Menu

Aldatan erkek belirtileri nelerdir ?

Aldatan erkek belirtileri nelerdir diye bir konu yazmak istedik. Üç ve ya daha fazla kişiyle yaşanan bir ilişki olarak bilinen aldatılmak, şüphesiz ki ikili ilişkilerde kişilerin  kabusu olmaya devam ediyor. Bu kadar çok kaygı veren bir durum da ister istemez bu olgu hakkında kulaktan kulağa yayılan mitlere ve efsanelere neden oluyor.

Sinema filmlerine bile konu olan aldatma, kadın ve erkeklerin  ilişkisinin başlangıcı kadar eski bir kavram… Aldatan erkek belirtileri sinema ve dizilerde de işlene gelmiştir.

İnsanların aldatması üzerine çekilen sinema filmlerinin , yazılan kitapların çok ilgi görmesi, bu konunun hayatın ne kadar kendisi olduğunu gösteriyor. Düşülen komik durum, mahcubiyet hali, reddetme de sınır tanımamazlık filmlerin genel hatlarını oluşturmuştur.

Erkeklerin aldatma belirtileri

Aldatan erkeklerin hal ve hareketlerinde değişiklik olur mu? Araştırmalar erkeklerin  aldatmayı, kadınların ise duygusal aldatmayı seçtiğini gösteriyor. Aldatan erkek belirtileri arasında en önemli belirti tedirgin bir ruh halidir.  Gereğinden fazla hiç olmadığı kadar çok yapılmaya başlanan bakım Aldatan erkek belirtileri arasında sayılsa da dönem dönem normal karşılanabilir.

Uzun seyahatler aldatmaya davetiye çıkarır derler. Kısmen doğru olsa da aldatmayı aklına koymuş biri için seyahate gerek yoktur. Ancak aldatmayı aklına koymamış biri için , aklına koyacağı ortamlara yaklaşmasına fırsat verecektir seyahat.

Çift telefon kullanma da aldatan erkek belirtileri arasında yer almaktadır. Aynı isimde açılmış Çift sosyal medya hesabı da her zaman spam olmayabilir.

Aldatan erkek belirtileri konusundan bahsedip kadınlardan bahsetmemek olmaz. Bununda belirtileri Aldatan erkek belirtilerinden farklı değildir.

Aldatan erkek belirtileri nelerdir ? Kadın  nelerdir erkek belirtileri aldatan

Aldatan erkek belirtileri

Aldatma trafik kazası gibi

Aldatılmamak bir trafik kazasına benziyor. Bu kazanın oluşmasının altında yatan bir hikaye mutlaka var… Bu hikayede aldatan kadar aldatılanın da payı var…

Önemli olan bu kaza yapıldıktan sonra aldatanın da, aldatılanın da bu kazayla ilgili kişisel sorumluluklarını gözden geçirmesi ve “Neden aldattım?” veya “Neden aldatıldım?” sorularını kendilerine sorması… Her iki taraf da bu kazada kendine düşen payın muhasebesini yapmalı, daha çok bu konuya odaklanmalı…

Aldatma ilişkilerde çok sık görülen bir olgu… Çünkü ilişkilerin doğasında her zaman yasak ve kışkırtıcı olgular var ve bunlar bazen çiftlere çok çekici gelebiliyor.

Hatırlayın, insanların cennetten kovulması yasak elma yüzünden oldu… Tanrı insanlara her şeyi vermiş ama “Elmayı yeme” demiş. İnsanoğlu da cenneti elinin tersiyle itmiş ve bir elma için cennetten kovulmayı göze almış. İnsanın doğası ve ruhu böyle… Aldatma da böyle bir olgu…

Aldatılmamak süreci bakıcıya kadar dayanıyor

Bakıcıların varlığı, çocukların aklına diğer kadın kavramını sokuyor. Annenin dışında ikinci bir kadın fikriyle yetişen kişiler, sosyal  ihtiyaçlarını karşılayabilmek için aldatmaya meyilli olabiliyor. Ayrıca annenin yokluğunu ilerki yaşlarda, uyuşturucu, alkol ve para bağımlılığı şeklinde karşımıza çıkabiliyor.

Bilinenin aksine, evlilik terapistleri, aldatmaya doğru veya yanlış, ahlaklı veya ahlaksız diye bakmıyor.Bu olguya üzerinde düşünülmesi gereken ve ders alınması zorunlu bir hikaye olarak bakıyor. Çünkü karı-koca arasında yaşanan ilişki aldatmayı meydana getirebiliyor. Kadın anne olduktan sonra kocasını ihmal edebiliyor.

