Menu

Bebek odası dekorasyon nasıl olmalı ?

Bebek odası dekorasyon nasıl olmalı sizce ? Ailenizin yeni bireyini heyecanla bekliyorsunuz. Peki onun için hangi hazırlıkları yapmanız, neler salın almanız, odasını nasıl döşemeniz gerekiyor ? Mobilyadan pusete, kozmetikten tekstil ürünlerine bebeğiniz için ihtiyaç duyabileceğiniz bilgiler bu dosyada…

Aileniz artık daha genişliyor. Büyük bir heyecanla yuvanızı şenlendirecek minik bebeği bekliyorsunuz. Onun için hazırlıklar yapmaya başlayacaksınız. Ama işe nereden başlayacağınızı ve neler almanız gerektiğini bilmiyorsunuz. Aklınızda Bebek odası dekorasyon fikirleri dönüp dolaşıyor.Bu konuda ilk önce oturun ve bir liste hazırlayın.

Eğer bebeğinizin ayrı bir odası olacaksa önce onu planlayın ve Bebek odası dekorasyon için nelerin gerektiğinin listesini çıkan. Ancak ayrı bir oda olmayacaksa kendi yatak odanızda onun için nasıl bir yer ayıracağınıza karar verin. Mobilya seçimlerinizi ve alışverişini mümkün olduğunca hamileliğinizin ortalarında halledin. Çünkü hamileliğinizin son aylarında mağaza mağaza dolaşıp mobilya bakmaya, sonra da onları odanıza yerleştirmeye haliniz olmayabilir.
Kıyafet ve bebeğinizin diğer ihtiyaçları için alışverişleri son aylarda da yapabilirsiniz. Bunlar sizin için yorucu olmaktan çok, son aylarınızda terapi gibi gelebilir.

Bebek odası dekorasyon nasıl olmalı ? Hamilelik Kadın  ilginç bilgiler bebek

Bebek odası dekorasyon nasıl olmalı ?

*İdeal bir bebek odası 12-15 metrekare ve en az bir pencereli olmalı. İçeri güneş girmeyen, hava sirkülasyonu bulunmayan odalar bebek için sağlıksızdır.

*Temizliği kolay, hijyenik ve sağlık açısından zarar vermeyecek mobilya ve tekstil ürünleri tercih edin.

Bebek odası dekorasyonu için ilginç fikirler

*Odada mümkünse halı kullanmamaya çalışın. Halılar çok toz toplar ve iyi temizlenmedikleri zaman da içerilerinde mikroorganizmalar bulundurur. Yine odadaki nemi emdikleri için alerjik yapılı bebekler için nefes almayı güçleştirebilirler. Bu yüzden bebek odalarında silinmesi kolay laminant parkeleri tercih edin.

*Metal malzemeler manyetik alan ürettikleri için organizmayı olumsuz yönde etkiler. Bebeğin kendisini yorgun hissetmesine ve uyku düzensizliklerine neden olabilir. Bu nedenle bebeğin odasında büyük metal mobilyalar bulundurmayın.

*Bebeğin odasındaki mobilyaların masif ahşapla yapılmış olması sağlıklı bir seçim. Fakat toksik olmayan boyaların ve mobilyaların kullanıldığı mobilyalar tercih edin.

*Mobilyaların sivri çıkıntılıları ve keskin hatları olmamalı. Yumuşak dokulu ve hatları olan modelleri tercih edin.

*Mobilyaları seçerken, bebeğiniz büyüdüğünde oyun alanı da kalacak şekilde olmasına özen gösterin.

*Odasının ışığı çok kuvvetli olmamalı.Avizesinin ufak olmasına, beyaz veya sarı ışık almasına dikkat edin. Gece için de az ışık veren gece lambalarını tercih edin.

Bebek odası dekorasyon nasıl olmalı ? Hamilelik Kadın  ilginç bilgiler bebek

 

*Oda renginde pastel ve açık tonlar kullanın. Mavi ve yeşil gibi renkler sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Bu renkleri odasında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

*Bebek oda takımı seçilirken, dilerseniz okul çağına geldiğinde de kullanabileceği mobilyalar tercih edebilirsiniz. Bu tamamen bütçenizle ilgili bir karar. Bir düşünün bebek odası dekorasyonu nasıl olmalı sizce ?
*Mobilyaların monte edilme aşamasından sonra çekmece aralarını iyice temizleyin. Monte sırasında çıkan talaş bebeğinizin kıyafetine bulaşabilir ve hassas cildine zarar verebilir.

*Odanın tavanını da göz ardı etmeyin. Malum bebekler uyku dışındaki zamanlarının büyük kısmını tavana bakarak geçirirler. Odanın Temasına uygun şekiller ya da oyuncak dükkanlarında saiılan fosforlu yıldızlardan yapıştırabilirsiniz. Duvarlar kağıdı ise tavana, mekanın hava alması için plastik boya uygulayın.

*Bebek odasının en çok kullanılan mobilyası alt açma ünitesi sayılır. Annenin belinin ağrımaması için bu ünitenin boyutları doğru ayarlanmalı. Tezgahın eni 70 cm civarında ve yanları korunaklı olursa daha kullanışlı olur.

*Bebek odası dekorasyon için Google resim arama motoru en iyi seçenek. Bir çok aksesuarı aratarak bulabilirsiniz.

Bebek odası dekorasyon nasıl olmalı ? Hamilelik Kadın  ilginç bilgiler bebek

Leave a Reply