Menu

Bakteriler ne işe yarar ?

Bakteri Nedir? insanların bakteriyle olan ilişkileri çok ilgi çekicidir. Birçok bakterilerin zararlı olduklarını biliyoruz. Tifo, kolera, difteri, zatürre gibi hastalıklara ve açık yaralarda oluşan iltihaplara bakteriler sebep olur Bu yüzden insanlar bu bakterilerle savaşırlar.

Bakteriler ne işe yarar ? İlginç Bilgiler  yarar bakteriler

Bununla birlikte diğer bazı bakteriler olmasaydı hayat olmazdı. Gerekli oldukları ve kullanıldıkları için insanlar bazı bakterileri üretirler. Bakteriler, bitkiler aleminin en küçük parçalarıdır. Her bakteri canlı maddenin çekirdeği olamayan basit bir parçasıdır. Bazıları öyle küçüktür ki normal bir mikroskobun altında görünmezler.

Kaç cins bakteri vardır ?

  • Top biçiminde olan cocciler
  • çubuk biçiminde oları basililer
  • ve burgu biçiminde olan spirilla lar.

İkiye bölünerek çoğalırlar. Uygun olanaklar altında çok çabuk çoğalırlar. Fakat, tabiat bu çoğalmayı denetleyecek yollara sahiptir. Yoksa bakteriler kısa zamanda bütün dünyayı kaplarlar ve kendilerinden başka canlıların yaşamasını engellerler.

Yararlı Bakteriler

Ölü bitki ve hayvanların çürümesini sağlayan bakteriler çok yararlıdır. Bu yarar yalnızca ölü dokuları hasara uğratıp, onları yeniden ilk durumlarına getirdikleri için değildir. Eğer çürüme bakterileri olmasaydı yeryüzü işe yaramaz ölü maddelerle öylesine dolardı ki canlılara yer kalmazdı.

Diğer bir bakteri çeşidi ise fermantasyonu sebep olduğu için yararlıdır. Sütün ve tatlı meyve sularının ekşimesi bakterilerin sebep olduğu fermantasyonun en çok görülen örneğidir. Endüstriyel süreçlerin bir çoğu bakterilerinbu fermantasyon işlemine pek çok şey borçludur. Tereyağı ve peynir de bakteri fermantasyonunun sonucudur,

Ve bildiğimiz gibi bitkiler nitrojeni diğer elementlerle birleştirerek nitratları oluşturan bakteri olmadan yaşayamazlar.

Bakteriler ne işe yarar ? İlginç Bilgiler  yarar bakteriler

Leave a Reply