Menu

Bal bozulur mu?

Bal bozulur mu ? sorusunu hepimiz merak etmişizdir. Bal arılar tarafından üretilen harika bir besindir. Arılar çiçeklerden ve tomurcuklardan alınan özleri kendi bünyelerinde toparlarlar. Ardından arılar, bu özleri kendi midelerinde kimyasal reaksiyona sokarlar. Tabi tüm bunların olmasına sağlayan müthiş bir yaradılış mucizesi vardır. Peki, bu bal neden bozulmaz?

Bal bozulur mu ? Kapalı bir şekilde muhafaza edilen ballar yıllar geçse bile aynı tatta aynı lezzette bozulmadan aynı şekilde kalır. Şöyle bir örnek vermek konuyu daha iyi kavramımızı sağlayacaktır. Bal bozulur mu diye araştırma yapanlar Yapılan kazı çalışmalarında arkeologlar tarafından hiç bozulmamış ballar bulunduğundan bahsetmektedir.

Bal bozulur mu? İlginç Bilgiler  bozulur

Buzdolabınıza koyduğunuz herhangi sebze veya meyveyi kısa bir süre unuttuğunuzda bile bozulmuş bir halde görürsünüz. Ama bal bunlar arasında ayrıcalıklı bir besindir.

Bal bozulur mu ?

Bal bozulur mu ? Bozulmaz ise neden bozulmaz ? Yiyeceklerin içinde bulunan bakteriler o besinlerin içindeki şeker ve diğer vitamin ve minarelerle beslenirler. Fakat bir süre sonra bunları atık olarak algılarlar ve diğer kimyasalları salgılarlar. Bu da besinlerin renginde, kokusunda ve tatlarında farklılıklara yol açar.

Ama pek çok canlı gibi bakterilerin de hayatta kalmaları için suya ihtiyaç duymaları normaldir. Tüm besinler içerisinde az çok su barındırır; fakat balın içinde neredeyse hiç su bulunmaz.

Bal nasıl muhafaza edilir ?

Balın içinde su olmaması sebebiyle bakterilerin hayatta kalması ve uygun ortamın var olması engellenir. Peki, yine de içinde az da olsa su var deseniz dahi o az miktardaki su bakteriler için yeterli yeterli değildir. Balın bozulması için bir sebep var bu ise bal dolu bir kavanozun kapağını açık bırakmak, nedeni ise bal havayla temasa girer ise bozulur. Fakat kapağı kapalı olan bir bal yüzyıllarca bozulmaz ve tüketilebilir.

Bal bozulur mu? İlginç Bilgiler  bozulur

Leave a Reply