Menu

Aile içi iletişim nasıl sağlanır ?

Değerli anneler ve babalar, konu Aile içi iletişim olunca insanın aklına herkesçe bilinen bir söz gelir: ” Eğitim ailede başlamaktadır” Gerçekte de çocuğumuza aile içi gerekli becerileri ve iletişimle öğretmeye çalışıyoruz. Ancak nasıl ve ne kadarını öğretebiliyoruz? Zaten önemi olan nokta da “Nasıl” sorusunu cevaplandırabilmektir.

Çocukla iletişimin önemi

Bütün aileler başarılı ve iyi bir çocuklar yetiştirebilmek ister. Bu yüzden çocuklara elinden geldiğince güzel bir gelecek yaratmaya çalışırlar. Çocuklarını iyi okullarda eğitim görmesini ister. Çocukla iletişime geçmeden okul içinde başarılı olmalarını isterler.

Bu sebeple aile içi iletişim önemlidir. Bu sebeple aile elinden geleni ortaya koyar tüm çabalarını çocuğuna yöneltir. Ama geçilen bir durum var oda çocukların sağlıklı bir kişiliğinin nasıl geliştireceği. Aslına kalırsa hayatta tek önemli olan şey başarı değil. Önemli olan kısım çocuğun içerisinde bulunduğu dönemleri nasıl geçirdiği, nasıl bir kimlik edindiğidir.

Çocuğun yansıması ailedir. Aile içinde kim varsa kişilik yapısını çocuğun kişiliğini biçimlendirir. Bu yüzden aile iletişim yeteneklerini yeterince kullanmıyorsa çocukta iletişim yeteneklerini kullanamaz. Dolayısıyla çocuklar hem aile içerisinde hem de sosyal çevre içinde boyna çatışma içinde bulur kendini.

Tabi ki her ebeveynler çocuğunu en iyi biçimde büyütmek ister. Çocuklarına iyi tutumlarla yaklaşmaya çalışırlar. Fakat anne babalar iyi tutumlarını kullanıyor olmasına rağmen yanlış yöntemlere başvurabiliyorlar. Bu kısımda ailelerin vereceği sağlıklı eğitim çocuğuyla kurduğu iyi iletişim yeteneklerini kullanmasıyla bağlantılıdır. Sağlıklı bir iletişimi çocuklar ile kurmak için ilk olarak onu tanıyabilmek ve onun temel ihtiyaçlarına saygı göstermek gerekir.

Tamda bunları gözden geçirerek etkili iletişim kurabilmenin yollarını kolayca anlaşabilir şekilde size anlatmaya çabaladım.
En çok önem vermemiz gereken, çocuğunuzu bir kişi yerine koyup onun kişiliğine, bağımsızlığına saygı göstermektedir. Çocuğunuzu tanımlamada ve anlayabilmede en büyük yardım kaynağı bence kitaplar değil çocuğunuz ve sizin aranızda olan o köprüdür. Buda demek oluyor ki  AİLE İÇİ ETKİLİ İLETİŞİM.

Aile içi iletişim nasıl sağlanır ? Kadın  ileti

aile içi iletişim

Aile içi iletişim sağlayarak çocuklarınızla aranızda o köprüyü inşa edip ona ulaşmanızı basitleştirecektir… Yetişkin eğitimini sağlamak çok önemlidir. Unutmayalım ki yetişkin eğitimi olmayan toplumların Aileleri ve çocukları da problemli olacaklardır. Yetişkin eğitimi konusunda hazırladığımız bu yazıyı okumalısınız. Yetişkin eğitimi

Aile içi iletişim nasıl kurulur

• Duyularınızı ve düşüncelerinizi sade olarak, hiç abartmadan ortaya koymanız gerekir. (Bu davranış kendine güveni olan ve kendine saygısı olan tutum demekteyiz. Bu davranışı sergileyen insanlar hem kendisine hem de başkalarına saygı duyarlar.)
• Sorunlar şuan ki durum içinde incelenmelidir ve eski deneyimler işin içine karışmamalıdır.
• Asla öğüt vermeye başvurulmamalı, davranışlar ele alınabilir bir şekilde ayrıntılı olarak anlatılmalıdır.

• Sorgulamaya gidilmemeli, bireyler kendi duygu ve düşüncesini dile getirebilmelidir. Bu kural Aile içi iletişimde oldukça önemlidir.
• Duygunuzu ve düşüncelerinizi, tam olarak, neyse ne hiç fazlasını ya da azını olduğu gibi dile getirmeniz; karşıdakilerin ne duymak istediğini ya da en iyi olması gerekir gibi ifadeler kullanmaya son verilmelidir.

• Konunun içeriği ile konuyla bağlantılı olmayan ayrıntıları birbirlerinden ayırt etmeniz gerekmektedir. Örnek olarak siz çocuklarınıza “iki saat geciktiniz” derseniz, çocuklarınız size: “hayır bir saat otuz beş dakika geciktik” dememesi gerekiyor.
Aile içi iletişim denince Dinleme önemli bir yer tutar. Sorun çözebilme de etkin dinleme aktif olmalıdır.

• Belli olan bir zaman konusu içerisinde sadece bir çatışma üstünde durulmalıdır, öteki çatışma konusu çatışmaya dahil olmamalıdır. Örnek olarak: “hem geç kaldın hem de yardım etmedin” diye iki farklı konuyu ortaya çıkarmamak gerekir.
• Birinin haklı olduğunu ispatlamak yerine her iki kişinin de ortak noktada buluşabileceği bir çözüme doğrulmak gerekir. “Ben haklıydım, sen hareket ettin” gibi davranışlardan kaçınmak gerekir.

Aile içi iletişim nasıl sağlanır ? Kadın  ileti

Leave a Reply