Menu

Ayaklar neden çatlar ?

​Ayaklar neden çatlar ? Yaz gelip de denize girdikten sonra, kumlar üzerinde dolaşırken ayaklarınızın izine bir bakın.
Göreceksiniz ki, tabanlarınızın orta kısmı kumda topuğunuz ve parmaklarınız kadar derin bir iz bırakmamıştır. Çünkü insanların ayaklarındaki kemikler yukarıdaki şekilde gördüğünüz gibi bir eğmeç şeklinde sıralanmışlardır.

Eğmecin tepesindeki kemiğe ayak bileği adı verilir, 7 tane kısa kemikten oluşmuştur. Ayağın taşıdığı bütün yük onun üzerine bindiği için çok önemli bir kemiktir.

Ayaklar neden çatlar ? Sağlık  neden ayaklar atlar

Ayaklar neden çatlar ?

Ayaklar neden çatlar ? Ayağın eğmeçli olmasının faydası, vücudun ağırlığının tek bir
yere, yani topuk kemiğine toplanmasını önleyip bütün ayak tabanına yaymasıdır. Böyle olduğu halde ayağın ön ve topuk kısımlarına yine daha fazla yük biner.

Bu yüzden bu iki bölgedeki deri tabakası da oldukça kalındır. Topuklarınıza şöyle bir bakacak olursanız, böyle olduğunu siz de görürsünüz. Çıplak ayakla gezen kimselerde topuk derisi
daha da kalın olur, yani nasırlaşır.

Evde bazen sobanın yanına yatıp uyuklayan bir kediniz varsa, onun ayaklarını yavaşça elinize alıp tabanlarına bakınız. Tırnaklarının hemen gerisinde minik bir yastık bulunduğunu göreceksiniz. Fakat topuk kısmında böyle yumuşak bir yastık bulunmadığına dikkat ettiniz mi? Bunun nedeni, kedi ve köpeklerin her zaman parmak uçlarına basarak yürümeleridir. Topukları hiç yere dokunmaz.
Böyle yalnız parmak uçlarına basarak yürüyenler sadece kedilerle köpekler değildir. Atlar, koyun ve kuzular, keçiler, domuzlar, inekler ve geyikler de böyle yürürler.

Vücut ağırlıklarını taşıyabilmeleri için de bu çeşit hayvanların tırnakları çok kuvvetlidir. Atların tırnakları, hem yürür ve koşarken, hem de tarlada çalışırken hayvanın ağırlığına dayanabilecek kadar kuvvetli bir yapıdadır. Ancak sert yollarda uzun süre yürürken yine de bu tırnaklar aşınır. Bunun için bu tır. naklara demirden yapılmış nal çakılır. Bir çeşit ayakkabı olan bu nalları çakarken, atın ayağına çok uygun olmasına dikkat etmelidir. Çünkü atın ayağına iyi uymayan, kötü çakılan nallar, ayaklarını sakat eder, onu topallaştırır. Bu yalnız atlar için değil, insanların ayakları için de böyledir. Ayağa iyi uymayan ayakkabılar, ayakları çok rahatsız eder ve biçimini bozabilir.

.

Ayaklar neden çatlar ? Sağlık  neden ayaklar atlar

One Response

Leave a Reply