Ayakta idrar yapmak zararlı mıdır?


Kasım 26, 2017

Erkeklerin çoğu zaman kafasında oluşan sorulardan biri de, ayakta idrar yapmak yani  ” ayakta işemek zararlı mı ” sorusudur.

Kimi zaman ufakta olsa sağlık sorunlarını beraberinde getirme potansiyeline sahip olan ve bir çok erkeğin dikkat etmesi gereken konulardan biri olarak bilinen ayakta işemek, çoğu kişi tarafından prostat nedenlerinden biri olarak bilinmektedir fakat ayakta işemek veya diğer bir tanımla ayakta idrar yapmak, prostata doğrudan etki etmemektedir.

ayakta işemek zararlı mı

Ayakta işemek zararlı mı , zararları nelerdir?

Ayakta idrar yapmak, yani halk arasında ayakta işemek zararlı mı ? İdrar sonrası erkeğin idrar kesesinde ufakta olsa bir miktar kadar idrarın kalmasına neden olur. Bazı erkeklerde, bu durum sonrasında bir takım iltihaplanma gibi durumların söz konusu olması gayet doğaldır. Bu tarz şikayetlerin çoğunluğunda, ayakta idrar yaptıktan sonra kesede kalan idrar birikimlerinden sonra oluşan iltihaplanma vakaları görülmektedir. Bu durum sadece ayakta işemenin zararları olarak yorumlanmamalıdır. Büyük bir sağlık sorunu olarak görülmese de, vücudun bazı bölgelerinde oluşan iltihaplanma rahatsızlığına dikkat etmek gerekir.

ayakta idrar yapmanın zararı var mı

Vücutta oluşabilecek iltihaplanmanın önüne geçmek için, uzmanlar ayakta işemek yani idrar yapmak yerine oturarak idrar yapmanın daha sağlıklı ve doğru bir yol olduğunu açıklamaktadır. İdrar kesesinde idrar bırakmamak ve iltihaplanmayı önlemek adına, ayakta işemek yerine oturarak işemek tavsiye edilir.

Ayakta işemenin zararı var mı ?

Ayakta işemek çok ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz. Yukarıdaki paragrafta da belirttiğimiz gibi, ufak iltihaplanmaların söz konusu olabileceği durumlar ortaya çıkabilir. Özellikle, 50 yaş üzeri erkeklerde bu tip iltihaplanmalar daha fazla gözükür fakat ayakta işemek, asla bir prostat nedeni olarak görülmemektedir.

oturarak işemek sağlıklı mı

Ayakta işemenin zararlarından korunmak için her erkeğin, ayakta idrar yapması yerine oturarak idrar yapması daha uygun olacaktır.

İltihaplanma haricinde bazı hormanal durumların da belirli bir süreçten sonra meydana gelebileceğini açıklayan durumlar söz konusudur. Doktorlar, ayakta işemenin özellikle belirli bir yaş üstü erkeklerde farklı hormonal durumları ortaya çıkardığını ispat eden bir çok araştırmayı ortaya çıkarmıştır.

 


Ayakta idrar yapmak zararlı mıdır? haberine benzer haberler :

"Ayakta idrar yapmak zararlı mıdır?" yazısı hakkında yorumlar

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Onal Taylan Kasım 27, 2017

Kütahya merkezden bence ayakta işenir. Karı gibi oturarak işeyen adamlar çıktı. Yok neymiş dinen uygunmuş. Oturarak işeyemiyorum ben.