Menu

Bale nedir? Bale kursu alırken nelere dikkat edilmeli?

Bale Nasıl Başladı merak edenleriniz var mı? Bale nedir, Bale Nasıl Başladı? Bale nasıl ortaya çıktı ? Bale kursu alırken dikkat edilmesi gerekenler ?  İnsanlar neden baleye merak sardı düşündünüz mü? Anlatmaya başlayalım.

Bale nedir ? Bale bir dans çeşididir. Bu dans müzikle ve sahnede yapılır, dansı yapanlar bir sahnenin dekoru içerisinde, özel kostümlerle seyirci karşısına çıkarlar.

Bale nedir? Bale kursu alırken nelere dikkat edilmeli? İlginç Bilgiler  nelere nedir kursu edilmeli dikkat

bale

Bale kursu alırken dikkat edilmesi gerekenler ?

Bale eğitimi için özellikle Türkiyede yaşıyorsanız bale kursu almanız, yada bale okuluna gitmeniz gerekmekte. Bale nedir ? tanımı yaparken saraylardan bahsetmiştik. Halk arasında öğrenilebilecek bir dans çeşidi değildir bale. Kurallı ve disiplinli çalışmayı gerektirir.

Bale Kursu, çocuklarımızın yaşına uygun olarak hazırlanmış kurslar olmasına dikkat edilmelidir. Çocuklarını baleye yönlendirmek isteyen ebeveynlerin bu konuya dikkat etmesi çok önemlidir.  Çocuklarına baleyi sevdirmek isteyen anne baba kaliteli bir bale kursu seçerse baleyi sevdirme yönünde olumlu adımlar atmış olur.

Bale okulu Çocuklarınıza neler kazandırır  ?

  • Bale okuluna giden çocuk vücudunu tanır Vücudunun sınırlarını bilir kapasitesini zorlar.
  • Bale nedir ?Bale eğitim almış kişilerin vücutlarının düzgün olmasını sağlayan bir danstır. Duruş bozukluklarını önlemede önemli yere sahiptir.
  • Bale nedir ? Bale Kas yapısı geliştiren bir dans çeşididir.
  • Bale kursuna devam eden kişilerin vücutları esnek bir yapıya kavuşur.
  • Bale nedir ? Bale Özgüven ve kişilik duygusunu geliştiren bir danstır.
  • Bale Takım çalışmasını geliştirir.

Bale nedir nereden çıkmıştır İnsanlar neden dans ederler konusunda kısa bir bilgi vererek konu hakkında bilgi edinmenizi sağlamak istiyorum Dikkatle okuyunuz.

Bale nedir? Bale kursu alırken nelere dikkat edilmeli? İlginç Bilgiler  nelere nedir kursu edilmeli dikkat

Bale kursu

İnsanlar niçin dans ederler ?

Dans en eski devirlerden beri, hatta tiyatro ve her çeşit oyunlardan önce de vardı. İnsanlar bir ova ya da dövüşe gitmeden önce kendilerine cesaret aşılamak için dans ederlerdi. Bir düşmanı yendiklerinde, iyi bir ekin topladıklarında da bu başarılarını kutlamak için dans ederlerdi.

Tanrı’ya şükretmek için ya da onun yardımını dilemek için yine dans ederlerdi. Bütün özel durumlarda dans yapılırdı.

Fakat bu dans bale değildi. Çünkü bu danslardaki hareketler önceden düzenlenmiyor, müziğe uydurulmuyor ve bu danslar bir sahnenin dekoru içerisinde yapılmıyordu. Dansı yapanlar, dans anında hareketleri kendileri yaratıyorlardı.

Zaman geçtikçe, her bölgedeki dansçıların yarattıkları dans hareketleri herkes tarafından yavaş yavaş hatırda tutulmaya, bu dansı yaparken çıkarılan sesler ezberlenmeye ve her dansın hareketleri belirli bir şekil almaya başladı. Aynı dans artık birçok kereler tekrarlanabiliyordu. Ana ve babalar çocuklarına, onlar büyüdükleri zaman da kendi çocuklarına bu dansları öğretmeye başladılar. Bugün hemen her ülkenin özel halk dansları, halk müziği ve kostümleri vardır.

Bale nedir? Bale kursu alırken nelere dikkat edilmeli? İlginç Bilgiler  nelere nedir kursu edilmeli dikkat

bale kursu

Bale nasıl ortaya çıkmıştır ?

Bale nasıl ortaya çıktı ? İşte bale, köylerdeki halk danslarından doğmuştur. Bu çeşit eğlenceler hemen Avrupa’nın öteki ülkelerine de yayıldı. Saray baleleri için eğitim görmüş kız ve erkek dansçılar yetiştirmek amacıyla özel okullar açıldı. Dansçılar ve öğretmenler saraydan saraya geziyorlardı. Böylece klasik dediğimiz çok atletik, eğitimli ve güzel bale stili gelişti. Bugün bile bale okullarında dansçıların adım ve hareket biçimleri Fransızca adlarıyla söylenmektedir.

Ancak bugün büyük bale gösterileri krallar ve saraylar tarafından düzenlenmiyor; fakat büyük şehirlerin ulusal tiyatrolarında ve halk için geliştiriliyor oynanıyor.

Türkiye de Bale okulu

Türkiye’de de Devlet Konservatuvarının bale bölümünden başka İstanbul Belediye Konservatuvarının bale bölümü, bunların dışında özel bale okulları da vardır. Konservatuvarda; uluslararası değer ve ün taşıyan öğretmenlerin de katıldığı bir eğitımciler grubunun yetiştirdiği bale sanatçılarımız bu sanatın en güzel örneklerini vermektedirler. Özel bale okullarında da bale öğretimi yapılmaktadır.

Bale nedir? Bale kursu alırken nelere dikkat edilmeli? İlginç Bilgiler  nelere nedir kursu edilmeli dikkat

Leave a Reply