Menu

Bel ve sırt ağrısı sebepleri, tedavisi

Bel ve sırt ağrısı her 5 kişiden birinin sorunu, gençlerden ileri yaştaki kişilere kadar hemen her yaş kesiminde ortaya çıkıyor. Bilgisayar kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte görülme sıklığı gün geçtikçe artan sırt ağrısı kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle oluşurken, kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar çeşitli ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor!

Sırt ağrısı; boyun alt ve arka kısmı, omuzların arka kısımları, kürek kemikleri çevresi ve bele kadar uzanan geniş bir alanı kapsıyor. Yapılan geniş çaplı araştırmalara göre her FIVE kişiden birinin sorunu olan sırt ağrısı gençlerden ileri yaştaki kişilere kadar hemen her yaş grubunda ortaya çıkabiliyor. Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ayçe Atalay, sırt ağrılarının kimi zaman kas incinmesi gibi basit bir nedenle oluşabilirken, kimi zaman ise fibromiyaljiden osteoporoza kadar pek çok ciddi hastalıkların habercisi olabileceğine dikkat çekerek, “Bu nedenle, özellikle sabit bir bölgede ve sürekli devam eden sırt ağrıları mutlaka ciddiye alınmalı.” uyarısında bulunuyor.

Bel ve sırt ağrısı sebepleri, tedavisi Sağlık  tedavisi sebepleri

Bel ve sırt ağrısı için 5 belirti

Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Ayçe Atalay, belirtisi sırt ağrısı olan hastalıkları şöyle sıralıyor:

1. Myofasiyel Ağrı Sendromu

Sırt bölgesinde kaslara ve yumuşak dokulara bağlı gelişen ağrıların görülme sıklığı bilgisayarın hayatımıza daha fazla girmesi nedeniyle özellikle genç ve orta yaştaki kişilerde arttı. Yapılan çalışmalara göre; uzun süreli sırt ağrısından yakınan hastaların yaklaşık yarısında Myofasiyel Ağrı Sendromu mevcut. Bu sendrom özellikle ofis çalışanları gibi oturarak uzun süre çalışan kişileri etkiliyor.

Ağrının tipik özelliği: Bu hastalarda, genellikle sırt bölgesindeki kaslarda, üzerine basmakla ağrının tetiklendiği noktalar bulunuyor. Kişilerin duruşlarının bozuk oluşu yakınmaları arttırıyor.

2. Boyun Fıtığı: Boyun, sırt ve omuz birbirine yakın olduğu için bu bölgelerin ağrıları birbirleri ile karışabiliyor Boyundan kaynaklanan ağrılar bazen boyunda şiddetli hissedilirken, bazı hastalarda ise sırt bölgesine kadar, bazen de kol boyunca uzanabiliyor. Boyun ve sırt omurgalarındaki eklemleri tutan kireçlenmeler de sırt ağrısı kaynağı olabiliyor. Sırt bölgesindeki omurlar arasında fıtıklar olabilmekle beraber, bu sorun daha nadir olarak görülüyor.

Ağrının tipik özelliği: Ağrıya özellikle kolda güç kaybı veya uyuşukluk eşlik ediyorsa, boyun fıtığının habercisi olabiliyor.

3. Fibromiyali: Fibromyalji kadın hastalarda daha sık görülen ve boyun ile sırt bölgesi başta olmak üzere, yaygın vücut ağrısına neden olan bir tablo. Hastalar sıklıkla sabah yorgun kalktıklarından, çabuk yorulduklarından şikayetçi oluyor. Şikayetler soğuk, yorgunluk ve stresle artıyor. Bu grup hastada baş ağrıları, bağırsak sorunları (özellikle şişkinlik) ellerde uyuşma ve şişlik hissi gibi bazı başka şikayetler de sık gözleniyor. Depresif duygudurum hastaların ağrıya hassasiyetini arttırıyor. Bu nedenle hastaların bu yönden de tedavi olmaları ağrıların tedavisini kolaylaştırıyor.

Ağrının tipik özelliği: Hastalar sabah yorgun ve ağrılı olarak uyanırlar. Bazen vücudun sağ, bazen sol yarısı etkilenebiliyor. Yaygın nitelikte olan ağrıya bel ve sırt ağrısı da eşlik edebiliyor.

4. Skolyoz: Sırt ağrısı ile başvuran hastaların yaşı da dikkate alınıyor. Çünkü farklı yaşlardaki hastalarda farklı hastalıklar kendini sırt ağrısı olarak gösterebiliyor. Örneğin gelişme çağındaki çocuklarda skolyoz adı verilen omurga eğriliğinin tipik belirtisi sırt ağrısı olabiliyor. Şikayetler uzun süre bilgisayar başında kalındığında artış gösterebiliyor. Bu hastalığın sıklıkla takip edilmesi gerektiği için erken dönemde doktora başvurulması gerekiyor.

Ağrının tipik özelliği: Çocuk ve adolesanlarda genellikle ağrı olmayabiliyor. Omuz, kürek kemikleri ve kalçalardaki asimetri bu hastalığa işaret edebiliyor.

