Menu

John F. Kennedy Neden Öldü ?

Jahn Fitzgerald Kennedy, Amerika cumhurbaşkanlarının en genciydi. Dünyada barışı sağlamak için çok olumlu çabalar gosterdiği sırada, Dallas şehrinde öldürüldü.

8 kasım 1960’ta Amerika Birleşik Devletleri halkı Kennedy’yi cumhurbaşkanlğına seçmişti. O sırada 43 yaşındaydı. Amer’ka’nın 35. başkanıydı ve bu göreve seçilmiş en genç Amerikan cumhurbaşkanıydı.

John Kennedy, Massachusetts eyaletin’n Brooklyn şehrinde doğmuştu. Ataları lrlandalıydı. 1840 yılından sonra Amerika’ya yerleşmek için gelmişlerdi.

John F. Kennedy Neden Öldü ? İlginç Bilgiler  neden kennedy

1917 yılında doğan John, daha küçük bir çocukken, Kennedy ailesi Massachusetts’de mutlu ve başarılı bir aile olarak tanınmıştı. John’un babası da bir ara Amerika’n ingiltere elçiliğini yapmıştı.

14 yaşına gelince John, anaokulu bitirirken bütün öğrenci arkadaşları onun çok başarılı bir insan olacağına» inanmışlardı. Daha o zamandan dünya işlerine büyük bir ilgi duyuyordu.

Kısa bir zaman sonra çeştli ülkeleri gezebilme fırsatını buldu. 1935 yılının yazında ekonomi öğrenimi, yapmak için Londra’ya gitti, Ertesi yıl Amer’ka’ya dönerek Harvard Üniversiesine girdi. tatillerinde Fransa’ya, ispanya’ya, Italya, Rusya, Türk’ye ve Almanya’ya gitti,

ı 1939 yılında ıı. Dünya Savaşı başladığı zaman John Kennedy, Howard Üniversitesinin son sınıfındaydı. Bu üniversitenin Politika Bilımleri bölümünü 1940 yılında bitirdi. Amerika’nın da yakında savaşa gireceği anlaşılıyordu. Kennedy, orduda görev almak istedi: ama eskiden kalma bir sırt zedelenmesı yüzünden ‘bunu başaramadı. Sürekli beden eğitimi ve hekim tedavisi sonunda sırtı iyileşti ve 1941 yılında Den’z Kuvvetleri, kendisine görev vermeyi kabul etti. Üç ay sonra Japonlar Honolulu den’z üssündeki Amerikan donanmasına baskın yapınca, Birleşik Amerika da Ingiltere ve Rusya’nın yanında savaşa girdi.

 

John F. Kennedy Neden Öldü ? İlginç Bilgiler  neden kennedy

Leave a Reply