Menu

Suriye savaşında son durum ve gerçekler

11 eylül tarihinde ikiz kulelerin vurulmasıyla atıldı Orta doğudaki savaş ın ilk adımları …
11 Eylül 2001’de ABD’de dört uçakla tarihin en büyük saldırısı gerçekleşti. Uçaklardan ikisi ünlü Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerine, biri Pentagon’a çarparken, nereye yöneldiği bilinmeyen bir başka uçak da iddiaya göre yolcuların isyanıyla hedefine ulaşmadan düşürüldü.

Olayın ardından yapılan açıklamada El-Kaide terör örgütü oldukları belirtilen  19 kişi, çeşitli patlayıcı ve zararlı araçları bulundukları saptanmıştı. Bu teröristlerin isteğiyle belirlenen hedeflere yönelen uçaklar ikiz kuleleri yerle bir ederken , Pentagon’un da bir kısmı yıkılmıştı.

Suriye savaşında son durum ve gerçekler Haber  suriye ekler durum

George W. Bush Bush Haçlı seferlerinden bahsediyor.

Sonrası malum…
ABD başkanının deyimiyle Haçlı seferleri başladı.

Hiç birşey eskisi gibi olmayacaktı artık. Irak, Afganistan,Suriye, Arap baharları, İran’a yönelik tehditler ardı arkası kesilmeyen olaylar.
Tüm dünya çok demokratik yönetiliyormuş gibi, Amerikayı orta doğuya demokrasi getirme aşkı sardı.Ortadoğuda birbiri ardına değiştirilen hükümetler ve yöneticiler küresel hedeflere ulaşılması için başlatılan büyük savaşın kapılarının daha kolay aralanmasını sağladı.
Bu iktidar değişimlerinin bazısı kanlı, bazıları ise kanlı oluyordu.
Hiç kimse ak kaşık değildi. Belki de bu yüzden olaylar büyüdükçe büyüdü, başarılar başarısızlıkları takip etti.

Ve savaşın son halkası Suriye

Suriye, Amerikanın desteğini alan çetelerin ve irili ufaklı örgütlerin göç yeri halini almıştı.
Türkiyeden ,İran ve Iraktan ayrılan terörist guruplar Suriye’ye göç ediyor Suriyede küresel oyunun bir figüranı olarak görev almaya çalışıyorlardı.
Tabiki Esad ‘ın muhalifleri vardı ve hepsi terörist değildi. Fakat unutulmaması gereken bu muhaliflerin yaşadığı sorunları dile üst perdeden dile getiren büyük devletler,Alt perdeden çetelere desteği esirgemiyorlardı .

Ülkeye sızan her bir gurup, Traji komik bir şekilde Suriyede başka bir isim altına girerek kendini aklıyordu.
PKK , PYD ve YPG adını alarak Amerikan koruması altına giriyordu.

Suni seçimlerle Kerkük te yaşayan Türkler bu gurupların da etkisiyle bölgelerinden çıkarılmak zorunda bırakılıyor, göçe zorlanıyor katliamlara maruz bırakılıyordu.

Suriye savaşında son durum ve Rusya

Rusya desteğinden güç alan Suriye devleti kaybettiği toprakları almak için harekete geçmeye başladı. Esad ın kazandığı zaferler Küresel medya tarafından katliam olarak haber yapılıyor, Rusyayı katliama destek vermekle suçluyorlardı.
“Türkmen dağında katliam var”  başlıklı yayınlar yapılıyor, Türkiye kamuoyunu tedirgin etmeye yönelik  ısmarlama haberler basına yansıyordu.
Aslında Türkmen dağı gerçeği hiç de öyle değildi. Taşeron çetelerce yıllardır baskı altında bırakılarak kuşatılmış ,teslim olmuş ,silinmiş Türk bölgeleri, Esad ‘ın eline geçmeye başlanınca, Küresel planları sekteye uğrayan büyük güçlerin medyasınca TÜRKMENLER hatırlanıyor, Yardım kampanyaları düzenleniyor,
Türkiye kamuoyundan destek isteniyordu.

ABD ve Küresel çete ve örgütlerin, Rusya ve Suriye devlet güçleri tarafından durdurulması ABD yi rahatsız ediyor, yandaş arama telaşıyla yeni mağdurlar varmış gibi suni medya gündemi oluşturuluyor veya yaratılıyordu.

Bu sıkıntılı süreçte çekimser kalan , Avrupa devletlerinin ardı sıra terör mağduru olarak bölgede soluğu almalarına düz mantıkla kolay izahlar yapılabilse de kafalardaki soru işaretlerinin silinmesine yetmiyor.

Suriye savaşında son durumu özetleyen güncellemelerimize bu sayfadan devam edeceğiz.

İzletmek istediğimiz bu video Batı gözünden Suriye ve ortadoğudaki savaş çetelerini  ele alıyor.

Yaşananlara kısmen de olsa objektif bir gözle bakmayı amaçlıyor.

Ayrıca ” Türkmen Dağı gerçeği Amerika Rusya savaşı ” başlıklı yazımızı da okumanızı şiddetle öneriyoruz.

Suriye savaşında son durum ve gerçekler Haber  suriye ekler durum

Leave a Reply