Erkek, eşinin doğumundan sonra onu “kutsal anne” gibi görüp  başka biriyle yaşamayı tercih edebiliyor. Çocuklukta yaşanan ihmal edilme veya aşırı derecede işgal edilme, çok fazla miktarda iddete maruz kalma, karıkoca ilişkilerinde aldatmayı meydana getirebiliyor. Özellikle borderline ve narsisistik kişiliklerin aldatma olasılığı çok daha yüksek olabiliyor.

Çünkü yakınlaşma ve ayrışma problemi olan bu kişiler, bilinç dışı olarak, aldatarak diğer kişiyle aralarında güvenli, duygusal bir mesafe yaratmaya ihtiyaç duyabiliyorlar. Aldatmak, yakınlaşma korkusunu ya da yutulma, boğulma veya terk edilme korkularını kişinin kontrol altına almasının bir yolu olabiliyor. Kişi aldatarak bir seviyede partneri ile arasındaki mesafeyi ayarlamaya çalışabiliyor. Buna bir nevi balans ayarı da deniyor.

Sosyal medya ihaneti arttırıyor mu?

Sosyal medya ihaneti arttırıyor mu diye uzmanlara sorduk : Günümüzün  hastalığı olarak da bilinen web bağımlılığının özellikle sosyal medyada gerçek kimliğinden uzak davranışlar gösterebilen bir çok evli çift arasında ihaneti de artırdığına dikkati çekti.Antalya ’da özel bir hastanede görevli Uzm. Dr. Ava Şirin Özgün, sosyal medya üzerinden yaşanan ihanetlerle ilgili ortaya çıkan psikolojik sorunlarda yükselme olduğunu söyledi.

Internet öncesi dönemdeki ihanetlerin komşu, yakınlardaki esnaf, aile dostları veya uzaktan akrabalar arasında yaşandığını ve çok da sık görülmediğini belirten Uzm. Dr. Özgün, son yıllarda internet ortamında chat ile başlayan ve Facebook, Twitter, MSN gibi birçok farklı sosyal medya alanının gelişmesinin birbirini hiç tanımayan insanları buluşturduğunu söyledi.

Fethiye ’de bir kadının Facebook üzerinden tanıştığı biriyle eşini aldattığı için intihar ettiğini hatırlatan Uzm. Dr. Ava Şirin Özgün, sosyal medyada eski okul arkadaşlarından, onların arkadaşlarına kadar hiçbir mesafe sorun olmaksızın herkese ulaşılabildiğine dikkati çekti.

Aldatan erkek belirtileri nelerdir ? Kadın  nelerdir erkek belirtileri aldatan

Uzm. Dr. Ava Şirin Özgün, şunları söyledi:“Sonuçta şifrenizle giriyorsunuz, kapalı da gözüken bir alan. Dolayısıyla orada kendinizi farklı bir kimlikle de tanıtabilirsiniz. Ve onun üzerinden gelişen tabi, ki pek çok ilişki oluyor. Bunlar arasında evlilik dışı ilişkiler gibi pek çok ilişki türü de var. Ta ki ne zamana kadar, eşler birbirlerini kurcalamaya, bir tür dedektiflik oynamaya başlayıncaya kadar çok rastladığımız bir durum.”

Sosyal medya ihaneti problemleri arttırıyor

Uzm. Dr. Özgün, insanların internet ortamında kendi kimliğini saklama gibi bir rahatlığı olduğunu belirtti. Uzm. Dr. Özgün, “Kendini çok farklı gösterebiliyor, başka bir fotoğraf bile kullanabiliyor.

Internet ortamında insanlar daha özgür davranıyor. Biraz sakat bir iletişim. Normalde iletişim sarfedilen sözden çok daha fazlasıdır aslında. Sosyal medyada ise sadece havada uçuşan cümleler. Herkes çok daha cesur olabiliyor. Evli ya da sevgililer arasındaki ihanetlerin ve buna bağlı yaşanan sorunlardan kaynaklanan psikolojik problemlerin önceki dönemlere göre çok daha fazla arttığını söyleyebiliriz” diye konuştu.

“Şimdi başka bir şehirde biriyle kendisini hiç olmadığı gibi biri sunarak, önce internet ortamında başlıyor ve sonrasında aynı şehir veya farklı şehirlerde buluşabiliyorlar.

Adresi, çevreni bilmiyor, karşısındaki hakkında doğru düzgün verilere sahip değil. İki taraf da üstelik bu rahatlığa sahip. Bugün duyduğumuz ihanet hikayelerin birçoğunda internet var. Çok ciddi arttığını görmek mümkün. Hayatları hiçbir zaman aynı noktada bulunmayacak insanlar yan yana gelebiliyorlar.”

Aldatan erkek belirtileri nelerdir ? Kadın  nelerdir erkek belirtileri aldatan

Leave a Reply