Bir varmış Bir yokmuş. Aykut Erdoğdu klip seslendirdi.
Yıllar önce yaşam nasıldı ?
Uyku nedir, Kaç saat uyku yeterlidir ?
Referandumda oyunuz ne olacak?

Uyku nedir, Kaç saat uyku yeterlidir ?

Şubat 27, 2017


İnsanlar çeşitli biçimlerde ve çeşitli zamanlarda uyurlar. Fakat hayvanların uyuma şekilleri daha da gariptir. ingiltere kraliçesi I. Elizabeth, yandaki resimde gördüğünüz gibi, kulübeye benzeyen bir karyolada yatardı. Etrafındaki perdeler çekilip iki uçtan birleştirilirdi. Kraliçenin isteği ‘kendisi uyurken karyolasının her çeşit hava akımından korunmasıydı. Sabahleyin de bu. yatağın içerisindeki hava çok bozulmuş olurdu. Böylesine bir özenti, […]İnsanlar çeşitli biçimlerde ve çeşitli zamanlarda uyurlar. Fakat hayvanların uyuma şekilleri daha da gariptir. ingiltere kraliçesi I. Elizabeth, yandaki resimde gördüğünüz gibi, kulübeye benzeyen bir karyolada yatardı. Etrafındaki perdeler çekilip iki uçtan birleştirilirdi.

Kraliçenin isteği ‘kendisi uyurken karyolasının her çeşit hava akımından korunmasıydı. Sabahleyin de bu. yatağın içerisindeki hava çok bozulmuş olurdu. Böylesine bir özenti, elbette ancak bir ki?i:liçenin yapabileceği bir şeydi. Bugün hiç kimse böyle bir karyolada uyuyamamakla birlikte, herkes rahat bir uyku uyuyabilmek için soğuk olmayan bir yerde yatmayı ister. Avrupa, Amerika ve Asya ülkelerinde geceleri havanın soğuk olması, insanların yataklarda yatmalarını zorunlu kılmıştır. Fakat Asya ve Afrika’nın bazı bölgelerinde gece, hava o kadar sıcaktır ki, insanlar üzerlerine hiç örtü örtmeden yatıp uyurlar.

Ne Kadar Uyku Gereklidir?

Düşünme, hareket ve duyu merkezleriyle bütün vücudu çalıştıran sinir sistemidir. Onun için sinir sisteminin de dinlenmeye ihtiyacı vardır. Bunun için de zamanında yatıp zamanında kalkmak gerekir. En rahat uyuma biçimi, uzanıp yatmaktır.

Geceleri ister yatakta yatalım, ister açıkta, uyku ömrümüzün hemen hemen üçte birini dolduran önemli bir işimizdir. Bir insanın ne kadar uyuması gerektiği ise, yaşa göre değişir. Örneğin yeni doğan bebekler günde yirmi saat uyurlar. 12 yaşına kadar çocuklara 10 saat uyku yeter. Daha yaşlılar ise genel olarak 7-8 saat uykuyla yetinirler. Bazı yaşlı kimseler hiç uyuyamadıklarını söylerler; fakat onların da soba başında, güneşte otururken şekerleme yaptıkları gözünüzden kaçmamıştır.

Elbette uykuya ihtiyacı olanlar yalnızca insanlar değildir. Bütün memeliler ve kuşlar ömürlerinin şu ya da bu kadar kısmını uykuda geçirirler. İnsanlar gibi birçok kuşlar da gündüzleri uyanık kalır, geceleri uyurlar.

Canlıların uyuma yöntemleri

Bazı hayvanlar bir yere asılarak uyur, bazıları da yüzerken uyur.

Biz insanlar, uyumak istediğimiz zaman uzanıp yatarız. Kediler, köpekler ve daha birçok hayvanlar da yatarak uyumayı tercih ederler. Fakat birçok hayvanlar, bizim çak yadırgayacağımız biçimlerde uyurlar. Örneğin atlar ayakta uyur.

Balina adı verilen memeli deniz hayvanları, yüzerken uyur. Bu uyku da günde birçok kereler ancak b’r-iki saniye süren şekerleme yapma biçîmindedir. Ama en yadırganacak uyuma şekli, yarasalarınkidir. Bu küçük yaratıklar, ya bir mağaranın tavanına ya da bir evin damından uzanan sırıklara tutunup, başaşağı sarkarak uyumaktadırlar.

Hayvanların niçin uyudukları henüz çözülmemiş bir problemdir, Biz uyurken vücudumuzda neler olup bittiği, uykunun niçin yorgunluğumuzu alıp götürdüğü, henüz tam bir gizem olarak durmaktadır.

Az uyumak mı ?, çok uyumak mı ? Sizce hangisi sağlık için yararlı ?  
Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı öğretim üyesi 
Prof. Dr. Yahya Çelik, günlük uyku süresinin 6-8 saat arasında olduğunu belirterek, 
"Bu uyku süresinin altında uyuyan insanlarda diyabete, kilo almaya ve depresyona 
eğilim ortaya çıkıyor" dedi.

az uyumak

Az uyumak yararlı değil

Çelik, hastanede düzenlediği basın toplantısında, uykunun insan sağlığı için çok önemli bir durum olduğunu söyledi. Uykusuzluğun önü alınmaz sorunlara yol açabileceğini ifade eden Prof. Dr. Çelik, “Uyku önemli bir olay. İki gün arka arkaya uykusuz kalmak ölümle eşdeğerdir. İki gün, üç gün uyumazsanız ciddi psikiyatrik problemlerle, ardından ölümle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Uykunun süresi hep tartışıla gelmiştir ama standart bir uyku süresi 6 ile 8 saat arasındadır” dedi. Normal uyku süresinin altında uyuyanlar için ciddi sorunların baş göstermesinin doğal olacağını anlatan Çelik, “Standart bir uyku süresi 6 ile 8 saat arasındadır, bu uyku süresinin altında uyuyan insanlarda diyabete, kilo almaya ve depresyona eğilim artıyor. Az uyku gibi çok uyku da yarar getirmiyor.

 

Aşırı uykunun da özellikle 10-12 saatten sonra dinlendirmediği biliniyor” şeklinde konuştu. Uykunun süresi kadar uyku kalitesinin de önemli olduğuna dikkati çeken Çelik, kaliteli bir uyku için uygulanması gerekenleri şöyle sıraladı: “İyi bir uyku uyuyabilmemiz için uyku hijyenimize dikkat etmemiz gerekir. Bunun için neler yapmamız gerekli, özellikle akşam saatlerinden sonra çay kahve uyarıcı içeren enerji içecekleri kullanılmamalı.

Efor gerektiren işler yapılmaması gerekir. Uykunuz geldiği zaman yatağa girmeniz gerekir. Uykunuz gelmeden yatağa girmemeniz gerekir. Bunun dışında yatak odasında televizyon olmamalı.

Yatak odasında çok fazla derin felsefi kitaplar okumamak gerekir. Çok fazla konsantrenizi bozacak, uykudan uyandıracak olan olaylardan uzak durulması lazım. Bir de ortamın karanlık olması çok önemli. Yatağın da ergonomik açıdan iyi olması lazım.
Uyku nedir, Kaç saat uyku yeterlidir ? haberine benzer haberler :

Uyku nedir, Kaç saat uyku yeterlidir ? konusunda birşeyler söyle :

İlk yorum yapan sen ol