Menu

Böbrek Hastalığı ve Cilt Sorunları

Böbrek hastalığı sıklıkla çeşitli cilt koşullarını tetikleyebilir ve çoğu tıbbi ve çevresel faktör, hastanın bu şartlarda ne deneyimlediğini tam olarak belirleyecektir. Bazı deri koşulları, son dönem böbrek hastalığı ve üremi ile ilişkiliyken bazıları organ nakilleriyle ilişkilidir.

Böbrek hastalığında sık görülen cilt sorunları

Genel olarak bilinmemekle birlikte, böbrek hastalığına yakalanmış birçok hasta bir takım deri hastalıklarından muzdariptir. Aslında, son dönem böbrek hastalığı geçiren hastaların yaklaşık %50-100’ünde en az bir cilt durumu vardır.

Böbrek hastalığına neden olabilecek birçok farklı kutanöz koşullar vardır: bunlar arasında şunlar bulunur: Kseroz, pigment bozuklukları ve pruritus.

Böbrek Hastalığı ve Cilt Sorunları Sağlık sorunlar hastal bobrek

Böbrek hastalığında Cilt kuruluğu

Kseroz, kuru ve kaba bir cilt ile karakterize bir durumdur. Hastada genellikle skala, çatlaklar ve genel rahatsızlıklar görülür. Diyaliz hastalarının yaklaşık %50-75’inde bu cilt sorunu yaşanmaktadır. Deride gelişebilecek çatlaklar, çevrede bulunan virüslerden veya bakterilerden daha fazla enfeksiyon bulma şansını arttırır.

Kseroz yönetimi şunları içerir:

 • Nemlendiriciler: Nemlendiriciler kuru, pullu cildi rahatlatabilir.
 • Sıcak su ve nemlendiricilerden kaçınma: Çok fazla sıcak su cilt sorunlarını daha da kötüleştirebilir ve fazla kuruma yaratabilir.
 • Banyo yağları: Doğal yağlarla banyo yapmak cildi daha da nemli hale getirebilir.
 • Steroid krem: Tıbbi kremler kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Cilt pigmentasyon bozuklukları

Diyaliz, vücudun bunu yapamaması durumunda hastanın kanını temizlemeyi içerir ve bu süreç cilt pigmentasyon bozuklukları riskini arttırma eğilimindedir. Aslında diyalize giren hastaların yaklaşık %25-70’inde cilt pigmentasyonu sorunları yaşanmaktadır.

Diyaliz geçiren bir böbrek hastası aşağıdaki belirtileri yaşayabili:

 • Hiperpigmentasyon: Güneşe maruz kalan cilt bölgelerinde gelişme eğilimi gösteren bir durum.
 • Solgunluk: Solgunluk değişikliği anemiden de etkilenebilir.
 • Sarı renk değişikliği: Bu renk değişikliği cilde lipokrom ve karotenoid birikiminin sonucudur.

Bir cilt pigmentasyon bozukluğu geliştirme şansı, hastanın böbrek hastalığının uzun süre artmasına neden olur.

Kaşıntı

Böbrek hastalığına bağlı en yaygın cilt koşullarından biri de pruritus veya şiddetli cilt kaşıntısıdır. Diyalizdeki patentlerin yaklaşık %50-90’ı pruritus görürken, kronik böbrek hastalığı olan hastaların yaklaşık %15-49’u bu durumu alıyor.

Kaşıntı, gece boyunca en kötü haldedir ve cildin her tarafında olabilir veya belirli bir bölgede lokalize olabilir. En çok etkilenen alanlar mide, baş, sırt veya kollardır.

Pruritus için yönetim araçları şunları içerir:

 • Yumuşatıcılar: Yumuşatıcı özelliklere sahip kremler ve nemlendiriciler cildi rahatlatabilir ve geçici olarak kaşıntıyı kolaylaştırabilir.
 • Ultraviyole fototerapi: Cildi dar banda ve geniş bant UVB’ye maruz bırakmak en etkilidir.
 • Aktif kömür ve nalfurafin: Her iki ürün de cilt kaşınması için bir miktar rahatlama gösterebilir; Bununla birlikte, kömür bazı hastalarda mide bulantısı oluşturabilir.

Cilt sorunlarını tetikleyen diğer faktörler

Bir hasta, organ nakli ameliyatını takiben bazı ilaçlar tarafından tetiklenen bir deri rahatsızlığı geliştirebilir.

Yeni bir organın vücuda yerleşmesine yardımcı olmak için, hastaya aşırı kortizol hormonunun sonucu olan cushingoid değişikliklere neden olabilen bağışık baskılayıcı ilaçlar verilebilir. Yüzde bir belirti oluşur ve hastanın yüzü aya benzemektedir.

Viral enfeksiyonlar, fungal enfeksiyonlar, bakteriyel enfeksiyonlar ve parazitik enfeksiyonlardan dolayı baskılanmış bir bağışıklık sistemi cilt sorunlarını tetikleyebilir. Böbrek hastalığı olan hastalar enfeksiyonlara daha yatkın olma eğilimindedir, bu nedenle bu hastalar cilt ile ilgili semptomlar geliştirme açısından daha büyük bir risk altındadır.

Düzenleme: Böbrek yetmezliği ve böbrek nakli konusunda hazırlayacağımı söylediğim makaleyi yayınladım.
Buradan ulaşabilirsiniz. = > Böbrek yetmezliği

Hiçbir soruna dayanmayan cilt sorunlarında dahi cildiyeciye giderek gerekli kontrolleri yaptırmayı unutmayın. Cilt bakımınız için birçok kullanıcının ilgisini çeken bir yazı hazırlamıştım. Konu açılmışken onu da buraya eklemek istedim. Evde cilt bakımı

 

Böbrek Hastalığı ve Cilt Sorunları Sağlık sorunlar hastal bobrek

Leave a Reply