5. Osteoporoz: Yaşlı ve kadın hastalarda ise kemik erimesi (osteoporoz) işaretini sırt kemiklerinde kırılmalar ve buna bağlı boy kısalması ile sırt ağrısı olarak verebiliyor. Bu durumda ilaç tedavisini yanı sıra sırt kaslarına yönelik egzersizler kişinin sırtında kalıcı kamburluk oluşmasını engelleyebiliyor.

Ağrının tipik özelliği: Belli bir sırt omuru üzerinde yoğunlaşan ağrı ve hassasiyet oluyor. Ağrı sürekli ve şiddetli nitelikte özellik sergiliyor.

Gelelim doğal yollardan rahatlama ve tedavi yollarına;

Eklem ağrıları için Yonca

Yoncalar otlar listesinden başlar. Bu bitki, Kuzey Amerika’nın çeşitli yerlerinde çiftlik tarlalarında bulunabilir. Artritle mücadelede yardımcı olan bazı özel kimyasal bileşikler içerir. Bu bileşikler aynı zamanda kemik onarımı ve eklem sağlığının iyileştirilmesi için de gereklidir. Bu bitki tüketmek için, zararlı toksik kimyasallar içerdiğinden yaprakları bu bitkinin diğer kısımlarından ayırmanız gerekir. Onu tüketmek için, yapraklarından çay hazırlayın. romatoid artrit ve osteoartrit tedavisinde haricen kullanılabilir.

Bel ve sırt ağrısı sebepleri, tedavisi Sağlık  tedavisi sebepleri
Zerdeçal ın bilinmeyen faydaları

Zerdeç çok faydalı bir baharattır. Yüksek bir curcumin konsantrasyonu içerir. Curcumin’in yüksek konsantrasyonundan dolayı, sonsuz iyileşme kapasitesine sahiptir. Çalışma zerdeçal güçlü anti-artritik ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Onu tüketmek için bir çorba, çay veya sebze içine zerdeçal ekleyebilirsiniz. Zerdeçhikte yalnızca ortak sağlık için değil, aynı zamanda yemek için lezzet katabilir.

Nettles şifa kaynağı

Nettles, olağanüstü şifa kapasitesi ile bilinir. Çok sayıda besleyici madde ve vitamin içerir. A, B, C ve D vitamini, beta-karoten, kalsiyum, demir ve daha fazlasını içerir. Çeşitli ile mücadelede yardımcı iyileşme ve anti-inflamatuar özelliklere sahip artrit tipleri gut dahildir. Onu tüketirseniz acınızdan kurtulursunuz ve eklem sağlığınızda iyileşme yaşayabilirsiniz. Çaydan tüketebilir ya da ıspanağa ekleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Genel sağlığınızı geliştirmede yardımcı olur.

Acı tedavisinde Söğüt kabuğu

Bu bitki, acıyı tedavi etmek için bir ilaç olarak kullanılmanın tarihi kaydına sahiptir. 2000 yıldan önce insanlar bu otu bir ağrı kesici ilaç olarak kullandı. Çalışma Söğüt kabuğu tüketimi osteoartrit tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermektedir. Tüketimin sonucu, osteoartirit ile ilişkili ağrıların% 14’ünde azalması oldu. Çay ile tüketebilir ya da sadece çiğneyebilirsiniz.

Meyan kökü

Gerçek meyan kökü, acıyı atmak için şaşırtıcı bir güce sahiptir. Birçok diğer artrit türü ile birlikte romatoid artrit tedavisinde etkinliğini kanıtladı. Bir inflamatuvar bölgede serbest radikallerin aktivitelerini azaltmada yardımcı olur. Bu bitki ayrıca kortizol üretiminde önemli bir rol oynamakta ve sonuçta eklem ağrısının hafifletilmesine yol açmaktadır. Meyan kökü nü tüketmek için bir fincan çaya ekleyebilirsiniz.

Bel ve Eklem ağrısı için Karahindiba

Ağrınızı hafifleten harika bir bitkidir. Eklem ağrısından sorumlu belirli toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Buna ek olarak, ürik asit seviyesi karahindiba tüketimi ile azalır. Eklem hareketliliğinizi artttır.  Çaya ekleyerek tüketin veya sadece masaj yağı olarak hazırlayın.

Keten tohumu

Sadece bir-iki çay kaşığı keten tohumu, sağlığınızı geliştirmede yardımcı olabilir. Tahıl, yulaf ezmesi, ekmek ve diğerlerine ekleyebilirsiniz. Güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca, ağrıyı hafifletirken önemli bir rol oynayan mineraller ve vitaminler gibi çeşitli besin maddeleri içerir. Omega-3 yağ asidi açısından çok zengindir.

Bahsedilen bitkiler ilaç değildir. Doktora danışarak kullanınız.

Bel ve sırt ağrısı sebepleri, tedavisi Sağlık  tedavisi sebepleri

Leave a Reply