Menu

Vücudumuz için gerekli olan besinler neler ?

Yaşamak için yediğimiz, içtiğimiz maddelere besin adı verilir. Vücudumuz için gerekli olan besinler vardır. Bu besinlerin değeri içindeki besin maddelerinin miktarı ve değeriyle ölçülür.

Geçen hafta içinde yediğiniz şeylerin hepsini ayrı ayrı bir kağıda yazarsanız, oldukça uzun bir liste çıkar karşınıza. Ancak yediğimiz şeyler çok çeşitli olmakla birlikte, bunlardaki besin maddeleri o kadar çok değildir. Beslenme konusunu inceleyenler, yediğimiz yemeklerdeki yararlı besin maddelerini beş gruba ayırırlar.

Vücudumuz için gerekli olan besin türleri

 • Proteinler,
 • karbonhidratlar,
 • yağlar,
 • vitaminler
 • madensel tuzlar.

Bunlar yapıcı besin maddeleridir. Sağlığımızı koruyabilmek için bunların beşinden de yeter derecede almamız gerekir.

Ancak bu besinlerden ne kadar almalıyız? İşte bu ölçü çok değişiktir.

Örneğin;

kaslarını zorlayarak ağır iş yapan bir işçi, her gün bir kiloya yakın karbonhidrat almak zorundadır. Fakat aynı işçi için D vitamini, bir gramın milyonda 8’i kadar gereklidir.

Proteinli besinler ne için gereklidir ?

Proteinler

Proteinler vücudumuzun yapısı ve onarılması için gerekli olan besinlerdir Bu besinleri en çok etten, tavuk ve balıktan alabiliriz. Gerekli olan proteinin en çoğunu bize bu yiyecekler verirler.

Yetişkin bir kimseye günde 75 gram protein yeter. Çocuklar için çok daha azı gereklidir. Protein içeren yiyecekleri anlattığım yazımı okumak isterseniz burada.

Vejeteryanlar protein ihtiyaçlarını nereden karşılarlar?

Bazı kimseler vardır ki, hiç et yemezler. Evet Vejeteryanlardan bahsediyorum. Bunlar proteini fındık, ceviz, fasulye gibi yiyeceklerden sağlamaktadırlar.

Enerji deposu Karbonhidratlar ve Yağlar

Karbonhidratlar vücudumuzda bize enerji vermek için gerekli olan besinlerdir. Bunlar, vücudumuza ısı ve hareket gücü sağlayan yakıtlar dır. Patates ve unlu yiyeceklerde nişasta adı verilen karbonhidratlar bol” olarak bulunur. Şeker de bir karbonhidrattır, onun için yediğimiz pasta Ve tatlılar bize yine karbonhidrat sağlar.

Yetişkinler her gün bir kilo kadar karbonhidratlı besinler yemektedirler. Yağlar ise bitkisel ve hayvansal yağlardan alınır. Bunlar karbonhidratlardan daha çok enerji sağlar; fakat sağlık durumları iyi olmayan kimseler bu yağları pek az alabilirler.

Karbonhidratlı besinler neler?

 • Mercimek
 • Tam buğday ekmeği
 • Soya fasulyesi
 • Patates
 • Bulgur
 • Kuru fasulye

Güç arttıran bu besin türlerini araştırdığım yazıyı okumanızı öneririm. Güç arttıran besinler

Vitaminler

Vitaminler, yiyeceklerimizin çok önemli bir parçasıdır. Vücudumuzdaki kimyasal olayları kolaylaştırırlar. Çok çeşitli olan vitaminler alfabedeki harflerle anılırlar.
A vitamini,
B vitamini,
C vitamini gibi.

Çok önemli birer besin öğesi olmalarına rağmen, vitaminleri çok az ölçülerde almamız gerekir. Örneğin bir tatlı kaşığı A vitamini bir insana bir yıl yetebilir. Vitaminlerin çoğunu sebzelerden, ve balık yağından alırız.

Madensel Tuzlar

Beslenmemiz için gerekli olanlar tuz, kalsiyum, potasyum dur. Kemik ve kan yapımı olan tuzun bunlar gereklidir.

Vücudumuz için gerekli olan besinler neler ? Sağlık vucudumuz neler gerekli besinler

Leave a Reply