Bebeklerde Kabızlık Nasıl Önlenir ?
Baş Ağrısı ve Yüksek tansiyon
Sivilce neden olur ?
Safra Kesesi Taşı Belirtileri neler ?

Bale nasıl ortaya çıkmıştır ?

Mart 27, 2017

Bale Nasıl Başladı merak edenleriniz var mı? İnsanlar neden baleye merak sardı düşündünüz mü?

Bale bir dans çeşididir. Bu dans müzikle ve sahnede yapılır, dansı yapanlar bir sahnenin dekoru içerisinde, özel kostümlerle seyirci karşısına çıkarlar.

İnsanlar niçin dans ederler ?

Dans en eski devirlerden beri, hatta tiyatro ve her çeşit oyunlardan önce de vardı. İnsanlar bir ova ya da dövüşe gitmeden önce kendilerine cesaret aşılamak için dans ederlerdi. Bir düşmanı yendiklerinde, iyi bir ekin topladıklarında da bu başarılarını kutlamak için dans ederlerdi.

Tanrı’ya şükretmek için ya da onun yardımını dilemek için yine dans ederlerdi. Bütün özel durumlarda dans yapılırdı.

Fakat bu dans bale değildi. Çünkü bu danslardaki hareketler önceden düzenlenmiyor, müziğe uydurulmuyor ve bu danslar bir sahnenin dekoru içerisinde yapılmıyordu. Dansı yapanlar, dans anında hareketleri kendileri yaratıyorlardı.

Zaman geçtikçe, her bölgedeki dansçıların yarattıkları dans hareketleri herkes tarafından yavaş yavaş hatırda tutulmaya, bu dansı yaparken çıkarılan sesler ezberlenmeye ve her dansın hareketleri belirli bir şekil almaya başladı. Aynı dans artık birçok kereler tekrarlanabiliyordu. Ana ve babalar çocuklarına, onlar büyüdükleri zaman da kendi çocuklarına bu dansları öğretmeye başladılar. Bugün hemen her ülkenin özel halk dansları, halk müziği ve kostümleri vardır.

Balenin ortaya çıkışı

İşte bale, köylerdeki halk danslarından doğmuştur. Bu çeşit eğlenceler hemen Avrupa’nın öteki ülkelerine de yayıldı. Saray baleleri için eğitim görmüş kız ve erkek dansçılar yetiştirmek amacıyla özel okullar açıldı. Dansçılar ve öğretmenler saraydan saraya geziyorlardı. Böylece klasik dediğimiz çok atletik, eğitimli ve güzel bale stili gelişti. Bugün bile bale okullarında dansçıların adım ve hareket biçimleri Fransızca adlarıyla söylenmektedir.

Ancak bugün büyük bale gösterileri krallar ve saraylar tarafından düzenlenmiyor; fakat büyük şehirlerin ulusal tiyatrolarında ve halk için geliştiriliyor oynanıyor.

Türkiye de Bale eğitimi

Türkiye’de de Devlet Konservatuvarının bale bölümünden başka İstanbul Belediye Konservatuvarının bale bölümü, bunların dışında özel bale okulları da vardır. Konservatuvarda; uluslararası değer ve ün taşıyan öğretmenlerin de katıldığı bir eğitımciler grubunun yetiştirdiği bale sanatçılarımız bu sanatın en güzel örneklerini vermektedirler. Özel bale okullarında da bale öğretimi yapılmaktadır.

Bale nasıl ortaya çıkmıştır ? haberine benzer haberler :

Bale nasıl ortaya çıkmıştır ? konusunda birşeyler söyle :

İlk yorum yapan sen ol

Sosyal Medya
İlginizi Çekebilir
James Cook kimdir ?

James Cook kimdir ?

Ekim 24, 2017
Sindirim sistemi

Sindirim sistemi

Ekim 12, 2017
Ezop kimdir ?

Ezop kimdir ?

Ekim 8, 2017
Uzay ile ilgili bilgiler

Uzay ile ilgili bilgiler

Eylül 27, 2017