Menu

Astım belirtileri nelerdir ?

Çocuklarda Astım Neden Olur ? Astım belirtileri nelerdir ? Çocuklarda bu ağır hastalık biraz daha şiddetli seyreder. Çocuklarda astım genetik faktörlere bağlıdır. Bazı durumlarda alerjenler de astıma neden olabilir veya tetikleyici rol alabilirler.

Astım belirtileri nelerdir ? Sağlık  nelerdir belirtileri

Astım belirtileri nelerdir

Bebeklerde Astım belirtileri nelerdir ?

Normal insanlarda ve Bebeklerde astım belirtileri nelerdir sorusuna göğüs kafesinin inip çıkması, Göğüste tıkanma, şiddetli öksürük, hırıltılı soluk alıp verme. çok rastlanan astım belirtilerindendir .

Bunların dışında diğer Astım belirtileri nelerdir ?

Geçmeyen soğuk algınlıkları,  nefes darlığı ile seyrediyor ve tedaviye cevap vermiyorsa Astım ve Alerjik astım şüphesiyle doktorunuza başvurarak nefes testi yaptırabilirsiniz.

En çok astımı tetikleyen nedenler arasında ise Solunum yolu enfeksiyonları gelmektedir. Bazı solunum yolu enfeksiyonu olan bebekler ve küçük çocukların, uzun süreli akciğer problemlerine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Tüm bunların dışında hava kirliliği, maruz kalınan ortamın temiz havasının olmaması da aynı etkiyi yapar.

Astım ne zaman şiddetlenir ?

Tetikleyiciler, astımı kötüleştirir bu nedenle önce tetikleyici unsurlardan uzaklaşmak gerekir. Bu unsurlar astım semptomlarının kötüleşmesine veya astım flaşlarının yükselmesine neden olan şeylerdir.

Bebeklerde astım neden olur ?

Her çocuğun farklı tetikleyicileri vardır. Astım yönetiminin çok önemli bir parçası da her çocuk için tetikleyici rol oynayan faktörleri ortaya çıkarmaktır.

Astım sebepleri nelerdir ?

Alerjenler, örneğin polen, toz ve evcil hayvanlar

Soğuk algınlığı –nezle- grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonları

Sigara dumanı gibi inhalasyon tahriş edicileri

Soğuk hava gibi kötü hava koşulları

Egzersiz veya fiziksel aktiviteler

Duygusal travmalar

Bebeklerde astım kaç yaşında geçer ?

Çoğu bebeklerde en çok küçük bebeklerde, soğuk algınlığı veya grip gibi viral hastalıklarla astım ortaya çıkabilir Bununla birlikte, bu çocukların çoğunda daha sonraları iyileşme yaşanabilir. Sürekli hırıltılı soluma yapan ve astımı olan bazı çocuklar ergenlik çağında bu tür şikayetler göstermezler. Astım semptomları hayattaki daha sonra ortaya çıkmasına rağmen, genç yaşta astımı olan çocukların yaklaşık yarısı uzun süreli astıma maruz kalabilir.

Astımlı çocuklar spor yapabilir mi?

Uzun mesafe koşuları gibi egzersizler, astımlı birçok çocuğun alevlenmesini tetikleyebilir. Bununla birlikte, uygun yönetimle astımlı bir çocuk sporların çoğuna tam olarak katılabilir. Aerobik egzersiz, solunum kaslarını güçlendirerek hava yolu fonksiyonunu geliştirir. Astım ile egzersiz yapmak için:

Havayı solunum yollarına girmeden önce ısıtmak ve nemlendirmek için çocuğunuzun ağızdan değil burnundan nefes almasını öğretin. Soğuk havalarda, çocuğunuzun ağzını ve burnunu teneffüs etmek için bir fular takmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuzun sağlık uzmanı tarafından tavsiye edildiği gibi egzersiz yapmadan önce çocuğunuza astım ilacı verin. Çocuğunuz henüz kontrolör ilaç kullanmıyorsa ve günlük egzersiz yapıyorsa, sağlayıcı günlük kontrol ilaçlarını önerebilir.

Astım ve okul

Astım belirtileri nelerdir paragrafında bahsettiğimiz belirtiler genelde okul çağına başlayan çocuklarda da görülebilecek türden belirtilerdir. Her soğuk algınlığı ve öksürük astım değildir uyarısını yaparak Astım ve okul konusunu anlatamaya başlayalım.

Astım hastası bazı çocuklar ilaçlarını okul saatlerinde almalıdır. Çocuğunuzun astım tedavi hedeflerini karşılamak için sizin ve çocuğunuzun kendi sağlık uzmanı ve okul personeli ile çalışması önemlidir. Çocuğunuzun durumu, özel ihtiyaçları ve astım yönetim planı hakkında onları bilgilendirmek için öğretmenler ve diğer ilgili okul personeli ile görüşün. Çocuğunuzun astım ilaçları üzerine okul personeline bilgi verin ve bir astım nöbeti sırasında nasıl yardımcı olunacağını anlatın. Okuldaki kapalı hava kalitesi, alerjenler ve tahriş edici maddeler hakkında öğretmenler ve okul yöneticileri ile konuşun. Çocuğunuzun duygusal refahının, astımın kendisini yavaşlatması ya da diğer çocuklardan farklı kılmamasının sağlanmasıyla güvence altına alın.

Astım Uzun Yıllar Sürebilir

Çocuğunuzda astım varsa çok özel bir çocuk olduğundan diğer sıradan çocuklara oranla daha fazla özen bakım ve psikolojik destek ister. Bilinçli aileler bu tür konularda araştırma yaparak ve doktorlardan bilgi alarak astım yönetiminde başarılı olabilirler. Ergen çocuklar çoğu zaman kronik ilaçlara karşı direnebilir, kısıtlamaları sevmeyebilirler ve farklı olmak istemeyebilirler.

Astım belirtileri nelerdir ? Sağlık  nelerdir belirtileri

Leave a Reply