çalışırlar.

Böbrek nakli nedir ? Nasıl gerçekleşir ? Sağlık  nedir nakli bobrek
Böbrek nakline ne zaman ihtiyaç duyuluyor?

Böbrek fonksiyonlarının kaybedilmesi bu atık ürünlerin vücuda gelip hayatı tehdit eden komplikasyonlara yol açabileceği anlamına gelir. Normalde böbrek az miktarda hasar görebilir. Aşamalı hasarla, “Son Dönem Böbrek Yetmezliği” olarak bilinen hiçbir dönüş noktasına gelebilir. Buna kronik böbrek yetmezliği denir. Bu, böbrek naklini gerektirebilecek en yaygın durumdur.
Böbrek yetmezliği konusunda ayrıntılı bilgi sunmuştum. Bu yazı çok beğenilmişti. Buradan okuyunuz => Böbrek yetmezliği

Bir donör böbrek bulunmadan önceki ilk aşamalarda, böbrek fonksiyonları diyaliz adı verilen yapay bir kan filtreleme prosedürüyle çoğaltılır. Ancak diyaliz uygunsuz, pahalı ve zaman alıcı olabilir ve son aşamadaki kronik böbrek hastalığının tedavisi böbrek nakli olarak kalır.

Böbrek nakli çeşitleri

Vücutta iki böbrek vardır ve bir kişinin hayatta kalması için yalnızca bir böbrek gerekir. Böylece, kalp ve karaciğer gibi diğer organ bağışlarının aksine, canlı bağış yapan kişiler bir böbrek bağışı yapabilir. Bu, ideal olarak kan grubu ve doku tiplerinin eşleşmesi için yakın bir akraba olmalıdır. Bu bağış türü canlı bir bağış olarak bilinir. Benzer bir kan ve doku tipi, vücudun böbrekleri reddetme riskinin azalmasını sağlar.

Yakın zamanda ölen bağışçılardan böbrek bağışları da mümkündür. Bunlar doku ve kan grubu tipinde alıcının eşleşmeyebilir ve vücut tarafından reddedilme riski ile karşı karşıya kalabilirler. Vücut, yeni böbrekleri yabancı cisim olarak algılar ve ona karşı bağışıklık kazandırır. Bu, uzun süreli bağışıklık bastırıcı ilaçlar kullanarak bastırılabilir.

Böbrek nakli prosedürü nasıl işler ?

Ameliyat sıklıkla, genel anestezi altında yapılır. Karın açılır ve cerrah alt karın içine yeni böbrek yerleştirir ve hastalıklı böbrek çıkarıldıktan sonra mevcut böbrek artığı ve damara yeni böbrek damarını bağlar. Kan, idrarın orijinal böbrek gibi olmasını sağlayan yeni böbrekten geçer.

Böbrek nakli riski nedir?

Böbrek nakli önemli bir cerrahi prosedürdür ve ortak riskler ağrı, kanama, enfeksiyon ve kan pıhtısı oluşumu riskini içerir. Alınan organın verici organ reddetmesi uzun vadeli risklerle ilişkilidir. Bağışıklık bastırıcı ilaçların da uzun süreli kullanımda hantal olabilecek yan etkileri vardır.

Böbrek nakli nedir ? Nasıl gerçekleşir ? Sağlık  nedir nakli bobrek

Böbrek naklinden sonraki hayat

Böbrek naklinden sonra yaşam tarzı sigara içilmemekle birlikte sağlıklı olmalı, sağlıklı beslenme, kilo verme ve düzenli egzersiz yapmalıdır. Bu önlemler, bağışlanan organlarda böbrek hastalığının başlangıcını, çoğu olguda olabildiğince uzun süre önlemektedir.
Genel olarak, canlı bir bağış yapan ya da yakın bir akrabadan veya aynı doku tipindeki birinden, alıcının yaşı ve genel sağlık durumundan ötürü görünümü iyi olur.
Transplantların %90’ından fazlası ameliyattan 1 yıl sonra çalışmalıdır. Canlı bağış alan 10 kişiden 8’i, bağış aldıktan sonra en az beş yıl yaşayacak.
Gençler ve çocuklar çok daha yaşıyor
Ölü bağışlardan alınan böbrek alıcılarının başarı oranı (en az beş yıllık hayatta kalma süresi) 10’da 7’dir. Genel olarak, ölen bir donörden alınan bir nakilden 15 yıllık bir hayatta kalma oranı ve yaklaşık 18-20 yıllık canlı bir nakil vardır.

Böbrek nakli nedir ? Nasıl gerçekleşir ? Sağlık  nedir nakli bobrek

Leave a Reply