Menu

Baharatlı Zeytinyağı Hazırlamanın Püf Noktaları

Baharatlı zeytinyağı hiç tattınız mı? Özellikle restoran ve lokantalarda görünen çeşit çeşit zeytinyağları her insanın dikkatini çeker. Peki, bu baharatlı zeytinyağlarını evimizde istediğimiz gibi hazırlayabilir miyiz? Elbette…

Baharatlı Zeytinyağı Yapımı

İlk olarak malzemeleri sayalım. Öncelikle elimizde güzel ve kaliteli bir zeytinyağı, ikinci olarak tuz ve son olarak baharatlar olmalıdır. Baharat konusunda insanlar genelde sevdikleri baharat çeşitlerini kullanırlar; fakat bizim size iki önerimiz var. Bunlar klasik kekik ve pul biber ikilisi. Bu ikili kahvaltılık zeytinyağında en çok kullanılan baharatlardır ve zeytinyağına en çok yakışan baharatlardır.
Peki, Nasıl Hazırlıyoruz?
Bir kabın içerisine ilk olarak zeytinyağınızı ekleyin. Ardından kabın yüzeyini kaplayacak kadar devam edin. Sonra üzerine tuz, biber ve kekik gibi baharatları ekledikten sonra biraz bekletip servis ediyoruz. Ama bunu daha farklı bir şekilde de yapabiliriz. “Benim zamanım çok hemen tatmasam da olur” diyorsanız farklı bir tarif daha var. İlk olarak bunda sevdiğiniz bitkileri yıkayın ve kuruduktan sonra bitkinin üstündeki çeşnileri rahat bir şekilde çıkması için bir kavanoza koyun.
Sonra da zeytinyağını kavanoza aktarın ve kapağını kapatın. Bu kavanozu hem serin hem de karanlık bir ortamda 2-3 hafta kadar bekletin. Bu süre geçtikten sonra tadına bir bakın yeterli derecede çeşni tadı alamıyorsanız bir süre daha bekletebilirsiniz.
Başka Şeylerde Katabilir miyiz?
Bu baharatlarla birlikte kavanozun içine birkaç diş sarımsak koyarak farklı bir lezzet katabilirsiniz. Fakat sarımsak diğer baharatların tadını bastırabilir, bunu engellemek için ise birkaç gün sonra sarımsağı kavanozdan çıkartmamız gerekiyor.

Baharatlı Zeytinyağı Hazırlamanın Püf Noktaları Kadın  zeytinya rlaman noktalar baharatl

Leave a Reply